Lucerna

Lucerna należy do roślin jednorocznych, dwuletnich lub bylin z rodziny bobowatych. Występuje w ponad 100 gatunkach rosnących w stepowych rejonach Europy, Azji oraz Afryki. Najczęściej jest stosowana, jako pasza dla zwierząt. Tworzy się z niej zielonkę, kiszonkę, susz lub siano. Lucerna znana jest też z właściwości leczniczych. Obie te zalety sprawiły, że jest chętnie uprawiana przez rolników.
Lucerna siewna - odmiany, uprawa, właściwości lecznicze, cena, zastosowanie
Lucerna siewna - odmiany, uprawa, właściwości lecznicze, cena, zastosowanie
Lucerna - odmiany, uprawa, pielęgnacja, właściwości
Lucerna - odmiany, uprawa, pielęgnacja, właściwości

Lucerna - uprawa, zastosowanie, właściwości lecznicze

Lucerna to niepozorna roślina, która jest chętnie uprawiana na polach. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dlaczego więc jest tak popularna? Są dwie odpowiedzi na to pytanie. Po pierwsze świetnie sprawdza się jako pasza dla zwierząt. Po drugie wykazuje znakomite właściwości lecznicze.

Lucerna – charakterystyka i zastosowanie

Lucerna to popularna roślina jednoroczna, dwuletnia lub bylina należąca do rodziny bobowatych. Znanych jest ponad 100 gatunków rosnących w Europie, Azji oraz Afryce. Jest chętnie uprawiana przez rolników z uwagi na liczne zastosowania. Dziko rośnie najczęściej na łąkach, nieużytkach rolnych oraz poboczach dróg.

Lucerna jest zazwyczaj wykorzystywana, jako pasza dla zwierząt. W tym celu przetwarza się ją na zielonkę, kiszonkę, susz lub siano. Nie jest to jednak jej jedynie zastosowanie. Ta bylina znana jest też z właściwości lecznicze pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka.

W Polsce powszechnie uprawia się cztery podstawowe gatunki opisywanej rośliny. Największym uznaniem rolników cieszy się lucerna siewna. Poza nią na polach spotyka się też odmianę chmielową, sierpowatą oraz kolczastostrąkową.

Warto dodać, że nie tylko wymienione rodzaje lucerny spotyka się w naszym kraju. Warunki klimatyczne pozwalają też na uprawę innych odmian. Jest to przede wszystkim lucerna pośrednia oraz sztywna.

Lucerna siewna i jej uprawa

Lucerna siewna jest najczęściej wybieraną odmianą do zasiania na polu. Pochodzi prawdopodobnie z Azji choć nie jest to w pełni udokumentowane. Dorasta do 90 cm wysokości, jej łodyga przybiera szary kolor i silnie się rozgałęzia. Jej charakterystyczną cechą są też delikatne włoski.

Ta odmiana lucerny wytwarza trójlistkowe liście o jajowatym kształcie, które również są pokryte drobnym owłosieniem.

Lucerna siewna to roślina kwitnąca na fioletowo. Pojawiają się na niej niewielkie kwiaty tworzące długoszypułowe grona. Gdy już przekwitną ich miejsce zajmują owoce z ukrytymi wewnątrz nasionami. Owoce mają kolor brunatny a kształtem są zbliżone do strąków.

Lucerna to roślina posiadająca mocno rozwinięty system korzeniowy. Może wrastać w ziemię nawet na głębokość pięciu metrów. Warto też dodać, że jest to bylina zimotrwała i posiada zdolność wzbogacania gleby. Jest to możliwe dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi.

Uprawa lucerny siewnej nie sprawia większych trudności. Jeśli ma być przeznaczona na paszę dla zwierząt to sieje się ją wczesną wiosną. Drugim terminem jest lato a konkretnie lipiec. Przed siewem należy dobrze przygotować podłoże. Jeszcze jesienią warto rozrzucić na nim wapno. Pole powinno być też odchwaszczone i nawiezione wapnem oraz potasem. To zapewni zdrowie przyszłej uprawy.

Lucerna siewna nie powinna być uprawiana na jednym stanowisku dłużej niż cztery lata. Dodatkowo nie wolno jej sadzić po innych roślinach motylkowatych.

Lucerna siewna – sianie, wymagania, pielęgnacja

Jak już wiadomo lucernę najlepiej siać wiosną, od drugiej połowy kwietnia. Kolejny sprzyjający termin to lato. W tym drugim przypadku wysiew należy połączyć z innymi roślinami. Najlepiej gdy jest to jęczmień, owies lub trawa.

Niezależnie już od terminu siania, nasiona lucerny powinny zostać zaprawione przeciw chorobom. Służą do tego specjalne zaprawy sprzedawane w sklepach ogrodniczych lub rolniczych.

By uprawa lucerny się powiodła, bardzo ważna jest odpowiednia gleba. Ta roślina najbardziej lubi podłoża żyzne i bogate w próchnicę. Istotna jest też odpowiednia wilgotność oraz napowietrzenie. Optymalne pH dla rozwoju tej byliny jest zasadowe. Ziemie kwaśne, torfowe czy na przykład piaszczyste nie przyniosą spodziewanych plonów.

Podczas siania lucerny warto też zadbać o najlepsze stanowisko. Opisywana roślina wieloletnia bardzo lubi ciepło. Powinna więc rozwijać się w miejscach nasłonecznionych. Takich gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej 20°C. Lucerna nie jest odporna na niskie temperatury. Mrozy połączone z wiatrami źle wpływają na jej zdrowie. Podobnie jak wiosenne przymrozki po wcześniejszych ociepleniach.

Oprócz zapewnienia optymalnego stanowiska, uprawa lucerny wymaga kilku zabiegów. Pielęgnacja lucerny potrzebuje sporych nakładów pracy. Podstawowym zabiegiem jest dobrze przeprowadzone nawożenie. Na polu należy więc zastosować fosfor oraz potas. To sprawi, że rośliny będą prawidłowo rosły i dodatkowo spadnie ryzyko rozwoju chwastów.

Jeżeli lucerna była uprawiana w towarzystwie rośliny ochronnej, trzeba ją wcześnie zebrać. Konieczne będzie też szybkie usunięcie słomy by nie blokowała dostępu światła.

Pielęgnacja polega też na właściwym ścinaniu. Podczas koszenia pierwszych czy też następnych plonów trzeba uważać by nie uszkodzić szyjki korzeniowej. To ona pozwala na odrost rośliny, jesienią powstają w niej zawiązki pączków. W kolejnych latach uprawy zaleca się wykonywanie czterech pokosów. Najlepiej by odbywały się we wczesnej fazie wzrostu. Powyższy opis doskonale pokazuje, że pielęgnacja lucerny nie jest zbyt skomplikowana.

Naturalny lek – właściwości lecznicze lucerny

Podstawowe zastosowanie lucerny jest bardzo dobrze znane. Tworzy się z niej paszę dla zwierząt, która jest bardzo bogata w białko. Nieco mniej znane są właściwości lecznicze tej byliny. Warto więc wiedzieć, że w medycynie ludowej jest wykorzystywana jako naturalny lek. Kiełki, sok z lucerny czy też ziele lucerny posiadają składniki pozytywnie wpływające na zdrowie człowieka.

Najważniejsze właściwości lecznicze lucerny to działanie przeciwgorączkowe i przeciw zapalne. Roślina jest moczopędna oraz obniża poziom cholesterolu. Łagodzi bóle reumatyczne i wspomaga układ odpornościowy. Kiełki lucerny są bogatym źródłem witamin A, B, C, D, E i K. Zawierają składniki mineralne takie jak wapń, potas, magnez, fosfor i żelazo. Poza kiełkami, występuje też sok z lucerny.

Sok z lucerny to bardzo dobry lek lub suplement diety. Zawiera dużo chlorofilu dzięki czemu sprawdza się w roli środka alkalizującego oraz oczyszczającego. Sok z lucerny ma też sporo żelaza, to sprawia, że jest polecany osobom cierpiącym na anemię. Dodatkowo wspomaga utrzymywanie flory bakteryjnej i reguluje pracę jelit. Ziele lucerny to kolejny, ciekawy lek. Wchodzi w skład wielu suplementów. Służy do przygotowywania naparu o uspokajającym działaniu.

Ziele lucerny a konkretnie wyciąg z niego wykazuje właściwości moczopędne i pobudza potliwość. Do tego pozytywnie wpływa na apetyt i trawienie, a także obniża cholesterol. Ziele lucerny najlepiej spożywać doustnie 3 razy dziennie po ok. 500-1000 mg.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij