Meble ogrodowe - co warto wiedzieć przed zakupem?
Wybór mebli ogrodowych może wydawać się prosty, jednak tak naprawdę jest wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Krzesła ogrodowe powinny pomieścić przecież wszystkich domowników razem z odwiedzającymi ich gośćmi, sofa powinna być trwała i lekka, aby dało się ją przenieść bez większego problemu, zaś stolik nie może nagrzewać się tak, żeby jego dotknięcie groziło poparzeniem. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem mebli ogrodowych?
Meble ogrodowe - z jakiego materiału?
Drewniane meble ogrodowe są piękne, trwałe i dobrze komponują się ze stylem każdego podwórka. W chłodne wieczory pozostają przyjemnie ciepłe, zaś w słoneczne popołudnia nie wywołują ryzyka poparzenia. Żeby drewniane stoliki ogrodowe (zobacz na sfmeble.pl) służyły przez wiele sezonów, wymagają jednak regularnej pielęgnacji. Chroniąc drewno przed szkodliwym wpływem silnych promieni słonecznych i wilgoci należy je impregnować, olejować, a także przechowywać w suchym miejscu podczas zimowych miesięcy. Masywne drewniane meble ogrodowe są ciężkie i mało mobilne, więc do ich przeniesienia potrzebne będzie kilka osób.
Plastikowe zestawy mebli ogrodowych są lekkie i nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Ich czyszczenie ogranicza się wyłącznie do przetarcia wilgotną szmatką z odrobiną detergentu. Z ich przeniesieniem poradzi sobie często nawet dziecko. Na silnym słońcu plastik może się nagrzewać, jednak niestraszne mu ulewne deszcze ani wilgoć. Plastikowe meble mogą jednak płowieć na słońcu i tracić swój kolor, co więcej nie są tak trwałe jak drewno czy metal.
Meble ogrodowe wykonane z rattanu, bambusa lub wikliny zwracają na siebie uwagę wyjątkowym wyglądem. Plecione krzesła czy sofa ogrodowa świetnie prezentują się zarówno przy nowoczesnych posiadłościach, jak i na swobodnie urządzonych podwórkach. Rattan tak jak różne inne naturalne materiały ma jednak jedną wadę - nie może mieć kontaktu z wilgocią. Nadaje się więc jedynie na zadaszone tarasy. Istnieje materiał o nazwie technorattan, który swoim wyglądem nie różni się od naturalnego rattanu, zaś sztuczne pochodzenie w pełni uodparnia go na deszcze i wilgoć.
Metalowe meble ogrodowe to najtrwalsze rozwiązanie. Zwykle pokrywa się je preparatami antykorozyjnymi, żeby z czasem nie wdała się w nie rdza. Niestety w chłodne dni krzesła wykonane z metalu będą nieprzyjemnie zimne, zaś wtedy, gdy na niebie świecić będzie gorące słońce, mogą nagrzewać się do tego stopnia, że będzie trzeba uważać na ewentualne oparzenia. Zdarza się, że metalowe meble ogrodowe pokrywa się plastikowymi wykończeniami, dzięki czemu można przynajmniej częściowo zmniejszyć występowanie takie efektu. Metalowe meble będą jednak ciężkie.
Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?
Wybór powinien być uzależniony od posiadanego miejsca i przeznaczenia mebli. Gdy w meble wyposaża się niewielki balkon, cały zestaw najczęściej nie będzie zwyczajnie potrzebny. Kiedy jednak mowa o tarasie, na którym cała rodzina zamierza jadać obiady podczas ciepłych pór roku, zestaw mebli ogrodowych będzie rozwiązaniem idealnym.
Zestawy są zwykle tańszym wyborem, niż kompletowanie pojedynczych sztuk mebli. Dodatkowo wybierając zestaw można mieć pewność, że każdy z elementów będzie wizualnie pasował do reszty. Jeśli jednak mebli poszukuje zaledwie dwuosobowa rodzina, z pewnością zakup dwóch sztuk krzeseł lub sofy będzie lepszym wyjściem, niż zdecydowanie się na cały zestaw 6 krzeseł wraz z masywnym stołem.
Gdy wybiera się meble ogrodowe na taras, gdzie zamierza się przyjmować gości i spędzać czas z całą rodziną, zestaw kilku krzeseł i tak będzie potrzebny. Wtedy kompletowanie pojedynczych sztuk byłoby zwyczajnie nieopłacalne. Z drugiej strony warto się jednak zastanowić, czy w domu, w którym rzadko pojawiają się goście, a rodzina jest nieliczna, zamiast kilku dodatkowych krzeseł nie przydałaby się bardziej na przykład leżanka ogrodowa. Wybór pojedynczych sztuk byłby wówczas nie tyle opłacalny, ile bardziej praktyczny i funkcjonalny.
Funkcjonalność mebli ogrodowych - na co zwrócić uwagę?
Funkcjonalność to szerokie pojęcie, które obejmuje wszystkie cechy sprawiające, że z mebli ogrodowych po prostu wygodnie się korzysta. Warto najpierw zwrócić uwagę na materiał wykonania danych mebli pod kątem dwóch kwestii - czyszczenia i pielęgnacji. Dla kogoś, kto dużo pracuje i chciałby cieszyć się bezobsługowymi meblami, wymagające impregnacji drewno nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony w domu, w którym mieszka kilkoro dzieci, warto zastanowić się nad materiałowym poszyciem sofy z naturalnego rattanu i łatwością jej czyszczenia. Przed zakupem warto również sprawdzić opinie, jakie zbierają dane meble ogrodowe od osób, które już z nich korzystają. W ten sposób najłatwiej określić ich rzeczywistą jakość.
Funkcjonalność mebli ogrodowych to także możliwość ich rozłożenia, złożenia, mobilność i łatwość przechowywania podczas zimowych miesięcy. Zależnie od tego, ile osób ma korzystać z mebli i czy dom często odwiedzają goście, stolik powinien zapewnić odpowiednią ilość miejsc oraz ewentualne rozłożenie celem zwiększenia tej liczby. Krzesła i stoliki ogrodowe często da się złożyć, aby łatwiej można było je przechowywać przy zajmowaniu najmniejszej ilości miejsca w pomieszczeniu. Niemniej ważny jest także ciężar mebli - jeśli zakłada się, że będą one chowane po upływie lata, warto już przed zakupem przeanalizować sposób ich przeniesienia i przechowywania.
Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych?
Pełen zestaw mebli ogrodowych powinien zapewnić miejsce do wypoczynku, do spędzania czasu z domownikami, oraz do przyjmowania gości. Podczas chwili relaksu świetnie sprawdzi się sofa ogrodowa, na której można napić się ulubionej kawy, poczytać książkę na świeżym powietrzu, lub po prostu w ciszy pooglądać zachód słońca. Równie przydatna będzie leżanka ogrodowa, na której odpoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy.
Planując miejsce do spędzania czasu z rodziną, warto przemyśleć, czy meble mają umożliwić zjedzenie wspólnego posiłku na tarasie, czy może swobodne wylegiwanie się na sofie. Istotna będzie także liczba domowników, aby ustalić potrzebą ilość miejsc. Stoliki ogrodowe występują w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach - przy jednych cała rodzina zasiądzie do obiadu, inne zaś posłużą jako blat do pracy na świeżym powietrzu. Do stołu wybiera się pasujące krzesła ogrodowe, których ilość powinna być nieznacznie większa od ilości wszystkich domowników, na wypadek wizyty gości.
artykuł sponsorowany