Niezapominajki - najpopularniejsze odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Niezapominajki to rośliny doskonale pasujące do każdego ogrodu. Nie dość, że pięknie wyglądają to ich uprawa nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Nic też nie stoi na przeszkodzie by rozwijały się w doniczkach. Będą wtedy zdobić balkony i tarasy. Te zalety sprawiły, że postanowiliśmy stworzyć ten artykuł. Wymieniamy tu i opisujemy najpopularniejsze odmiany niezapominajek. Sprawdzamy, jakie mają wymagania i na czym polega ich pielęgnacja.

Niezapominajka – wiosenny kwiat ogrodowy

Niezapominajki zwane również niezabudkami reprezentują rodzaj roślin zielnych zaliczanych do grupy ogórecznikowatych. W tej licznej rodzinie wyróżnia się od 90 do 100 gatunków. Niezabudki najliczniej występują w strefie klimatu umiarkowanego na obu półkulach. Naturalnie rozwijają się na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce dziko spotyka się 13 gatunków porastających rozmaite obszary kraju. Te kwiaty zajmują miejsca suche, piaszczyste, trawiaste a także zarośla i lasy. Część odmian preferuje stanowiska mocno wilgotne lub wręcz podmokłe.

Niezapominajki cieszą się powodzeniem z kilku powodów. Pierwszym jest ich duża uniwersalność. Mogą rozwijać się na rabatach, obrzeżach ścieżek, na klombach jak również w doniczkach na tarasach i balkonach. Niezabudki pojawiają się w bukietach kwiatowych, ponieważ symbolizują pamięć i miłość. Wykonuje się z nich leki homeopatyczne, syropy i nalewki. Ziele dodaje się do kąpieli, przygotowuje z niego napary czy okłady. Każdy kwiat wydziela bardzo przyjemny, odprężający zapach. Od 2002 roku w naszym kraju, 15 maja jest obchodzony Dzień Polskiej Niezapominajki.

Do odmian najczęściej spotykanych w ogrodach należy dwuletnia niezapominajka leśna. Występuje też dziko na terenie całego kraju. Może dorastać do 20-30 cm wysokości. Ma krzaczkowaty, wzniesiony pokrój, na pędach rozwijają się ciemnozielone, podłużne, lancetowate liście. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od kwietnia do czerwca. W tym czasie jej ozdobą są zebrane w luźne kwiatostany, drobne niebieskie, różowe lub białe kwiaty. Niezapominajka leśna lubi stanowiska półcieniste w pobliżu drzew i krzewów. Najlepiej rośnie na glebie umiarkowanie wilgotnej.

Inne odmiany niezapominajek

Niezabudka leśna to nie jedyna, popularna odmiana ogrodowa. Kolejną jest niezapominajka alpejska. Jej naturalnym środowiskiem są góry, w Polsce ta bylina dziko rośnie w Tatrach. Przeważnie dorasta do około 25 cm wysokości. Od czerwca do połowy lata zdobią ją pachnące kwiaty. Ich płatki są ciemnoniebieskie a środek żółty. W sprzedaży można również odnaleźć okazy z białymi lub różowymi kwiatami. Niezapominajka alpejska, w przeciwieństwie do leśnej, najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych. Jest chętnie wybierana do ogrodu gdyż nie ma dużych wymagań uprawowych.

Na naszej liście musi znaleźć się również niezapominajka polna zwana pośrednią. Zazwyczaj to roślina jednoroczna, w bardzo sprzyjających warunkach także bylina. Jest wysoka, może dorastać nawet do 40 cm. Ma szorstko owłosiona łodygę, liście są owalne i zebrane w ładne rozety. Zamierają w okresie kwitnienia, który jest bardzo długi. Trwa od kwietnia aż do października. Kwiaty w początkowej fazie są różowe, potem nabierają niebieskiej barwy. Niezapominajka polna, jak już sugeruje jej nazwa, porasta pola, łąki, ścierniska. W ogrodach pojawia się stosunkowo rzadko.

Bardzo ciekawa jest niezapominajka błotna. W naturalnym środowisku dorasta do 40 cm wysokości. Tymczasem sadzona w ogrodzie, w pobliżu oczka wodnego, może osiągnąć nawet 100 cm wysokości. Najlepiej czuje się w kępach sadzonych na ciepłych, półcienistych stanowiskach. Najlepsza dla niej gleba jest próchniczno-gliniasta z zasadowym odczynem. Niezapominajka błotna ma płożącą lub wzniesioną łodygę pokrytą włoskami. Liście są bezogonkowe, wąskie, owalne i owłosione. Roślina kwitnie od maja do września. Wytwarza drobne kwiaty, najpierw różowe następnie niebieskie z żółtym oczkiem.

Uprawa i pielęgnacja niezapominajek

Powyższe opisy pokazują, że niezapominajki najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych lub słonecznych. Najlepsze dla nich gleby są żyzne i przepuszczalne. W takich warunkach rośliny nie potrzebują nawożenia. Wykonuje się je tylko, gdy rozwijają się na bardzo ubogich ziemiach. Kluczowe jest za to utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Podlewanie musi być regularne by nie dopuścić do wyschnięcia stanowiska. To samo tyczy się odmian doniczkowych, choć tu ważniejsze jest zraszanie. Niezapominajki są mrozoodporne, nie trzeba, więc ich okrywać na zimę.

Najlepszym terminem na wysiew interesujących nas roślin jest lato. Wtedy kwiaty pojawią się wiosną następnego roku. Wysiew można też przeprowadzić latem, choć nie gwarantuje to sukcesu. Jeśli się jednak uda do kiełkowania dochodzi w temperaturze 22°C. Po około 2-3 tygodniach pojawią się siewki. W tym momencie przeprowadza się rozmnażanie. Siewki przepikowuje się i umieszcza w doniczkach. Dopiero jesienią trafiają na stałe miejsce rozwoju. Oczywiście można też pozostawić je w doniczkach i uprawiać na tarasie. I to tyle, jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację.