Semmelrock

Obrzeża trawnikowe z drewna

Popularnym rozwiązaniem są obrzeża trawnikowe drewniane. To niedrogie obrzeża ogrodowe, które występują w formie kołków albo listew tzw. rollborderów, połączonych razem drutem w szeroki pas. Takie obrzeża dobrze sprawdzają się w wytyczaniu granic między rabatami oraz trawnikami. Mają też znaczenie estetyczne, bo pozwalają kształtować różne formy geometryczne. Niestety obrzeża trawnikowe z drewna nie nadają się do umocnienia betonowych ścieżek, schodów w ogrodzie albo placyków. Ich wadą jest krótka trwałość, bo pomimo zaimpregnowania drewna, wilgoć oraz grzyb, a także bezpośredni kontakt z ziemią spowodują, że po kilku latach drewno zacznie butwieć i rozpadać się. Ze względu na dość nieskomplikowaną technologię wykonania, są one także podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Obrzeża trawnikowe z plastiku

Bardziej trwałe będą obrzeża z plastiku, ale nie da się ukryć, że to mało estetyczne rozwiązanie. Obrzeża wykonane z tworzywa sztucznego nie nadają się do ogrodów urządzonych w określonych stylach. Można jednak użyć plastikowych rollborderów w mniej widocznych miejscach w ogrodzie. Plastikowe obrzeża trawnikowe są odporne na wilgoć i latami mogą być umieszczone w gruncie, nie zniszczą się. Mogą jedynie stopniowo płowieć, pęknąć lub łamać się po długotrwałym kontakcie z silnym słońcem albo mocnym morzem. Łatwo także je uszkodzić mechanicznie podczas prac ogrodowych. Ze względów estetycznych nie polecamy plastikowych obrzeży w kształcie fali, które imitują rollborder. Są tanie, ale bardzo szpecą ogród, a do tego są kruche i podatne na łamanie się. Przydadzą się jedynie jako bariera korzeniowa, wkopane w ziemię z tylko niewielkim fragmentem widocznym na zewnątrz oraz przykryte ściółką z wierzchu. Mogą w ten sposób ograniczać rozrost roślin takich jak np. mięta. Nie poradzą sobie jednak z gatunkami roślin, które mają silne korzenie i są bardzo ekspansywne.

Obrzeża trawnikowe z granitu

Nowoczesne ogrody o określonym charakterze zyskają z pewnością na estetyce dzięki granitowym obrzeżom ogrodowym. Mają one formę palisad lub kostek. Granit jest bardzo trwały, a jego wygląd pozwala wkomponować go w ogród w sposób nie zaburzający harmonii. Granitowe kostki układa się na równi z granicą rabatów, trawników, placyków lub chodników, dzięki czemu rośliny i trawa nie rozrastają się. Można też stworzyć z granitu wyższe, palisadowe konstrukcje do umocnienia schodów albo podwyższonych rabat.

Obrzeża trawnikowe z betonu

Obrzeża betonowe są także bardzo trwałe, jak granit. Nie mają jednak aż tak dużych walorów estetycznych. Warto ich użyć do podtrzymania schodów, rabatów, nasypów, skarp, tworzenia murków. Kostki z betonu można układać w różne wzory, a palisady także występują w wielu formach oraz kolorach – nawet tych imitujących drewno. Beton wytrzyma niemal każde warunki atmosferyczne, świetnie odgrodzi trawniki i rabaty, wytyczy place i chodniki i zapobiegnie nadmiernemu rozrastaniu się roślin.

Obrzeża trawnikowe z metalu

Metalowe obrzeża trawnikowe również cechują się wysoką trwałością. Są minimalistyczne w stylu i dlatego nadają się do ogrodów surowych, nowoczesnych, formalnych, eleganckich. Jako obrzeży używa się stalowych listew zabezpieczonych preparatami przeciw korozji. Takie obrzeża doskonale rozdzielą przestrzeń na rabaty, trawniki, chodniki. Potrafią też powstrzymać rośliny przed ekspansją na inne niż rabatowe tereny. Z pomocą stalowych obrzeży stworzy się oryginalne w kształcie kwietniki. Odmianą obrzeży metalowych są obrzeża aluminiowe, które wyróżniają się lekkością i trwałością. Dzięki lekkiej konstrukcji są wygodne w zastosowaniu i mogą wtoczyć się w otoczenie. Nie są jednak polecane do ogrodów romantycznych lub rustykalnych, bo barwa stali lub aluminium zupełnie zaburzy obraz takich ogrodów.

Palisada lub płotek jako obrzeże trawnikowe

Zamiast typowych obrzeży trawnikowych można wykorzystać palisady albo wiklinowe płotki. Wiklinowy płotek jest stylowy i pasuje do wielu eleganckich ogrodów w stylu romantycznym, rustykalnym, wiejskim, przy czym wygląda dość naturalnie. Nie sprawdzi się w nowoczesnych ogrodach, bo będzie wyglądał w nich dziwnie. Innymi zaletami takiego rozwiązania są niska cena i lepsza trwałość, niż np. obrzeży drewnanych.  Palisady to fragmenty małej architektury ogrodowej, które odgradzają rabaty kwiatowe lub służą wykończeniu schodów, tarasów. Są bardzo dekoracyjne i dadzą się formować w różne geometryczne kształty. Palisady są wykonane np. z betonu, a ten materiał gwarantuje trwałość takiej palisady.

Jakie obrzeża trawnikowe wybrać?

Wszystko zależy od rodzaju ogrodu, budżecie przeznaczonym na obrzeża oraz funkcji, jaką mają one spełniać. Do romantycznych, wiejskich, rustykalnych ogrodów nadają się obrzeża z drewna, wiklinowe płotki albo palisady. Można wybrać gustowny granit w odpowiedniej formie. Ogrody nowoczesne i formalne wymagają zastosowania obrzeży granitu właśnie, ewentualnie z betonu lub metalu. Jeśli szuka się rozwiązania taniego, to zawsze zostaje plastik, ale jest on bardzo mało estetyczny i trwały. Dla oddzielenia rabat od trawników wystarczy drewniane obrzeże lub płotek albo plastikowe fale. Do zatrzymania ekspansji agresywnych roślin potrzebne będzie metalowe obrzeże albo granitowe kostki, ewentualnie betonowe palisady. Najtrwalsze materiały to beton, granit, które są też estetyczne - plastik ma długą trwałość, ale nie taką jak beton, granit, metal, zaś drewno szybko się zużywa i degraduje.

Poczytaj więcej o zastosowaniu obrzeży trawnikowych Semmelrock oraz jak wybrać materiał wykonania obrzeży na https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/jakie-obrzeza-trawnikowe-wybrac-do-ogrodu-rodzaje-i-zastosowanie/.

Porady dotyczące obrzeży trawnikowych

Na co zwracać uwagę przy dodawaniu obrzeży trawnikowych w ogrodach? Kilka porad:

  • Trawnik od innych terenów w ogrodzie najlepiej oddzielić bardzo szczelnym obrzeżem, np. metalowym czy betonowym, aby trawa nie przedostawała się i nie rozsiewała np. po chodniku.
  • Przy budowaniu obrzeży od trawników, warto pamiętać o tym, by wygodnie się kosiło trawę, więc wskazane jest robienie obrzeży niskich, na które da się najechać kołem w razie potrzeby tak, aby nie uszkodzić noża kosiarki.
  • Rabaty z korą lepiej oddzielać wyższym obrzeżem, bo kora jest sypka i lubi się przemieszczać pod wpływem deszczu, wiatru etc.
  • Rabaty z kamyczkami mogą być oddzielone niższym obrzeżem.

Obrzeża trawnikowe to taka swoista wisienka na torcie w ogrodzie – może dodać jeszcze bardziej charakteru ogrodowi lub wyraźnie odgraniczy strefy, nie zaburzając przy tym harmonii. Koniecznie trzeba dopasować obrzeża do stylu ogrodu, ale też zastanowić się, jaką mają pełnić funkcję i jak bardzo trwałe muszą być.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej