Opryski drzew owocowych – dlaczego trzeba stosować?

Choroby i szkodniki atakujące uprawy rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Najgroźniejsze są choroby grzybowe, które nieleczone mogą spowodować całkowite obumarcie rośliny. Co więcej, patogeny przenoszą się na inne okazy, dlatego stają się zagrożeniem nie tylko dla zarażonego drzewka, ale również dla tych, które z nim sąsiadują. Prewencyjne zastosowanie fungicydu dobranego do gatunku drzewa pozwoli zapobiec pojawieniu się choroby lub ograniczyć jej negatywne działanie.

Podobnie wygląda kwestia szkodników. Inwazje owadów to prawdziwa zmora ogrodników, a najlepszą metodą na jej uniknięcie to regularna i dokładna obserwacja drzew. Szczególną uwagę należy zwrócić na liście, ponieważ większość szkodników lubi żerować na spodniej części liści. Dodatkowo bardzo szybko się rozmnażają, co jeszcze bardziej utrudnia efektywną walkę. Insektycydy stosowane są zazwyczaj interwencyjnie, a więc w momencie pojawienia się szkodnika. Szybkie zastosowanie właściwie dobranego oprysku zminimalizuje liczebność owadów lub całkowicie je zlikwiduje. Kluczowy jest moment zaobserwowania problemu, a także rodzaj i faza rozwoju szkodników.

Aby latem cieszyć się smakiem owoców z własnej uprawy, należy odpowiednio zadbać o zdrowie drzew w naszym ogrodzie. Pierwsze opryski wykonujemy wczesną wiosną, zanim na drzewkach pojawią się liście.

Kluczowe w walce z chorobami i szkodnikami roślin jest terminowe wykonywanie oprysku odpowiednimi preparatami. Jakie preparaty wybrać i kiedy je stosować?

Opryski drzew owocowych. Terminy i preparaty
Opryski drzew owocowych. Terminy i preparaty

Preparaty do oprysku drzewek owocowych

Terminy wykonywania poszczególnych oprysków, w znacznym stopniu uwarunkowane są fazą rozwoju drzewa, jego liści i pąków kwiatowych. Nadrzędną zasadą jest wnikliwa obserwacja uprawy. Może się bowiem okazać, że opryski, które w ubiegłym roku stosowane były w kwietniu, w bieżącym musimy wdrożyć w marcu lub na koniec lutego. Duże znaczenie mają warunki atmosferyczne oraz aktualne temperatury.

Pierwsze opryski drzew owocowych powinny być wykonane przed pojawieniem się liści. Ochroni to uprawę przed takimi szkodnikami jak przędziorek, czy misecznik. Wczesnowiosenny oprysk zabezpieczy również wszystkie drzewa owocowe przed Parchem jabłoni lub brunatną zgnilizną drzew pestkowych.

Jednym z preparatów, który skutecznie ogranicza występowanie mszyc i przędziorków jest Karate Gold firmy Target. Preparat ma formę emulsji, którą należy rozcieńczyć z wodą. Wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, z kolei na roślinie działa w sposób powierzchniowy. Preparat do kupienia w sklepie ogrodniczym Gardenowo, który oferuje swoim klientom ogromny wybór środków ochrony roślin.

Jeśli w ogrodzie rośnie brzoskwinia, niezbędne jest wykonanie oprysku, zanim pojawią się pierwsze liście. Jedną z najgroźniejszych chorób brzoskwini jest kędzierzawość liści, a skuteczne preparaty chroniące drzewko przed patogenem to np. Miedzian 50 WP firmy Target.

Opryski drzew owocowych. Terminy i preparaty
Opryski drzew owocowych. Terminy i preparaty

Faza nabrzmiewania pąków liściowych

W tym okresie zabezpieczamy głównie drzewka pestkowe:

  • Brzoskwinię i morelę przed rakiem bakteryjnym
  • Wiśnię i czereśnię przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych.
  • Śliwy przed torbielą śliw (Switch 62,5 WG).

Faza ukazywania się liści i różowego pąku kwiatowego

Duża część preparatów umożliwia opryskiwanie drzew owocowych w momencie pojawienia się pierwszych liści oraz pojawienia się pąku kwiatowego, jednak zaleca się, by była to faza pąku różowego. Późniejsze wykonanie oprysku może w znacznym stopniu zaszkodzić pszczołom.

W okresie ukazywania się liści chronimy jabłonie przed mączniakiem prawdziwym i parchem jabłoni oraz grusze przed parchem gruszy. Moment pojawienia się różowego pąka to najlepszy czas na zabezpieczenie jabłoni przed owocnicą jabłkową, z kolei gruszę opryskujemy przeciw rdzy gruszy.

Wiosenne opryski drzew są najważniejsze, jednak nierzadko jesteśmy zmuszeni do ponowienia oprysku w późniejszym okresie. Kiedy drzewka przekwitną, stanowią idealny cel dla wszelkiego rodzaju szkodników, zwłaszcza mszyc i przędziorków. Po zbiorach z kolei często wykonuje się prewencyjny oprysk jabłoni przed nawrotem parcha.

Ekologiczne opryski drzew owocowych

Oprócz chemicznych środków do oprysku drzew owocowych, które pomagają zwalczać powyższe choroby np. Miedzian 50 WP firmy Target, można również skorzystać ze sposobów naturalnych, które sprawdzą się w uprawach ekologicznych. Dobre efekty przynosi oprysk z krwawnika, cebuli lub wyciąg ze skrzypu. W sklepie ogrodniczym Gardenowo znaleźć można również naturalne fungicydy, idealne do zastosowania w początkowej fazie rozwoju patogenu, jednak z pewnością warto rozważyć ich zastosowanie w swoim ogrodzie.

Planując opryski drzew owocowych środkami chemicznymi, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu danego preparatu. Oprócz sposobu użycia oraz dawkowania, etykieta informacyjna zawiera mnóstwo cennych wskazówek, łącznie z zagrożeniami, które mogą pojawić się w trakcie wykonywania prac ogrodowych. Pamiętajmy, że do chemicznych środków ochrony roślin podchodzimy z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Przechowujemy je z dala od dzieci, źródła ognia oraz szczelnie zamknięte.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej