Pelargonie – cenne porady
Pelargonie (Pelargonium) to rośliny pochodzące z Afryki Południowej. Obecnie wszystkie jej formy są mieszańcami, które powstały podczas wielu lat hodowli. Pelargonie to bardzo dekoracyjne rośliny o uniwersalnym zastosowaniu. Królują na balkonach, ale równie dobrze nadają się do sadzenia na rabatach i kwietnikach. Są również odmiany które z powodzeniem możemy uprawiać w doniczkach w mieszkaniu.
Nasiona najpiękniejszych odmian pelargonii: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-pelargonii/
Odmiany pelargonii
Pelargonie rabatowe, zwane również ogrodowymi, to numer jeden pośród roślin uprawianych na balkonach. Wykorzystywane są również do sadzenia na rabatach. Osiągają wysokość 25-50 cm. Charakteryzują się wzniesionymi, omszonymi liśćmi o długich ogonkach, na których blaszkach widoczne są rysunki. Wykształcają pojedyncze lub pełne kwiaty, które tworzą barwne baldachy. Kwiaty mają żywe barwy czerwieni, różu, fioletu, karminu, purpury lub czystej bieli. Ciekawe odmiany z tej grupy to m.in. pomarańczowa ‘Jubileuszowa’, karminowa ‘Bona’ czy malinowa ‘Irga’ o pojedynczych kwiatach.
Pelargonie bluszczolistne to kolejna popularna grupa odmian, która charakteryzuje się zwisającymi lub płożącymi się pędami. Mięsiste i błyszczące liście kształtem przypominają bluszcz. Baldachy kwiatowe złożone są z 8-15 kwiatów w różnych barwach bieli, różu, czerwieni, purpury, fioletu, często także dwubarwne. Ze względu na swoją formę zazwyczaj wykorzystywane są do obsadzania skrzynek balkonowych i podwieszanych pojemników.
Pelargonie wielokwiatowe to grupa odmian o sporych kwiatach, których średnica wynosi 6-8 cm. Mają one wzniesione pędy, zdrewniałe u nasady, a duże liście mają ząbkowane brzegi. Wyróżniają się charakterystyczną kontrastową plamą u nasady płatków korony.
Pelargonie o pachnących liściach, wyróżniają się strzępiastymi liśćmi o dość wyrazistym zapachu. Popularnym gatunkiem jest pelargonia cytrynowa i różana, ale są również takie o zapachu mięty, migdałów czy jabłek.
Wymagania uprawowe pelargonii
Pelargonie lubią żyzną ziemię kompostową, najlepiej z dodatkiem torfu i piasku. Może to być również substrat torfowy lub ziemia znormalizowana. Podłoże powinno mieć odczyn zbliżony do obojętnego o pH w granicach 6,2-7,2.
Jeśli chodzi o stanowisko to są to kwiaty o dużych zdolnościach adaptacyjnych i potrafią dostosować się do różnych warunków. Pelargonie rabatowe preferują miejsca dobrze nasłonecznione, natomiast bluszczolistne wolą rozwijać się delikatnym półcieniu. Lubią otwarte przestrzenie, a zimą powinny mieć zapewnione jasne i chłodne miejsce, o temperaturze 8-10 st. C.
Rozmnażanie pelargonii
Rozmnażanie odbywa się głównie poprzez sadzonki. Pobieramy je oraz ukorzeniamy od połowy lipca do połowy września. Miesiąc wcześniej przed pobieraniem sadzonek dobrze jest przyciąć rośliny, dzięki temu bardziej się rozgałęzią i wydadzą więcej pędów. U rośliny matecznej powinien zostać kawałek pędu z liściem. Do ukorzeniania możemy użyć małych doniczek wypełnionych podłożem z torfu i piasku gruboziarnistego. Czas trwania ukorzenienia wynosi około 2-3 tygodni. W tym czasie należy zapewnić sadzonkom półcień i temperaturę około 18 st. C ( choć pelargonie wielokwiatowe potrzebują 20 st. C). Sadzonki trzeba delikatnie zraszać wodą aby nie zwiędły.
Niektóre formy pelargonii można również rozmnażać poprzez wysiew nasion. Okres od siewu do kwitnienia jest dosyć długi, wynosi od 4 do 5 miesięcy, dlatego siew najlepiej wykonać już na przełomie listopada i grudnia.
Pielęgnacja pelargonii
Pelargonie sadzimy minimum co 25 cm, ponieważ nie powinny rosnąć zbyt gęsto. Wymagają regularnego usuwania przekwitłych kwiatów, ponieważ wydłuży to okres ich kwitnienia, nawet do pierwszych przymrozków. W zależności od pogody wymagają też podlewania, podczas upałów nawet dwa razy dziennie. Musimy uważać aby nie przesuszać ale też nie przelewać roślin. Podlewamy je wtedy kiedy widzimy, że podłoże przeschło. Po 2-3 tygodniach od posadzenia rozpoczynamy nawożenie, które potem powtarzamy co 7-10 dni, najlepiej za pomocą nawozów w płynie. Możemy również zastosować nawozy długodziałające, wtedy nie będziemy musieli tak pilnować terminów nawożenia.
Pelargonie wielokwiatowe zazwyczaj uprawia się przez cały rok w pomieszczeniu, ale latem możemy wystawić je na powietrze, na stanowisku półcienistym. Aby roślinom z tej grupy zapewnić dobre kwitnienie trzeba je przechłodzić, czyli przetrzymać przez około 2 tygodnie w chłodnym miejscu, w temperaturze 10-12 st. C.
Wiele innych odmian interesujących kwiatów ogrodowych: https://sklep-nasiona.pl/kwiaty/
artykuł sponsorowany