Sekrety idealnego ciasta drożdżowego – jak zrobić ciasto drożdżowe?
Doskonałe ciasto drożdżowe powinno być puszyste i lekkie, z delikatnie zarumienioną skórką. Nie można też zapominać o jego pięknym zapachu, który przywodzi na myśl rodzinną atmosferę. Niestety ten typ ciasta bywa kapryśny i wcale nie tak łatwo go przygotować. W tym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje potrzebne, aby już zawsze cieszyć się idealnym ciastem drożdżowym. Stosując się do tych zasad, przygotujesz pyszne bułki, paszteciki, pizzę, rogaliki czy ciasta z owocami i mnóstwem kruszonki!
Z tego artykułu dowiesz się:
Składniki potrzebne do przygotowania ciasta drożdżowego
Przepis na ciasto drożdżowe musi zawierać nie tylko właściwą ilość wszystkich składników, ale również każdy z produktów powinien mieć odpowiednią temperaturę lub zostać wcześniej w specjalny sposób przygotowany. Zacznijmy od mąki, która jest podstawą wszystkich wypieków. Najbardziej polecany typ to mąka pszenna 550 – sięgając po nią, najłatwiej jest przygotować idealne ciasto drożdżowe. Aby uzyskać jak najlepszy rezultat, upewnij się, że mąka jest odpowiednio świeża i sucha. Warto ją także wcześniej przesiać przez sito, by była dobrze napowietrzona. Najlepiej, żeby mąka postała też dłużej w ciepłym miejscu, dzięki czemu ciasto łatwiej i szybciej wyrośnie.
Domowe ciasto drożdżowe musi zawierać odpowiednią ilość drożdży. To właśnie ten składnik jest odpowiedzialny za pulchność i wyrastanie wypieku. W sklepach znajdziemy drożdże suszone i świeże. Lepiej sięgać po te znajdujące się w lodówce, bo rozczyn wykonany właśnie z takich drożdży jest gęstszy i bardziej stabilny. Jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia w przygotowywaniu ciasta drożdżowego, nie ryzykuj i postaw na świeże drożdże. Oczywiście wcześniej upewnij się, że są najwyższej jakości, czyli mają jasnobeżową barwę, są elastyczne i charakteryzuje je lekko orzechowy zapach. Podobnie jak w przypadku mąki nie należy używać zimnych drożdży. Zanim zabierzesz się za pieczenie, wyciągnij je z lodówki i pozwól, by nabrały temperatury pokojowej.
Kolejnym ważnym składnikiem jest odpowiedni tłuszcz. Najlepiej sprawdza się dobrej jakości masło, które nada ciastu przyjemny i delikatny posmak. Należy je dodać dopiero po roztopieniu oraz wystudzeniu do temperatury pokojowej. Bardzo ważne jest, żeby masło znalazło się w cieście pod koniec wyrabiania. Dodawaj je stopniowo i w niewielkich ilościach, by odpowiednio połączyło się z pozostałymi składnikami. Aby przygotować rozczyn, będziesz potrzebować mleka lub wody. Zaleca się, aby wybrana ciecz miała około 35°C. Taka temperatura będzie idealna dla prawidłowej pracy drożdży, więc ciasto na pewno dobrze wyrośnie.
W zależności od tego, czy przygotowujesz słodki, czy słony wypiek, będziesz potrzebować cukru lub soli. Jeżeli chodzi o cukier, to równie dobrze sprawdzi się ten biały, jak i brązowy oraz melasa, miód czy nawet fruktoza lub glukoza. Lepiej nie sięgać po słodziki, bo mogą negatywnie wpłynąć na produkcję drożdży. Co ważne, zbyt duże ilości cukru też mogą zaburzyć fermentację. W wytrawnych wypiekach potrzebna będzie szczypta soli, jednak należy dodawać ten składnik dopiero pod koniec wyrabiania ciasta. Sól spowalnia pracę drożdży, a zbyt szybko dodana może nawet całkowicie zahamować wyrastanie.
Rozglądasz się za nowym piekarnikiem? Zapoznaj się z całą gamą piekarników Bosch
Sposoby przygotowywania ciasta
Jest kilka różnych sposobów na zrobienie ciasta drożdżowego. Najczęściej spotkamy się z trzema metodami. Pierwsza nazywa się jednofazowa i polega na połączeniu wszystkich składników ze sobą za jednym zamachem. Po dobrym wyrobieniu takie ciasto odstawia się do wyrośnięcia, a gdy powiększy się dwukrotnie, można je już piec. Ten sposób będzie dobry do mało wymagających wypieków np. bułek.
Najbardziej znany i kojarzony jest przepis dwufazowy. W tej metodzie przygotowuje się rozczyn z mleka, drożdży, odrobiny cukru oraz mąki i odstawia do wyrośnięcia. Dopiero kiedy rozczyn powiększy swoją objętość, dodaje się do niego pozostałe składniki i wyrabia ciasto. Istnieje również sposób trójfazowy nazywany także ciastem zaparzonym. W tym przypadku najpierw zaparza się mąkę gorącym mlekiem i czeka aż całość wystygnie. Następnie należy dodać drożdże i cukier oraz poczekać aż wszystko wyrośnie. Dopiero po wykonaniu dwóch poprzednich kroków można przejść do trzeciego, czyli połączyć rozczyn z pozostałymi składnikami ciasta.
Szukasz robota kuchennego, który ułatwi Ci przygotowywanie różnych ciast? Zobacz również https://www.bosch-home.pl/produkty/roboty-kuchenne
Wyrabianie ciasta drożdżowego
Pyszne ciasto drożdżowe potrzebuje odpowiedniego wyrobienia. Można to zrobić ręcznie lub posłużyć się odpowiednim robotem kuchennym (np. takim z planetarnym systemem mieszającym). Mąkę należy dodawać stopniowo, a dopiero pod koniec wyrabiania w cieście powinien znaleźć się tłuszcz. Zagniatanie jest takie ważne, ponieważ dzięki tej czynności gluten zyskuje właściwą elastyczność, a to odpowiada za konsystencję ciasta. Wyrabianie pozwala też dobrze napowietrzyć całą masę.
Kiedy ciasto zacznie z łatwością odchodzić od ręki i miski oraz będzie bardzo elastyczne (po naciśnięciu wraca do poprzedniego kształtu), to znak, że jest odpowiednio przygotowane. W takim przypadku trzeba je przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu. Drożdżowe wypieki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, przeciągi czy potrząsanie. Jak długo trwa takie wyrastanie? Musisz poczekać, aż całość podwoi swoją objętość. W temperaturze optymalnej 25°C może być gotowe już po 1,5 godziny, w temperaturze pokojowej po 3-4 godzinach, a w lodówce nawet po 12 godzinach. Po pierwszym wyrośnięciu ciasto trzeba znowu zagnieść, uformować w kształt, w którym będzie pieczone oraz poczekać kolejne 20-30 minut aż znów wyrośnie.
Chcesz przygotować ciasto drożdżowe w łatwiejszy sposób? Postaw na robot kuchenny! Zobacz, jak to zrobić https://www.bosch-home.pl/poznaj-marke-bosch/blog/idealne-ciasto-drozdzowe-z-robotem-kuchennym
Pieczenie ciasta drożdżowego
Teraz całość trafia do piekarnika! W jakiej temperaturze piec ciasto drożdżowe? Najlepsza będzie pomiędzy 180 a 200°C. Co ważne, gotowego wypieku nie wolno od razu wyciągać z piekarnika! Różnica temperatur pomiędzy pieczeniem a tym ile stopni masz w kuchni, może sprawić, że całość opadnie i powstanie zakalec. Jak długo piec ciasto drożdżowe? To zależy od konkretnego przepisu, którego należy się bezwzględnie trzymać. Po upływie odpowiedniego czasu wyłącz piekarnik, ale nadal pozostaw w nim ciasto, tak by mogło spokojnie wystygnąć. Chcesz, żeby skórka miała wyjątkowo piękny kolor i połysk? Przed samym pieczeniem posmaruj ciasto mieszanką żółtka z mlekiem.
O czym należy pamiętać przy przygotowywaniu ciasta drożdżowego?
Jeśli zapomnisz o jakimś ważnym szczególe, ciasto drożdżowe może kompletnie nie wyjść. Co jest najważniejsze podczas przygotowywania takiego wypieku? Na pewno wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, a sam rozczyn konsystencję gęstej śmietany. Po wyrośnięciu ciasta nie zapomnij, by usunąć z niego nadmiar powietrza. Wystarczy tylko przez chwilę je wyrabiać, uderzając zdecydowanie o stolnicę lub blat stołu. Warto również pamiętać, że zbyt wyrośnięte ciasto może opaść podczas pieczenia. Podobnie dzieje się przy zbyt częstym otwieraniu piekarnika. Zakalec lub inne niedoskonałości są najczęściej skutkiem pośpiechu, zbyt krótkiego wyrabiania ciasta, nieodpowiedniego czasu wyrastania oraz pieczenia w złej temperaturze. Cierpliwość i bardzo dokładne trzymanie się poszczególnych kroków opisanych w przepisie to najlepsza droga do przepysznego ciasta drożdżowego.
artykuł sponsorowany