Szamba betonowe

Szamba betonowe — nowoczesne technologie i materiały stosowane do ich produkcji

Zbiorniki bezodpływowe to chętnie wybierana alternatywa w sytuacji, kiedy nie można skorzystać z innych metod pozbycia się ścieków. Produkuje się je z różnych materiałów, także z tworzyw sztucznych, które jednak nie są w stanie zastąpić najbardziej wytrzymałych na uszkodzenia nowoczesnych mieszanek betonowych. Celowo podkreślamy słowo nowoczesnych, bo te wykorzystywane do produkcji szamb tylko w niewielkim stopniu przypominają ten tradycyjny, powszechnie używany materiał budowlany, znany już od starożytności. Obecnie stosowane są wynikiem wieloletnich badań naukowych prowadzonych w tej dziedzinie i powstają poprzez zmieszanie betonu klas od B-20 do nawet B-40 z licznymi dodatkami, substancjami uszlachetniającymi, wpływającymi korzystnie na najważniejsze parametry pracy betonu. Takie wielokrotnie sprawdzone rozwiązania stosuje każdy renomowany producent, a z atrakcyjną ofertą jednego z najbardziej cenionych przez klientów zapoznamy się na stronie https://fabrykaszamb.pl. Wszystkie produkowane obecnie szamba to mocne, monolityczne odlewy, o grubych ścianach oraz dnie, które dla jeszcze większej wytrzymałości wzmacnia się metalową kratownicą, zbrojeniem złożonym ze spawanych stalowych prętów odpornych na działanie korozji.

Szamba betonowe — na jaką ich odporność możemy liczyć

Zakupione szambo betonowe musi zostać przed użyciem umieszczone w ziemi, zakopane na pewnej głębokości, co naraża je na możliwość uszkodzenia w wyniku działania rozmaitych czynników. Jednakże nowoczesny, starannie zaprojektowany zbiornik zrobiony z wyselekcjonowanych, najlepszych jakościowo materiałów zniesie bez uszczerbku:

  • typowe uszkodzenia mechaniczne, jakie mogłyby się zdarzyć właśnie po wkopaniu szamba w ziemię. W takiej sytuacji oddziałują na nie znaczne siły nacisku, co z czasem doprowadziłoby nawet do pękania ścian czy dna i wycieku przechowywanej, niezwykle szkodliwej, trującej zawartości. Skuteczne zabezpieczenie przed tym stanowi wzmacniana, zbrojona konstrukcja zbiornika, który dzięki temu oprze się także masie znajdujących się nad nim innych ciężarów np. parkujących na posesji samochodów czy równie masywnych elementów jej wyposażenia;
  • niebezpieczne substancje chemiczne znajdujące się w ściekach, których agresywne, a często i żrące działanie może stać się przyczyną erozji betonu, jego przyspieszonego kruszenia co w rezultacie także prowadzi do rozszczelnienia szamba. Dlatego wszyscy ich wytwórcy tak dbają o właściwy dobór poszczególnych substancji wchodzących w skład używanej mieszanki betonowej, a cały zbiornik pokrywają izolbetem. Jest to specjalna powłoka bitumiczna, nie dość, że odporna na negatywny wpływ związków chemicznych, to jeszcze dodatkowo uszczelniająca zbiornik. Podstawą jego szczelności jest jednak betonowa, dokładnie dopasowana niego pokrywa zamontowana z pomocą mrozoodpornego kleju. Wyposaża się ją w jeden albo i więcej kominków rewizyjnych, służących, jak ich sama nazwa wskazuje, do kontroli stanu napełnienia szamba;
  • wody gruntowe, intensywnie działające w wielu regionach naszego kraju, stanowiące między innymi poważny problem dla użytkowników szamb zrobionych z plastiku, które mogą przesuwać się pod ich wpływem. Nie jest to jednak możliwe w przypadku szamba betonowego, którego waga przekraczająca w niektórych przypadkach kilka ton skutecznie to uniemożliwia, zawsze pewnie utrzymując je na miejscu;
  • działanie czynników biologicznych, wszystkiego, co naturalnie powstaje i rozwija się w ziemi, będąc kolejną przyczyną szybkiego niszczenia betonu, z którego zrobiono szambo. Przed grzybami czy tak samo osadzającą się na ścianach pleśnią także chroni je skład chemiczny betonu.

Szamba betonowe — jak je eksploatować, aby uniknąć ewentualnych awarii

Wybór dostępnych na rynku betonowych szamb jest olbrzymi, takich jak u kolejnego, polecanego, godnego zaufania producenta, sprzedającego je pod adresem https://nowoczesneszamba.eu. Jednak wybierając najbardziej nam odpowiadające, model jedno lub dwukomorowy, powinno się również pamiętać o przestrzeganiu zalecanych zasad jego prawidłowej eksploatacji. Najważniejszą kwestią, decydującą też o doborze wielkości zbiornika do liczby korzystających z niego użytkowników, jest ilość produkowanych przez nich ścieków, czasem nawet powyżej 100 l dziennie na osobę. Rzutuje to na częstotliwość opróżniania szamba, co w przypadku modeli jednokomorowych trzeba zlecać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Niedopilnowanie tego skutkuje wspomnianym, groźnym w skutkach wyciekiem nieczystości, za co grożą wysokie kary, a samym usuwaniem zawartości zbiornika musi się zająć specjalizująca się w tym firma dysponująca odpowiednim sprzętem. Są to przede wszystkim pojazdy asenizacyjne umożliwiające bezpieczne wypompowanie i wywiezienie ścieków celem ich dalszej utylizacji.

Szamba betonowe — jak dowieźć je i zamontować w miejscu przeznaczenia

Waga typowego szamba zrobionego z betonu sięgająca wielu ton powoduje problemy z jego samodzielnym transportem oraz montażem, co w większości przypadków okazuje się praktycznie niemożliwe. Aby zaoszczędzić sobie takich kłopotów, warto zawczasu zarezerwować sobie możliwość skorzystania z pakietu usług, jaki w swojej ofercie powinien mieć każdy producent szanujący potrzeby swoich klientów. Korzystając z samochodów ciężarowych, wyposażonych w dźwigi szybko dowiezie zbiornik do odbiorcy, umieści go w miejscu przeznaczenia i zajmie się jego zamontowaniem, wykonaniem połączeń z siecią wodno-kanalizacyjną budynku. Wszystko to, łącznie z samym szambem producent musi objąć pełną gwarancją oraz zapewnić fachową pomoc całodobowego sprawnie działającego serwisu, dostępnego także odpłatnie dla klientów, których zbiorniki są już po okresie gwarancji.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej