Truskawki - odmiany, sadzenie, uprawa, zbiory, przetwory i przepisy

Truskawki bez wątpienia reprezentują najsmaczniejsze owoce rosnące w naszym kraju. Zawierają witaminy, posiadają też niezaprzeczalne właściwości odżywcze. By cieszyć się ich smakiem nie trzeba przeszukiwać sklepowych półek. Lepszym wyjście jest posadzenie tych owoców w przydomowym ogródku lub ogrodzie.

Charakterystyka i odmiany truskawek

Truskawki są bardzo popularnymi bylinami, rosną w wielu ogródkach oraz ogrodach. Osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary, od 15 do 45 cm wysokości. Wytwarzają jadalne owoce o charakterystycznym kształcie oraz trójlistkowe liście. W okresie kwitnienia pojawiają się na nich białe kwiaty.

Truskawka powstała w wyniku przypadkowego zmieszania się dwóch gatunków poziomki. Do tego połączenia doszło w XVIII wieku. Początek truskawką dała poziomka wirginijska oraz chilijska. Obecnie jest to owoc uprawiany we wszystkich krajach strefy klimatu umiarkowanego oraz w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych.

W sklepach ogrodniczych dostępne są różne odmiany truskawek. Podstawowym kryterium podziału sadzonek jest okres owocowania. Niektóre truskawki dają plony wczesną wiosną, inne w czerwcu. Dostępne są też okazy, dzięki którym zbiory przeprowadza się przez cały okres wegetacji.

Odmiany truskawek można też podzielić na tradycyjne i pnące. Co ciekawe niektóre byliny są bardziej odporne na mróz i choroby a inne mniej.

Wiadomo, na jakie kategorie dzieli się ten popularny owoc. Teraz warto przytoczyć najbardziej rozpowszechnione odmiany. Pierwszą z nich są rodzime truskawki dukat. Wczesną wiosną wydają dość duże owoce. Są odporne na mróz i chwilowe braki wody. Tymczasem okazy o nazwie elkat dają plony w czerwcu. One również są odporne na mróz, na ogół dobrze radzą sobie z chorobami.

Honeoye to bardzo ciekawe odmiany truskawek. Wydają owoce już pod koniec maja. Ich liście i owoce nie poddają się chorobom. Honeoye świetnie nadają się do uprawy w szklarniach lub pod agrowłókniną. Na uwagę zasługują też gatunki kama, kent czy też korona.

Jak uzyskać smaczny owoc truskawki?

By liście zdobiły ogród a owoc był smaczny, trzeba wiedzieć, kiedy sadzi się truskawki. Wszystko zależy od rodzaju sadzonek. Zielone rozsady pobiera się wprost od starszych roślin. Odbywa się to zazwyczaj jesienią, więc wtedy też wykonuje się sadzenie truskawek. Okazy doniczkowe można umieścić w ziemi latem.

Ostatni rodzaj sadzonek nosi nazwę frigo. Je również pobiera się ze starszej rośliny. W odróżnieniu od zielonych rozsad odbywa się to na przełomie listopada i grudnia. W ich przypadku wysadzanie do gruntu wykonuje się w maju.

Po wyborze sadzonek przychodzi czas na przygotowanie stanowiska. Ważne by było dobrze nasłonecznione. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła przyczyni się do powodzenia uprawy.

Bardzo istotna jest też gleba, w której będą się rozwijać truskawki. Powinna być żyzna i zawierać dużo próchnicy oraz składników odżywczych. Jeżeli zaś chodzi o odczyn, najlepszy jest lekko kwaśny. Optymalny przedział pH to 5,5-6,5.

Proces sadzenia nie jest skomplikowany. Po usunięciu chwastów ze stanowiska truskawki umieszcza się w niewielkim dołku. Trzeba uważać by nie połamać korzeni i zadbać by widoczny na sadzonce znalazł się tuż nad ziemią. Należy pamiętać by liście nie były zasypane ziemią. Po tych czynnościach glebę uklepuje się tak by roślina była stabilna.

Truskawki sadzi się w rzędach oddalonych od siebie o 50 cm. Odległość pomiędzy sadzonkami w rzędzie powinna wynosić 25-30 cm.

Na pielęgnację truskawek po posadzeniu składa się między innymi pielenie. Usuwa się ewentualne chwasty i rozłogi. Najlepsza do tego celu jest motyka.

Kolejnym zabiegiem jest podlewania. Odgrywa ważną rolę w początkach uprawy oraz w okresie owocowania i zawiązywania się kwiatostanów. W każdym z tych okresów wodę trzeba dostarczać regularnie.

Nawożenie przeprowadza się w trzech terminach. Przed posadzeniem konieczne jest zasilenie gleby obornikiem lub kompostem. Następnie nawóz aplikuje się wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, oraz po zakończeniu zbiorów.

Witaminy, właściwości odżywcze i przetwory z truskawek

Truskawki są smaczne, ale to nie jedyna ich zaleta. Równie ważne, a może nawet ważniejsze jest to, że zawierają witaminy i właściwości odżywcze. Z tego względu są polecane reumatykom oraz osobom ze schorzeniami nerek i wątroby. Obniżają ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Do tego pomagają walczyć z nadwagą i otyłością.

W truskawkach znajdują się witaminy z grupy B oraz A, C, E. Jeśli zaś chodzi o wartości odżywcze to dominuje błonnik i węglowodany. Warto też wiedzieć, że każdy owoc zawiera mikroelementy. Jest to wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor.

Truskawkami można cieszyć się również zimą. Jednym ze sposobów by to osiągnąć jest zamrożenie, ale nie o to tu chodzi. Dużą popularnością cieszą się przepisy na rozmaite przetwory. Absolutna podstawa to kompot, który będzie dostarczał organizmowi witaminy. Bez problemu można też przygotować znakomity sok.

Truskawki sprawdzają się, jako surowce na dżemy i konfitury. Istnieją też przepisy na musy. Każda z tych form przetwarzania owoców nie sprawia wielu problemów. Ważne jest też to, że dżemy czy konfitury będą dostarczać wartości odżywcze.