Co to jest i jakie ma zalety kosiarka automatyczna?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz częściej w życiu codziennym wybieramy rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska. Przykładem może być koszenie trawy. Ten zabieg pielęgnacyjny jest konieczny dla zdrowego wzrostu i ładnego wyglądu trawnika. W trosce o ekologię warto wybrać metodę, która w jak najmniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko. Dlatego kosiarki spalinowe powinny być użytkowane sporadycznie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są maszyny elektryczne, a najlepszym wyborem jest robot koszący Husqvarna.

Kosiarka automatyczna to inteligentna maszyna, która samodzielnie kosi trawę i nie wymaga wsparcia ani obecności użytkownika. Robot jest w pełni zautomatyzowany i pracuje w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Poruszanie po ogrodzie jest możliwe dzięki przewodom ograniczającym i doprowadzającym, które wyznaczają obszar jego działania. Dodatkowo nawigowanie może być wspierane przez wbudowany GPS (niektóre modele).

Robot koszący Husqvarna codziennie, niezależnie od pogody (nawet w deszcz) kosi trawę na każdym terenie. Doskonała wydajność terenowa pozwala na efektywną pracę zarówno na małych trawnikach, jak i na rozległych obszarach do 5000 m² (lub większych w zależności od liczby robotów). Pagórki nie są problemem, ponieważ Automower® pokonuje wzniesienia o nachyleniu do 40%, a nawet aż do 70%. Co najważniejsze, zapewnia najlepszą jakość trawnika, jakiej nie daje żadna konwencjonalna kosiarka - równo skoszona trawa każdego dnia o wyglądzie zielonego dywanu.

spiralne koszenie trawy robotem Husqvarna
spiralne koszenie trawy robotem Husqvarna

Kosiarka Automower® wyposażona jest w unikalny jestem koszenia. Obrotowe, ostre noże ścinają każdego dnia niewielką część źdźbła, które trafia do trawnika. Przy tym robot porusza się nieregularnie (schemat pozornie losowy). Nie zostawia nieskoszonych fragmentów, nie robi śladów, a trawę ścina z każdej strony. Wyposażony jest w inteligentne funkcje, które także wpływają na doskonałe rezultaty.

Robot potrafi samodzielnie poruszać się po całym ogrodzie, włącznie z odległymi zakątkami. Pokonuje wąskie przejścia i sprawnie radzi sobie z przeszkodami. Gdy natrafi na obszar z wyższą trawą, zaczyna kosić spiralnie, by jak najlepiej wyrównać różnicę. Dodatkowo dostosowuje częstotliwość i czas koszenia do tempa wzrostu trawnika. W praktyce oznacza to, że częściej kosi w czasie nasilonego wzrostu, a rzadziej w suche, słoneczne dni. Do tego robot samodzielnie wraca do stacji ładującej, po czym kontynuuje pracę.

Istotną zaletą Automower® jest możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji. Daje to m.in. możliwość ustalenia harmonogramu koszenia oraz modyfikacji ustawień. Roboty Husqvarna można zintegrować z inteligentnymi systemami zarządzającymi domem lub ogrodem, np. Google Home.

bezpieczny robot do koszenia Husqvarna
bezpieczny robot do koszenia Husqvarna

Praca robota jest w pełni bezpieczna dla otoczenia i jego samego. Ostrza są zabudowane, a w razie kontaktu z twardym przedmiotem chowają się w dysku tnącym. W efekcie niczego nie uszkodzą i nie wygną się. Robot w momencie podniesienia lub odwrócenia automatycznie się wyłącza. Potrafi także wykryć przeszkodę i zmniejszyć wcześniej prędkość (niektóre modele). Alarm, kod PIN czy możliwość śledzenia położenia za pomocą aplikacji to z kolei zabezpieczenia antykradzieżowe.

Co najważniejsze, roboty ogrodowe Automower® są przyjazne dla środowiska.

Dlaczego robot koszący jest bardziej ekologiczny niż kosiarka spalinowa?

Husqvarna zaprojektowała roboty Automower z myślą o środowisku. To, obok perfekcyjnego trawnika i wolnego czasu, najważniejsza korzyść wynikająca z użytkowania kosiarki automatycznej. Roboty Husqvarna są najlepszą alternatywą dla kosiarek spalinowych, które zatruwają powietrze spalinami oraz generują wysoki poziom hałasu.

Brak spalin

Roboty koszące Husqvarna zasilane są akumulatorem, co oznacza, że bezpośrednio nie emitują szkodliwych spalin. Rzeczywiste zużycie energii jest niewielkie, ponieważ ich praca jest maksymalnie energooszczędna. Wszystkie modele wyposażone są w tryb ECO, który wyłącza prąd w przewodach ograniczających i doprowadzających, gdy robot się ładuje lub jest zaparkowany. Poza tym kosiarki potrafią szukać najkrótszej drogi do stacji dokującej (nawet 5 dróg szukania), by nie tracić niepotrzebnie energii na inne działania niż koszenie.

Cicha praca

Kosiarki Automower® na tle innych robotów wyróżniają się najniższym poziomem hałasu, najcichsze modele wytwarzają tylko 56  dB (spalinowa to ponad 100 dB). Cicha praca to efekt optymalnie zaprojektowanego systemu cięcia z obrotowym dyskiem, na którym zamontowane są noże. Istotny wpływ ma również innowacyjny silnik bezszczotkowy, który oferuje większą wydajność i jednocześnie zużywa mniej energii. Dodatkowo roboty posiadają gumowe opony, które zapewniają bezgłośną jazdę po twardym terenie. Wiele modeli Automower® wyposażonych jest również w bardzo cichy napęd Ultra Silent, który gwarantuje jeszcze niższy poziom hałasu.

cicha praca robota koszącego Husqvarna Automower®
cicha praca robota koszącego Husqvarna Automower®

Zdumiewająco cicha praca Automower® oznacza możliwość koszenia o każdej porze dnia, bez zakłócania spokoju w sąsiedztwie. Jest to bardzo istotne w kontekście problemu, jakim jest coraz większe zanieczyszczenie hałasem, który ma bardzo szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka. Redukowanie poziomu dźwięków to obecnie jedno z wyzwań w trosce o środowisko.

Naturalne nawożenie

Istotną zaletą kosiarek automatycznych Automower® jest rozwiązanie problemu z odpadami po koszeniu oraz ograniczenie sztucznego nawożenia. Codzienne ścinanie niewielkiej części źdźbła trawy sprawia, że drobne ścinki trafiają do trawnika. Nie trzeba ich grabić ani zbierać. Mulczowanie, czyli rozdrabnianie i pozostawianie trawy na murawie to prosta i ekologiczna metoda na naturalne nawożenie trawnika. Pokos po pewnym czasie w wyniku rozkładu zamienia się w próchnicę i wzbogaca glebę m.in. w cenny azot. Wzrastająca trawa lepiej rośnie, a wilgoć nie paruje tak szybko z ziemi.

Polecane modele kosiarek automatycznych Husqvarna

Marka Husqvarna oferuje szeroki wybór kosiarek automatycznych Automower® do każdego rodzaju ogrodu, niezależnie od wielkości, ukształtowania czy stopnia skomplikowania. Automower® sprawdzą się do użytku przydomowego, ale także dla profesjonalistów.

Dowiedz się na co zwrócić uwagę, wybierając robot koszący Automower®.

Roboty koszące do użytku przydomowego

Standardowa linia Automower® charakteryzuje się wydajną pracą oraz szerokim wyborem modeli do każdej wielkości ogrodu (do 5000 m² lub większej w zależności od liczby robotów obsługujących teren).

Automower® 310
Automower® 310

Do małych i średnich ogrodów sprawdzi się Automower® 310, którego maksymalny obszar roboczy wynosi 1000 m², pokonuje też wzniesienia o nachyleniu do 40%. Robot doskonale radzi sobie z wąskimi przejściami i wyrównywaniem różnej wysokości trawy. Zdalne sterowanie jest możliwe dzięki łączności Bluetooth, ale Husqvarna oferuje możliwość rozszerzenia funkcjonalności robotów z serii standardowej za pomocą zestawu Automower® Connect Kit (nieograniczona łączność, integracja ze Smart Home, sterowanie głosem).

Do właścicieli większych ogrodów skierowana jest seria X-Line, która dodatkowo wyposażona jest w GPS, reflektory LED, gumowy zderzak oraz funkcję Automower® Connect.

Automower® 315 X
Automower® 315 X

Szczególną popularnością cieszy się model Automower® 315X, który kosi trawniki o złożonej strukturze i powierzchni do 1600 m². Sprawnie pokonuje pagórki o nachyleniu do 40%. Wyposażony jest m.in. w: automatyczną obsługę przejść, koszenie po spirali i zegar pogodowy. Dodatkowo aplikacja umożliwia śledzenie w przypadku ewentualnej kradzieży. AM 315X to najbardziej zaawansowany robot z serii 300.

Profesjonalne kosiarki automatyczne

Profesjonalne roboty koszące Husqvarna mogą być stosowane w miejscach publicznych, komercyjnych i wielu innych. Gwarantują ciche, bezpieczne i ekologiczne koszenie. Mocne Automower® cechują się nie tylko wytrzymałą budową, ale też pełną funkcjonalnością. Wyposażone są w szereg systemów zapewniających doskonałą skuteczność w terenie oraz efektywną pracę.

Automower® 535 AWD
Automower® 535 AWD

Godny polecenia jest Automower® 535 AWD z innowacyjnym napędem na 4 koła i unikatową przegubową konstrukcją. Dzięki temu może pokonywać wzniesienia o nachyleniu aż 70%, a przy tym jest zwrotny i ma znakomitą przyczepność. Wśród szeregu inteligentnych funkcji, warto zwrócić uwagę na zdalne wykrywanie obiektów, co umożliwia uniknięcie silnego zderzenia. AM 535 AWD może być także użytkowany w ramach floty maszyn (Husqvarna Fleet Services™).

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej