Zatrwian

Ilustracja zatrwian

Zatrwian jest ro艣lin膮 z rodziny o艂ownicowatych, kt贸re rosn膮 g艂贸wnie w klimacie umiarkowanym. W Polsce uprawia si臋 kilka gatunk贸w jako ro艣liny jednoroczne lub wieloletnie. Aby uzyska膰 obfite kwitnienie uprawia si臋 go z rozsady. Sadzonki przesadzamy do gruntu w po艂owie maja. Kwiat jest 艂atwy w uprawie i ma艂o wymagaj膮cy. Potrzebuje lekkiej gleby. W ci臋偶kiej i podmok艂ej atakuj膮 go choroby grzybicze. Zatrwian uprawiany jest g艂贸wnie na kwiaty ci臋te oraz jako ozdoba rabat kwiatowych. Idealnie nadaje si臋 do suszenia, dlatego te偶 robi si臋 z niego suche bukiety, stroiki, wianuszki nagrobne i suche dekoracje kwiatowe.

Zatrwian - najpopularniejsze ro艣liny

Zobacz inne kategorie ro艣lin

Zatrwian - uprawa, wysiew, zastosowanie, ci臋cie, ciekawostki

Nagrobne wianuszki i ozdobne kompozycje kwiatowe czy te偶 suche bukiety, nie mog膮 si臋 oby膰 bez ma艂ych, suchych kwiatuszk贸w w kolorach niebieskich, r贸偶owych, 偶贸艂tych i bia艂ych. Jest to w艂a艣nie zatrwian, pi臋kna, 艂atwa w uprawie ro艣lina, kt贸ra mo偶e by膰 ozdob膮 rabatek kwiatowych. Dowiedz si臋 jak wygl膮da uprawa zatrwianu, jak膮 odmian臋 wybra膰 i jak piel臋gnowa膰 te pi臋kne kwiaty.

Zatrwian - uprawa w ogrodzie, wymagania

Zatrwian - uprawa w Polsce

Zatrwian kojarzy si臋 przede wszystkim jako ro艣lina do suchych bukiet贸w. Robi si臋 z niego kompozycje kwiatowe i wie艅ce nagrobne. Zatrwian, ro艣lina z rodziny o艂ownicowatych, obejmuje od 300 do 600 gatunk贸w. S膮 to ro艣liny dobrze znosz膮ce susz臋 i s艂abe warunki glebowe. Ro艣nie w wi臋kszo艣ci w klimacie umiarkowanym. W Polsce uprawia si臋 zaledwie kilka gatunk贸w, g艂贸wnie na kwiaty ci臋te do suchych bukiet贸w. Ich uprawa r贸偶ni si臋 w zale偶no艣ci od tego czy s膮 to gatunki wieloletnie, czy te偶 takie, kt贸re w naszym klimacie mo偶na uprawia膰 jako ro艣liny jednoroczne.

W Polsce uprawia si臋 nast臋puj膮ce gatunki zatrwian贸w:

  • zatrwian wr臋bny,
  • zatrwian Suworowa,
  • zatrwian tatarski,
  • zatrwian szerokolistny.

Wymagania uprawowe - stanowisko, podlewanie, choroby i szkodniki

Wymagania zatrwianu:

  • stanowisko s艂oneczne,
  • lekka, przepuszczalna gleba,
  • umiarkowane podlewanie.

Zatrwian to ro艣lina teren贸w ubogich, suchych i g贸rskich, kt贸ra lepiej znosi ubogie gleby ni偶 pod艂o偶e 偶yzna i pr贸chnicze. Pod艂o偶e powinno by膰 lekkie, przepuszczalne, niezbyt wilgotne i wapienne. Ro艣lina ta nie lubi nadmiaru wilgoci, za艣 na ziemiach ci臋偶kich i podmok艂ych cz臋sto jest atakowana przez choroby grzybicze. Kwiat ten nie wymaga nawo偶enia, szczeg贸lnie nie wskazane jest nawo偶enie azotem, kt贸re powoduje s艂abe kwitnienie.

Zatrwian uprawia si臋 z rozsady. M艂ode sadzonki wymagaj膮 temperatury pokojowej, dlatego te偶 w marcu wysiewa si臋 je do pojemnik贸w. Nast臋pnie ro艣liny trzeba przepikowa膰. Sadzonki sadzi si臋 do gruntu oko艂o 15 maja. Zatrwian wieloletni mo偶na zasia膰 w gruncie na wiosn臋, do czerwca. Jednak uprawa z nasion mo偶e skutkowa膰 op贸藕nieniem kwitnienia.

Ro艣lina ta nie jest atakowana przez szkodniki. Kwiaty te charakteryzuj膮 si臋 pok艂adaniem dolnych li艣ci na powierzchni ziemi. Taka budowa ro艣lin sprzyja chorobom grzybiczym, kt贸re rozwijaj膮 si臋 szczeg贸lnie w czasie ch艂odnego i deszczowego lata. G艂贸wne choroby grzybicze, kt贸re mog膮 zaatakowa膰 zatrwian to:

  • szara ple艣艅,
  • m膮czniak rzekomy,
  • fuzarioza.

W rzadkich przypadkach zatrwian mo偶e pa艣膰 ofiar膮 偶贸艂taczki ro艣lin, czyli fitoplazmie pochodzenia bakteryjnego. Choroba ta prowadzi do obumierania ro艣lin i jest trudna do zwalczenia. Dlatego te偶 po zauwa偶eniu pierwszych objaw贸w nale偶y usun膮膰 i spali膰 ca艂y krzak, tak aby choroba nie zarazi艂a s膮siednich ro艣lin.

Zatrwian - zastosowanie w ogrodzie jako ro艣lina ozdobna oraz na kompozycje kwiatowe

Kwiat zatrwianu 艣wietnie wysycha zachowuj膮c intensywne barwy na lata. Dlatego te偶 kwiaty te znajduj膮 zastosowanie g艂贸wnie w suchych bukietach, kompozycjach kwiatowych, wiankach. S膮 one szczeg贸lnie popularne jako wianuszki nagrobne, gdy偶 d艂ugo zachowuj膮 kolor i pi臋knie wygl膮daj膮 jako dekoracja grobu. Z zatrwianu robi si臋 tak偶e kompozycje bo偶onarodzeniowe, ozdobne i suche stroiki. Kwiaty nale偶y 艣ci膮膰 wtedy, gdy ostatni kwiat na krzaku si臋 rozwinie. Nast臋pnie wi膮偶emy je w p臋czki, wieszamy do g贸ry nogami i suszymy.

Zatrwian 艣wietnie nadaje si臋 tak偶e na 偶ywe kwiaty ci臋te i w tym celu jest g艂贸wnie uprawiany. Ponadto doskonale sprawdza si臋 jako ro艣lina ozdobna na rabaty, gdy偶 d艂ugo kwitnie.

Najbardziej popularnym gatunkiem jest zatrwian wr臋bny uprawiany jako ro艣lina jednoroczna. Wydaje d艂ugie, prawie bezlistne 艂odygi zako艅czone kwiatowymi k艂osami, w kolorach 偶贸艂tym, bia艂ym, r贸偶owym, czerwonym, bordowym, fioletowym i niebieskim. Dobrze si臋 suszy i znajduje zastosowanie g艂贸wnie w suchych bukietach, stroikach i wiankach.

Zatrwian Suworowa ro艣nie w Polsce jako ro艣lina jednoroczna. Ma drobne r贸偶owo-liliowe kwiaty, dlatego te偶 wykorzystuje si臋 go g艂贸wnie jako wype艂niacz do suchych bukiet贸w.

Zatrwian tatarski jest ro艣lin膮 wieloletni膮, mrozoodporn膮, o drobnych, bia艂ych lub bia艂o r贸偶owych kwiatach. Zasuszone kwiaty s艂u偶膮 do dekoracji wie艅cy nagrobnych. Ro艣lin膮 wieloletni膮, mrozoodporn膮 jest r贸wnie偶 zatrwian szerokolistny, o wiechowatych kwiatostanach z艂o偶onych z drobnych, fioletowych kwiat贸w. 艢wietnie wygl膮da jako wype艂niacz bukiet贸w suchych i bukiet贸w z 偶ywych kwiat贸w ci臋tych.

Zatrwian nale偶y do kwiat贸w ozdobnych uprawianych w ogrodzie, jako ozdoba rabat oraz na kwiaty ci臋te do suchych bukiet贸w. Jest to ro艣lina 艂atwa w uprawie, hodowana z rozsady, kt贸ra wymaga lekkiej, przepuszczalnej gleby i s艂onecznego stanowiska.

Kwiaty nale偶膮 do najpi臋kniejszych ro艣lin dekoracyjnych. W ka偶dym sklepie ogrodniczym mo偶na odnale藕膰 rozmaite sadzonki, cebule i nasiona. W艣r贸d nich warto zwr贸ci膰 uwag臋 na ciesz膮cy si臋 du偶ym uznaniem zatrwian. Dost臋pne s膮 r贸偶ne rodzaje, zar贸wno byliny jak i okazy jednoroczne. Niezale偶nie od d艂ugo艣ci 偶ycia, s膮 bardzo 艂adne i maj膮 niewielkie wymagania 艣rodowiskowe. Przedstawiamy, zatem zatrwian i jego najpopularniejsze gatunki.

Jednoroczny, zatrwian letni

Przegl膮d dekoracyjnych kwiat贸w rozpoczniemy od okaz贸w jednorocznych. Najwi臋ksz膮 popularno艣ci膮 cieszy si臋 zatrwian wr臋bny. Podobnie jak inne gatunki nale偶y do rodziny o艂ownicowatych. Jego naturalnym 艣rodowiskiem s膮 Wyspy Kanaryjskie, po艂udniowa Europa oraz p贸艂nocna Afryka. W Polsce jest uprawiany, jako ro艣lina jednoroczna. Dorasta do 40-60 cm wysoko艣ci, ma wzniesiony, rozetkowaty pokr贸j. Li艣cie s膮 lancetowate, pierzasto-klapowe z wyra藕nym szorstkim ow艂osieniem. Okres kwitnienia ro艣liny trwa od lipca do wrze艣nia. Wtedy pojawiaj膮 si臋 drobne kwiaty maj膮ce kolor, bia艂y, 偶贸艂ty, fioletowy lub r贸偶owy. Gatunek nadaje si臋 na bukiety, r贸wnie pi臋knie wygl膮da suszony zatrwian.

Zatrwian wr臋bny wyro艣nie tylko na stanowiskach nas艂onecznionych. Najlepsza dla niego gleba jest niezbyt wilgotna, piaszczysto-gliniasta, pr贸chniczna i przepuszczalna. Zalecany jest lekko zasadowy odczyn. Przed sadzeniem, w marcu, nasiona wysadza si臋 w inspekcie. Rozsady trafiaj膮 do gruntu w maju, po ustaniu przymrozk贸w, w rozstawie 30x30 cm. Kwiat wymaga regularnego, lecz niezbyt obfitego podlewania i nawo偶enia. Uprawa powiedzie si臋, gdy wiosn膮 lub pocz膮tkiem lata zatrwian zostanie dokarmiony nawozem mineralnym. R贸wnie wa偶ne jest odchwaszczanie i przycinanie przekwit艂ych kwiatostan贸w.

Jednoroczny zatrwian letni to odmiana Suworowa. Jest nieco wy偶szy od poprzedniego, dorasta do 60-80 cm wysoko艣ci. W okresie kwitnienia wytwarza karminowo-r贸偶owe kwiaty. S膮 zebrane w d艂ugie, 20-40 centymetrowe k艂osy. Sadzonki tego kwiatu pochodz膮ce z inspektu wysadza si臋 do gruntu w maju. Mo偶na te偶 przeprowadzi膰 bezpo艣redni wysiew w tym terminie. Niezale偶nie od tego, kwiat najlepiej czuje si臋 na stanowiskach nas艂onecznionych z przepuszczaln膮, wapienn膮 gleb膮. Podobnie jak wr臋bny nadaje si臋 na bukiety, we florystyce stosowany jest te偶 suszony zatrwian Suworowa.

Wieloletni zatrwian tatarski

Po gatunkach jednorocznych czas na pi臋kne byliny ogrodowe. Jedn膮 z nich jest zatrwian tatarski naturalnie rosn膮cy w Azji, P贸艂nocnej Afryce oraz Europie. Najlepiej rozwija si臋 na ziemiach przepuszczalnych, 偶yznych i umiarkowanie suchych. Na nas艂onecznionych i lekko zasadowych stanowiskach dorasta do 40 cm wysoko艣ci. Ma wzniesiony, k臋piasty pokr贸j i zdobi膮 go d艂ugie, lancetowate lub 艂opatkowate li艣cie. Ro艣lina kwitnie od czerwca do wrze艣nia. Wtedy na rozecie d艂ugich 艂odyg wytwarza drobne bia艂e kwiaty. Zatrwian tatarski, w okresie kwitnienia mo偶e by膰 te偶 fioletowy lub r贸偶owy.

Opisywan膮 bylin臋 mo偶na wysiewa膰 bezpo艣rednio do gruntu w maju. Innym rozwi膮zaniem jest przygotowanie sadzonki w inspekcie. Gdy wyro艣nie wysadza si臋 j膮 na sta艂e miejsce w sierpniu lub wrze艣niu. Wtedy zakwitnie dopiero w drugim roku uprawy. Piel臋gnacja ro艣liny nie jest trudna. Podlewania wymagaj膮 m艂ode okazy, pozosta艂e nawadnia si臋 w zasadzie tylko podczas du偶ych upa艂贸w. Wa偶niejsze jest nawo偶enie, pierwsze wykonuje si臋 jeszcze przed posadzeniem. Nast臋pne w okresie kwitnienia, podaje si臋 niewielkie dawki nawozu mineralnego lub naturalnego. Przycinania nie nale偶y wykonywa膰, poniewa偶 kwiaty pojawiaj膮 si臋 tylko na p臋dach zesz艂orocznych. Nie potrzebne jest te偶 okrywanie na zim臋.

Zatrwian szerokolistny i jego uprawa

Wieloletni zatrwian szerokolistny nie jest tak popularny jak wr臋bny czy tatarski. Warto jednak sprowadzi膰 go do ogrodu. Ta ro艣lina pochodzi z po艂udniowo-wschodniej Europy. Zatem doskonale radzi sobie z polskim klimatem. Gatunek odznacza si臋 li艣膰mi zebranymi w eliptyczno-pod艂ugowate rozetki. Ponad nimi pi臋trz膮 si臋 silnie rozga艂臋zione p臋dy, uk艂adaj膮ce si臋 w piramidalne wiechy. Kwitnienie rozpoczyna si臋 w lipcu i trwa do sierpnia. Ozdobne kwiatostany s膮 g臋ste, z艂o偶one z dzwonkowatych, jasnofioletowych lub niebieskich kwiatuszk贸w. Najobficiej kwitn膮 okazy posadzone na nas艂onecznionych stanowiskach.

Zatrwian szerokolistny uprawia si臋 z sadzonek wyhodowanych w inspektach. Jest w stanie rozwin膮膰 si臋 na praktycznie ka偶dym pod艂o偶u. Nie lubi tylko ziem ci臋偶kich i podmok艂ych. Jednak偶e najlepiej ro艣nie na glebach lekkich, przepuszczalnych i zasobnych w sk艂adniki od偶ywcze. Stanowisko mo偶e by膰 suche lub umiarkowanie wilgotne. Podlewanie wykonuje si臋 w upalne dni, w innych warunkach kwiat poradzi sobie bez dodatkowego nawadniania. Nawo偶enie jest najwa偶niejszym zabiegiem piel臋gnacyjnym. Wykonuje si臋 je trzy razy w sezonie wegetacyjnym. Najlepiej sprawdzaj膮 si臋 uniwersalne 艣rodki do ro艣lin kwitn膮cych. I to wszystko, co warto wiedzie膰 o tym zatrwianie.

Zatrwian to bardzo pi臋kny i letni kwiat, kt贸rego sadzonki i nasiona mo偶emy zakupi膰 w sklepach ogrodniczych. Je艣li natomiast planujemy, by uprawa tych kwiat贸w prowadzona by艂a w naszym ogrodzie, powinni艣my wiedzie膰, jakie wymagania odno艣nie uprawy i piel臋gnacji maj膮 gatunki i odmiany zatrwianu, np. zatrwian wr臋bny, zatrwian tatarski, zatrwian szerokolistny czy zatrwian Suworowa. Sami zobaczmy, jak te letnie byliny powinny by膰 uprawiane.

Kwiat zatrwian w ogrodzie - kilka podstawowych informacji na jego temat

Zatrwian - sk膮d pochodzi ta bylina

Zatrwian - Limonium jest rodzajem kwiat贸w, pochodz膮cych z rodziny o艂ownicowatych, czyli zawci膮gowatych - Plumbaginaceae. Rodzaj ten sk艂ada si臋 z oko艂o 120-150 gatunk贸w ro艣lin, z kt贸rych wi臋kszo艣膰 wyst臋puje w pasie, kt贸ry przebiega od Wysp Kanaryjskich, przez 艣r贸dziemnomorsk膮 Europ臋 i Afryk臋, a偶 do Azji, a dok艂adniej Tajwanu i Japonii.

Warto wiedzie膰, 偶e nie wszystkie ro艣liny z tego rodzaju rosn膮 naturalnie w艂a艣nie na tym terenie. Ot贸偶 niekt贸re z nich wyst臋puj膮 naturalnie w Ameryce P贸艂nocnej, Ameryce Po艂udniowej, Australii oraz po艂udniowej Afryce. Jak wida膰, obszar wyst臋powania r贸偶nych gatunk贸w i odmian zatrwian贸w jest bardzo szeroki.

Je艣li planujemy upraw臋 zatrwian贸w, powinni艣my pami臋ta膰 o tym, 偶e s膮 to byliny owadopylne, kt贸rych uprawa nie nale偶y do najtrudniejszych, g艂贸wnie dlatego, 偶e s膮 one odporne na wiele czynnik贸w zewn臋trznych. Do艣膰 du偶o gatunk贸w zatrwian贸w wykazuje odporno艣膰 na zasolenie gleby i mo偶e rosn膮膰 nawet na solniskach, a tak偶e brzegach m贸rz i s艂onych jezior. Co wi臋cej, praktycznie wszystkie zatrwiany s膮 tolerancyjne co do suchego klimatu i s艂abych gleb.

Zatrwian wieloletni - czym charakteryzuj膮 si臋 te kwiaty w ogrodzie

Decyduj膮c si臋 na zakup sadzonek lub nasion tego kwiatu, z regu艂y najwa偶niejszym czynnikiem, kt贸ry popchnie nas do zakupu, jest wygl膮d kwiat贸w. Dlatego warto dowiedzie膰 si臋, co jest charakterystyczne dla morfologii ro艣lin tego rodzaju i w jaki spos贸b mog膮 sta膰 si臋 one elementem ozdobnym w naszym ogrodzie.

Zacznijmy od tego, 偶e zatrwiany to z regu艂y byliny, kt贸re dorastaj膮 do 10-70 cm wysoko艣ci. Mo偶emy jednak spotka膰 si臋 r贸wnie偶 z tym, 偶e zatrwian b臋dzie ro艣lin膮 jednoroczn膮 lub krzewem, kt贸ry dorasta do 1 m wysoko艣ci. Jest to jednak do艣膰 rzadko spotykane i dotyczy ro艣lin szczeg贸lnie z Wysp Kanaryjskich.

艁odyga zatrwian贸w bardzo cz臋sto jest oskrzydlona, a li艣cie grupuj膮 si臋 na niej w rozet臋. Pojedyncze li艣cie dorastaj膮 do 1-30 cm d艂ugo艣ci przy 0,5-10 cm szeroko艣ci. Charakterystyczne jest r贸wnie偶 to, 偶e z regu艂y s膮 one sk贸rzaste. Z kolei jednonasienne owoce zamkni臋te s膮 w papierzastym, ale trwa艂ym kielichu.

Najwa偶niejszym elementem u zatrwian贸w wieloletnich, s膮 ich bardzo drobne, osi膮gaj膮ce 4-10 mm pi臋ciop艂atkowe kwiaty. Mog膮 wybarwia膰 si臋 one na r贸偶ne kolory, w zale偶no艣ci od gatunku i odmiany zatrwianu. Zazwyczaj s膮 one r贸偶owe, fioletowe lub purpurowe, ale niekt贸re gatunki maj膮 kwiaty w barwach 偶贸艂tych i bia艂ych, co jest do艣膰 rzadko spotykane. Ciekawe jest to, 偶e zebrane s膮 one w ma艂ych k艂osach na rozga艂臋zieniach 艂odygi po kilka.

Znane gatunki i odmiany zatrwianu

Zatrwian tatarski - charakterystyka

Zatrwiany tatarskie - Goniolimon tataricum, tak jak i inne zatrwiany, nale偶膮 do rodziny o艂ownicowatych - Plumbaginaceae. Gatunek ten jest bylin膮, kt贸ra ro艣nie naturalnie w Azji, Afryce P贸艂nocnej, ale i Europie. Pokr贸j zatrwianu tatarskiego jest k臋piasty, ale wzniesiony, a jego wysoko艣膰 mo偶e osi膮gn膮膰 oko艂o 40 cm. Li艣cie tej ro艣liny s膮 lancetowate lub 艂opatkowate i d艂ugie. Kwiaty Goniolimon tataricum s膮 bia艂e i zebrane w atrakcyjne wiechy. Pojawiaj膮 si臋 one na ro艣linie od VI do IX.

Warto wiedzie膰, jak przebiega uprawa i piel臋gnacja tych kwiat贸w. Ot贸偶 najwa偶niejsze jest to, by zapewni膰 im ciep艂e i s艂oneczne stanowisko o przepuszczalnym, bogatym w wap艅 i sk艂adniki pokarmowe pod艂o偶u. Warto wiedzie膰, 偶e je艣li tereny s膮 za bardzo mokre, wtedy szybko zaatakowa膰 mog膮 choroby grzybowe.

Nasiona wysiewamy na rozsadnik w IV, natomiast sadzonki do gruntu wysadza si臋 dopiero pod koniec lata. Pami臋tajmy o regularnym, ale umiarkowanym nawo偶eniu nawozami organicznymi, dzi臋ki kt贸rym rozw贸j ro艣liny b臋dzie przebiega艂 prawid艂owo, a barwa kwiat贸w b臋dzie bardziej intensywna.

Zatrwian wr臋bny - co warto o nim wiedzie膰

Kolejnym bardzo popularnym w uprawie zatrwianem, jest zatrwian wr臋bny - Limonium sinuatum, kt贸ry jest ro艣lin膮 jednoroczn膮 z rodziny o艂ownicowatych - Plumbaginaceae. Zatrwian wr臋bny naturalnie ro艣nie on w obszarach po艂udniowej Europy, p贸艂nocnej Afryki oraz na Wyspach Kanaryjskich.

Cechami charakterystycznymi zatrwian贸w wr臋bnych jest to, 偶e przy swoim rozetowym i wzniesionym pokroju, dorastaj膮 do oko艂o 30-60 cm wysoko艣ci. Ich li艣cie s膮 pierzasto-klapowe, a na ich powierzchni mo偶emy dostrzec szorstkie ow艂osienie. Ta ro艣lina ma ma艂e kwiaty zebrane w atrakcyjne wiechy, kt贸re wybarwiaj膮 si臋 na kolor bia艂y, 偶贸艂ty, czerwony, r贸偶owy, fioletowy i niebieski. Kwiaty mo偶emy zaobserwowa膰 w okresie VII-IX.

Je艣li chodzi o to, jak wygl膮da uprawa i piel臋gnacja ro艣liny, nale偶y pami臋ta膰 o wybraniu dla niej s艂onecznego stanowiska oraz umiarkowanie suchej, 偶yznej i przepuszczalnej gleby. Nasiona wysiewamy ju偶 w III w inspekcie, natomiast sadzonki wysadzamy do gruntu od drugiej po艂owy V w rozstawie 30 脳 30 cm. Pami臋tajmy, 偶e ten zatrwian wr臋bny jest wra偶liwy na przymrozki. Ju偶 na koniec wiosny i na pocz膮tku lata mo偶emy przyst膮pi膰 do nawo偶enia zatrwianu nawozami mineralnymi. Pami臋tajmy r贸wnie偶 o odchwaszczaniu.

Kt贸re kwiaty zas艂uguj膮 jeszcze na uwag臋

Zatrwian szerokolistny - co zyskamy, kupuj膮c jego sadzonki

Nast臋pny zatrwian wieloletni to zatrwian szerokolistny - Limonium latifolium, pochodz膮cy z po艂udniowo-wschodniej Europy i tak jak inne zatrwiany, nale偶y do rodziny o艂ownicowatych - Plumbaginaceae. Jest to ro艣lina, kt贸ra nie jest a偶 tak cz臋sto prowadzona w uprawie, jak zatrwian wr臋bny, natomiast ma r贸wnie偶 sw贸j urok.

Charakterystyczne dla zatrwian贸w szerokolistnych jest to, 偶e z ich kr贸tkiego i grubego k艂膮cza wyrastaj膮 skr贸cone p臋dy. Li艣cie tworz膮 rozetki i s膮 eliptyczno-pod艂ugowate. Nad li艣膰mi zauwa偶ymy silnie rozga艂臋zione p臋dy, kt贸re tworz膮 piramidalne wiechy o barwach niebieskich i jasnofioletowych. Kwitnienie odbywa si臋 w VII i VIII.

Zatrwian szerokolistny wysadzany jest na miejsce sta艂e w rozstawie 60-70 脳 25-30 cm. Mo偶e by膰 on rozmna偶any przez nasiona i sadzonki korzeniowe. Ro艣liny te sadzone s膮 bardzo cz臋sto w ogrodach przydomowych na rabatach, ale wykorzystywane s膮 r贸wnie偶 do suchych bukiet贸w. Pami臋tajmy o tym, 偶e ten gatunek wymaga s艂onecznego stanowiska o 偶yznej, wapiennej i przepuszczalnej glebie.

Zatrwian Suworowa - bardzo atrakcyjny letni kwiat

Zatrwian Suworowa - Limonium Suworowii to kolejny zatrwian, kt贸ry wykorzystywany jest do uprawy w naszym kraju. Nie jest to jednak jeden z wielu wieloletnich zatrwian贸w, poniewa偶 jest to jednoroczna ro艣lina, kt贸ra r贸wnie偶 pochodzi z rodziny o艂ownicowatych - Plumbaginaceae.

Ro艣lina wyrasta do 60-80 cm wysoko艣ci i charakteryzuje si臋 bardzo dekoracyjnymi kwiatami o barwie karminowo-r贸偶owej. Kwiaty zebrane s膮 w k艂osy, osi膮gaj膮ce 20-40 cm d艂ugo艣ci. Kwiat ten nadaje si臋 do obsadzenia na rabaty, ale jest te偶 doskona艂y do suchych bukiet贸w i jako kwiat ci臋ty.

Zatrwian rozmna偶any jest przez wysiew nasion od III do IV do zimnego inspektu. Mo偶na te偶 wysiewa膰 wprost do gruntu w V. Je艣li zatrwian sadzimy na miejsce sta艂e, musimy zachowa膰 rozstaw臋 20 脳 30 cm. Wa偶ne jest, by zapewni膰 ro艣linom stanowisko s艂oneczne i przepuszczaln膮, wapienn膮 gleb臋.

Za艂贸偶 kontou偶ytkownika
  • Komentuj pod w艂asnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Za艂贸偶 konto