Zatrwian w ogrodzie - praktyczny poradnik uprawy zatrwianu

Kwiaty należą do najpiękniejszych roślin dekoracyjnych. W każdym sklepie ogrodniczym można odnaleźć rozmaite sadzonki, cebule i nasiona. Wśród nich warto zwrócić uwagę na cieszący się dużym uznaniem zatrwian. Dostępne są różne rodzaje, zarówno byliny jak i okazy jednoroczne. Niezależnie od długości życia, są bardzo ładne i mają niewielkie wymagania środowiskowe. Przedstawiamy, zatem zatrwian i jego najpopularniejsze gatunki.

Jednoroczny, zatrwian letni

Przegląd dekoracyjnych kwiatów rozpoczniemy od okazów jednorocznych. Największą popularnością cieszy się zatrwian wrębny. Podobnie jak inne gatunki należy do rodziny ołownicowatych. Jego naturalnym środowiskiem są Wyspy Kanaryjskie, południowa Europa oraz północna Afryka. W Polsce jest uprawiany, jako roślina jednoroczna. Dorasta do 40-60 cm wysokości, ma wzniesiony, rozetkowaty pokrój. Liście są lancetowate, pierzasto-klapowe z wyraźnym szorstkim owłosieniem. Okres kwitnienia rośliny trwa od lipca do września. Wtedy pojawiają się drobne kwiaty mające kolor, biały, żółty, fioletowy lub różowy. Gatunek nadaje się na bukiety, równie pięknie wygląda suszony zatrwian.

Zatrwian wrębny wyrośnie tylko na stanowiskach nasłonecznionych. Najlepsza dla niego gleba jest niezbyt wilgotna, piaszczysto-gliniasta, próchniczna i przepuszczalna. Zalecany jest lekko zasadowy odczyn. Przed sadzeniem, w marcu, nasiona wysadza się w inspekcie. Rozsady trafiają do gruntu w maju, po ustaniu przymrozków, w rozstawie 30x30 cm. Kwiat wymaga regularnego, lecz niezbyt obfitego podlewania i nawożenia. Uprawa powiedzie się, gdy wiosną lub początkiem lata zatrwian zostanie dokarmiony nawozem mineralnym. Równie ważne jest odchwaszczanie i przycinanie przekwitłych kwiatostanów.

Jednoroczny zatrwian letni to odmiana Suworowa. Jest nieco wyższy od poprzedniego, dorasta do 60-80 cm wysokości. W okresie kwitnienia wytwarza karminowo-różowe kwiaty. Są zebrane w długie, 20-40 centymetrowe kłosy. Sadzonki tego kwiatu pochodzące z inspektu wysadza się do gruntu w maju. Można też przeprowadzić bezpośredni wysiew w tym terminie. Niezależnie od tego, kwiat najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych z przepuszczalną, wapienną glebą. Podobnie jak wrębny nadaje się na bukiety, we florystyce stosowany jest też suszony zatrwian Suworowa.

Wieloletni zatrwian tatarski

Po gatunkach jednorocznych czas na piękne byliny ogrodowe. Jedną z nich jest zatrwian tatarski naturalnie rosnący w Azji, Północnej Afryce oraz Europie. Najlepiej rozwija się na ziemiach przepuszczalnych, żyznych i umiarkowanie suchych. Na nasłonecznionych i lekko zasadowych stanowiskach dorasta do 40 cm wysokości. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój i zdobią go długie, lancetowate lub łopatkowate liście. Roślina kwitnie od czerwca do września. Wtedy na rozecie długich łodyg wytwarza drobne białe kwiaty. Zatrwian tatarski, w okresie kwitnienia może być też fioletowy lub różowy.

Opisywaną bylinę można wysiewać bezpośrednio do gruntu w maju. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie sadzonki w inspekcie. Gdy wyrośnie wysadza się ją na stałe miejsce w sierpniu lub wrześniu. Wtedy zakwitnie dopiero w drugim roku uprawy. Pielęgnacja rośliny nie jest trudna. Podlewania wymagają młode okazy, pozostałe nawadnia się w zasadzie tylko podczas dużych upałów. Ważniejsze jest nawożenie, pierwsze wykonuje się jeszcze przed posadzeniem. Następne w okresie kwitnienia, podaje się niewielkie dawki nawozu mineralnego lub naturalnego. Przycinania nie należy wykonywać, ponieważ kwiaty pojawiają się tylko na pędach zeszłorocznych. Nie potrzebne jest też okrywanie na zimę.

Zatrwian szerokolistny i jego uprawa

Wieloletni zatrwian szerokolistny nie jest tak popularny jak wrębny czy tatarski. Warto jednak sprowadzić go do ogrodu. Ta roślina pochodzi z południowo-wschodniej Europy. Zatem doskonale radzi sobie z polskim klimatem. Gatunek odznacza się liśćmi zebranymi w eliptyczno-podługowate rozetki. Ponad nimi piętrzą się silnie rozgałęzione pędy, układające się w piramidalne wiechy. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do sierpnia. Ozdobne kwiatostany są gęste, złożone z dzwonkowatych, jasnofioletowych lub niebieskich kwiatuszków. Najobficiej kwitną okazy posadzone na nasłonecznionych stanowiskach.

Zatrwian szerokolistny uprawia się z sadzonek wyhodowanych w inspektach. Jest w stanie rozwinąć się na praktycznie każdym podłożu. Nie lubi tylko ziem ciężkich i podmokłych. Jednakże najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych i zasobnych w składniki odżywcze. Stanowisko może być suche lub umiarkowanie wilgotne. Podlewanie wykonuje się w upalne dni, w innych warunkach kwiat poradzi sobie bez dodatkowego nawadniania. Nawożenie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wykonuje się je trzy razy w sezonie wegetacyjnym. Najlepiej sprawdzają się uniwersalne środki do roślin kwitnących. I to wszystko, co warto wiedzieć o tym zatrwianie.