Szklarnia ogrodowa

  1. Funkcje szklarni ogrodowej
  2. Szklarnia ogrodowa zapewnia zdrowe i ekologiczne uprawy
  3. Oszczędności finansowe
  4. Szklarnie ogrodowe - niekonwencjonalna dekoracja ogrodu

Jeszcze kilkanaście lat temu szklarnie ogrodowe były związane jedynie z gospodarstwami, w których uprawiano rośliny przeznaczone na sprzedaż. Obecnie szklarnie pojawiają się już nawet w niewielkich ogrodach przy prywatnych posesjach. Ich popularność ma ścisły związek z coraz większą modą na bycie fit i eko.

Funkcje szklarni ogrodowej

Podstawowa funkcja szklarni ogrodowej znana była już w starożytnym Rzymie, gdzie wykorzystywano ciepło rozkładającego się nawozu do uprawiania ogórków. Funkcja szklanych budowli nie zmieniła się do dziś - ich podstawowym założeniem jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju oraz wydłużenie okresu wegetacji. W Polsce szklarnie ogrodowe (zobacz na https://greenhouse-service.pl/szklarnie-ogrodowe/) są wykorzystywane głównie do uprawy roślin, które z powodu trudnego, polskiego klimatu nie mają warunków do życia na zewnątrz. Można w nich uprawiać świeże warzywa i zioła, egzotyczne rośliny, cytrusy, kaktusy, pnącza, storczyki i wiele innych gatunków roślin. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia ogrodnika.

Szklarnia ogrodowa zapewnia zdrowe i ekologiczne uprawy

Własna szklarnia ogrodowa przyczynia się do zdrowego i ekologicznego stylu życia. Uprawianie własnych warzyw, owoców i ziół pozwala zadbać o zdrowie i sprzyja pozyskaniu większej świadomości o tym, co trafia na nasze talerze. Uprawa roślin w szklarni pozwala dbać o ich rozwój już od samego początku. Zyskuje się więc pewność, że uzyskane zbiory są pozbawione sztucznych nawozów, konserwantów i innych, szkodliwych dla organizmu człowieka substancji. Samodzielnie wyhodowane warzywa smakują dużo lepiej i zupełnie inaczej niż te kupione w dyskoncie, a dodatkowo mają więcej witamin.

Praca w szklarni przy uprawie roślin sprzyja też zachowaniu tężyzny fizycznej, ponieważ wymaga samodyscypliny i ruchu. Wysiłek fizyczny dobrze wpływa na samopoczucie, zwiększa tempo przemiany materii, poprawia pracę serca, mięśni, stawów i wszystkich układów wewnętrznych.

Posiadanie szklarni ogrodowej ma więc holistyczny wpływ na zdrowie człowieka.

Oszczędności finansowe

Szklarnie ogrodowe nie są budowlami drogimi. Bardzo proste konstrukcje można postawić samodzielnie, jednak w większości przypadków bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistycznej firmy, np. https://greenhouse-service.pl/szklarnie-ogrodowe/. Samo postawienie szklarni wiąże się z wydatkiem znacznej ilości środków finansowych, jednak późniejsze oszczędności szybko zwracają poczynione inwestycje.

Koszt postawienia szklarni zależy od jej wielkości, użytych materiałów, przeznaczenia i zastosowanych technologii. Trzeba będzie dopłacić, np. za dodatkowe ogrzewanie lub system wentylacji, jednak podstawowe formy szklarni nie są drogie, a ilość korzyści z ich posiadania przeważa nad wysokością kosztu budowy.

Szklarnie ogrodowe - niekonwencjonalna dekoracja ogrodu

Obecnie szklarnie ogrodowe przestały być jedynie miejscem uprawy roślin i przejęły niektóre funkcje oranżerii. Często budowane są jako przedłużenie domu i mają z nim bezpośrednie połączenie. Do szklarni wstawia się zestawy mebli ogrodowych i tworzy tym samym kącik do wypoczynku. Wielu ludzi w otoczeniu swoich ulubionych kwiatów i innych roślin odpoczywa, czytając książkę lub pijąc kawę z przyjaciółmi.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej