Rośliny trędownikowate

Ilustracja rośliny trędownikowate

Rośliny trędownikowate (Scrophulariaceae Juss.) - rodzina roślin zielnych, krzewów, pnączy i rzadziej drzew, które zaliczają się do rzędu jasnotowców. Wśród trędownikowatych wymienia się obecnie ok. 1,9 tys. gatunków. Występowanie roślin trędownikowatych przypisuje się praktycznie każdej strefie klimatycznej. Przedstawicieli tej rodziny nie spotkamy jedynie w zachodniej części Afryki, a także okolicach Bieguna Północnego i Południowego. Wiele z gatunków trędownikowatych posiada lecznicze właściwości, a także znajdują one wykorzystanie w kosmetyce.

Rośliny trędownikowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny trędownikowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny trędownikowate - rodzaje, charakterystyka, uprawa, porady

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż niektóre kwiaty uprawiane w naszych ogrodach są przedstawicielami licznej rodziny roślin spotykanych na całym świecie. Takim przykładem są rośliny zielne zaliczające się do trędownikowatych. Warto zatem sprawdzić, czym dokładnie wyróżniają się te rośliny, jakie jest występowanie poszczególnych gatunków, a także jakie wykazują działanie.

Rośliny trędownikowate - opis

Rodzina roślin trędownikowatych obejmuje głównie rośliny zielne jednoroczne i dwuletnie. Wyróżniają się one pojedynczymi liśćmi, które rosną najczęściej skrętolegle. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty, które są zebrane w kwiatostany wiechowate, główkowate lub też groniaste. Po przekwitnięciu na miejscu kwiatów pojawiają się owoce zazwyczaj w formie torebki.

W Polsce w stanie naturalnym spotkamy trzy rodzaje roślin z rodziny trędownikowatych. Do nich zalicza się dziewanna, namulnik, a także trędownik. Należy jednak dodać, że wiele innych rodzajów, które dziko rosną w innych zakątkach, zostały z powodzeniem udomowione. Dlatego wiele gatunków można z powodzeniem uprawiać w naszych ogrodach jako rośliny ozdobne. Do nich zaliczają się między innymi budleje, dziewanny, czy też jawnostki.

Rośliny zielne z rodziny trędownikowatych - przykładowe rodzaje i gatunki

Patrząc na systematykę trędownikowatych, rodzina obejmuje 58 rodzajów roślin. Do nich zaliczają się między innymi takie rodzaje jak alonzoa (Alonsoa), namulnik (Limosella L.), jawnostka (Nemesia Vent.), budleja (Buddleja L.), trędownik (Scrophularia L.), czy też dziewanna (Verbascum L.). Warto dodać, iż do gatunków drzewiastych zalicza się budleja, czy też Myoporum.

Jeżeli interesują nas gatunki, które możemy uprawiać w naszych ogrodach, jako kwiaty ozdobne, to warto wymienić takie okazy jak:

  • Dziewanna ogrodowa (Verbascum Hybridum) - jest to bylina dwuletnia, która wyróżnia się kwiatami występującymi w wielu odcieniach, które są uzależnione od konkretnej odmiany. Kwitną one praktycznie przez cały sezon od lipca, aż do września.
  • Budleja Davida (Buddleja Davidii) - ojczyznami tego krzewu ozdobnego są Chiny oraz Japonia. W zależności od odmiany może dorastać nawet do kilku metrów wysokości. Rośliny trędownikowate tego gatunku kwitną bardzo długo, ponieważ okres kwitnienia rozpoczyna się już od lipca lub sierpnia i trwa aż do października. Kwiaty zebrane w dość duże wiechy spotykane są w odcieniach bieli, różu, fioletu, lub też purpury.
  • Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.) - gatunek spotykany w stanie naturalnym na terenie Polski. Występowanie tego gatunku jest najczęściej widoczne na obszarze młodych lasów mieszanych. Jest to roślina miododajna, dlatego chociaż nie wyróżnia się ona pięknymi kwiatami, to ze względu na przyciąganie owadów, cieszy się ona bardzo dużą popularnością w uprawie ogrodowej. Trędownik bulwiasty dorasta do 1,2 metra wysokości. Roślina wyróżnia się liśćmi o jajowatym kształcie, które są spiczaste na samym końcu.

Kwiaty w ogrodzie - uprawa

Jedną z najpopularniejszych roślin trędownikowatych, które uprawiane są w naszych ogrodach jako ozdobne okazy, jest Budleja Davida. Gatunek krzewu dostępny jest w wielu odmianach, które różnią się między sobą wysokością wzrostu, a także kolorem kwiatów. Do popularnych odmian zalicza się między innymi Alba, White Profusion, czy też Black Knight.

Uprawa budlei Davida nie jest zbyt skomplikowana, chociaż należy pamiętać o tym, iż krzew najlepiej odnajduje się na słonecznym stanowisku. Zapewnienie żyznego podłoża, a także podlewania w czasie suszy spełni podstawowe wymagania rośliny. Uprawa w ogrodzie budlei wymaga częstego przycinania krzewu, ponieważ jest to gatunek niezwykle ekspansywny.

Działanie lecznicze roślin trędownikowatych

Jak już wcześniej wspomniano, wiele gatunków roślin z rodziny trędownikowatych znajduje wykorzystanie w medycynie naturalnej, ze względu na swoje lecznicze właściwości. Przykładem takiej rośliny jest dziewanna, która posiada działanie ściągające, a także uśmierzające w chorobach płuc. Ponadto dziewanna znajduje wykorzystanie w pielęgnacji włosów. Dlatego jej uprawa staje się coraz bardziej popularna w przydomowych ogrodach.

Rośliny trędownikowate w ogrodach. Zobacz, czym wyróżniają się rośliny zielne z rodziny trędownikowatych, a także jakie posiadają działanie lecznicze.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto