Nawożenie organiczne – kilka podstawowych zasad

Nawozy mineralne stosujemy w małych dawkach, ściśle przestrzegając zaleceń producentów, ponieważ działają szybko i często mogą spowodować przenawożenie roślin. Nawozy organiczne traktujemy z nieco mniejszą obawą, a jednak – nigdzie nie jest powiedziane, że są w pełni bezpieczne. Niektóre typy nawozów są tak zasobne w składniki odżywcze, zwłaszcza azot, że dla niektórych roślin duża dawka będzie po prostu za duża.

Dlatego wiele z nich, jak kompost czy obornik ptasi, stosuje się rzadko. W ogóle niektórzy zalecają stosowanie nawozów wyłącznie raz na 2-3 lata lub przed kilkuletnią uprawą. Rozsiewacz nawozów wydaje się w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem i faktycznie, jeśli chcesz stosować naturalne nawozy od rolnika, będzie potrzebny. Jednak obecnie naturalne nawozy możesz po prostu kupić w sklepie ogrodniczym. Część z nich jest granulowana i wysuszona, część to produkty w płynie, które dodaje się do wody i stosuje w czasie podlewania.

Najpowszechniejszy nawóz organiczny

Nawożenie organiczne: obornik

Nawożenie obornikiem to zdecydowanie najbardziej popularna forma zasilania ogrodu. Nie robi się jednak tego co roku – wystarczy rozprowadzić obornik po ogrodzie przed uprawą i potem co 3-4 lata. Obornik ma za zadanie nie tylko dostarczyć składników odżywczych (zwłaszcza azotu), lecz także poprawia strukturę gleby, dzięki czemu jest bardziej przepuszczalna i próchnicza.

Wykorzystuje się obornik od wszystkich zwierząt. Za najbardziej wartościowy uznaje się obornik bydlęcy, lecz zdarza się także nawożenie obornikiem końskim, ptasim czy guanem, czyli odchodami ptaków morskich, które są zasobne w fosforany. Obornik można kupić wysuszony – granulowany i gotowy do zastosowania. Jest on potraktowany wysoką temperaturą, więc razem z nim na pewno nie rozwleczesz po polu chwastów. Stosowanie nawozów organicznych nie jest drogie. Obornik w opakowaniu 8 kg, odpowiedni do zasilenia 40 m2 upraw to koszt około 35 zł. Sprawdź także ten artykuł o oborniku jako nawozie organicznym.

Nawóz naturalny kompost

Kompost jest podstawowym nawozem naturalnym. Można gromadzić go samodzielnie – wystarczy zaprowadzić kompostownik, do którego wyrzuca się odpady BIO – resztki jedzenia, resztki roślin, obrane skórki i tym podobne. Z reguły jednak w gospodarstwie domowym nie ma aż tyle odpadów, by kompostu było na tyle dużo, żeby móc zasilić cały ogród. Warto także pamiętać, że większość odpadów zielonych z ogrodu nie nadaje się do kompostowania. Na przykład chwasty – należy je wyrzucić, bowiem potem wraz z kompostem znów rozsieją się na rabatach. Można jednak kompostować trawę.

Kompost stosuje się zarówno do upraw warzywnych, spożywczych, jak i do zasilania roślin ogrodowych kwitnących i dekoracyjnych. Jego zadaniem jest poprawianie struktury podłoża, nadaje się do gleb ciężkich i lekkich. To w zasadzie najbardziej uniwersalny naturalny nawóz. Można użyć go i do trawy ozdobnej, i na przykład do uprawy malin czy truskawek.

Sprawdź polecane nawozy w dobrych cenach

Nawożenie organiczne nawozem zielonym

Stosowanie nawozów organicznych to nie tylko podsypywanie konkretnym środkiem. To także stosowanie nawozu zielonego, czyli po prostu poplonu. Chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie w uprawie roślin ozdobnych, warto to przemyśleć w momencie zakładania ogródka. Rok rocznie możesz używać nawozu zielonego także w ogrodzie warzywnym. Nawóz zielony działa jak kompost – uzupełnia podłoże o materię organiczną, poprawia jego strukturę, zwiększa przepuszczalność i ogranicza odpływ wody.

Koniczyna na poplon jako nawóz organiczny, czyli nawożenie organiczne i polecane nawozy naturalne krok po kroku
Który nawóz organiczny wybrać do różnych zastosowań? Wyjaśniamy

Nawożenie organiczne jest jednak bardziej czasochłonne i pracochłonne. Polega na wysiewaniu roślin (przeważnie motylkowych) o krótkim okresie wegetacji latem, kiedy pierwsze rośliny schodzą z ogrodu. Następnie należy je skosić, ale nie usuwa się ich, tylko zostawia w podłożu, by się rozłożyły. Cena takiego nawożenia jest bardzo niska – w zasadzie koszt nasion, który w przypadku roślin poplonowych (łubin gorzki, facelia) jest bardzo niski – około kilkudziesięciu złotych za 100 kg.

Nawóz organiczny – inne propozycje

Biohumus w płynie do roślin doniczkowych i ogrodowych

Kolejnym środkiem naturalnym, na który warto zwrócić uwagę, jest biohumus. Przygotowuje się go z resztek organicznych wydalanych przez specjalnie hodowane do tego celu dżdżownice kalifornijskie. Humus sprzedawany jest w formie płynnej – to nawóz o brunatnym kolorze, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie.

Nie potrzebny jest do niego rozsiewacz nawozu – biohumus rozprowadza się w wodzie i podaje roślinom podczas podlewania. I chociaż może niekoniecznie nadaje się do całego ogrodu, jest idealny do roślin ozdobnych, także doniczkowych, kwiatów ogrodowych, krzewów kwitnących i owocowych, a nawet drzew. Można zasilać nim truskawki, porzeczki, również rośliny ozdobne z liści, na przykład trawy pampasowe. To bardzo uniwersalny środek, oferowany przez wielu producentów preparatów ochrony i zasilania roślin, na przykład Target, Substral, Biopon czy Florovit. 5 litrów kosztuje około 30 zł, litrowa butelka kosztuje mniej więcej 6,50 zł. Warto pamiętać, że jest to skoncentrowany środek, do rozprowadzenia w wodzie.

Trociny i kora jako nawóz

Trociny i kora ogrodowa także mogą posłużyć jako nawóz. Chociaż zawierają mało substancji mineralnych, bardzo dobrze poprawiają strukturę podłoża, dlatego oba składniki można znaleźć w mieszankach podłoży do roślin doniczkowych i ogrodowych. Korę powinno się dodawać także do podłoża dla tui i innych iglaków.

Jednak samodzielne nawożenie trocinami i korą drzewną nie jest łatwe. Należy dodać inne preparaty i nawozy, także mineralne, aby to się w ogóle udało. Dlatego trociny i kora są rzadko stosowane, podobnie jak włókno kokosowe – droższy materiał, który ma takie samo działanie – poprawia stosunki wodno-powietrzne w glebie. Włókno kokosowe rozkłada się znacznie wolniej niż trociny czy kora.

Torf ogrodniczy na gleby kwaśne

Torf ogrodniczy to składnik bardzo wielu, jeśli nie wszystkich, podłoży startowych do roślin. Z jednej strony jest bogaty w substancję organiczną, z drugiej zawiera mnóstwo substancji mineralnych, jak żelazo czy fosfor. W ogrodnictwie najczęściej wykorzystuje się torf wysoki, który najlepiej sprawdza się na gleby kwaśne.

Warto użyć go na glebach zbitych i gliniastych. Stosowanie nawozów organicznych na nich jest bardzo ważne, a właśnie torf sprawdzi się najlepiej. Ma włókniastą budowę, która rozluźnia zbite podłoże. Na dodatek nieco zwiększa możliwość przetrzymywania wody w glebie. Torf stosuje się zarówno w ogrodzie, jak i w przypadku roślin doniczkowych, takich jak azalie, rododendrony, doniczkowe iglaki czy wrzośce. Nie można o nim zapomnieć w czasie uprawy borówki amerykańskiej. Nawożenie należy przeprowadzić przed sadzeniem – torf miesza się z wierzchnią warstwą gleby. Cena 50 l torfu kwaśnego to około 14 zł, mniej więcej 17-18 zł kosztuje torf odkwaszony.

Naturalne nawozy wapniowe

Chociaż nawozy wapniowe wchodzą najczęściej w skład grupy nawozów mineralnych, warto wiedzieć, że duża część z nich to środki pochodzenia naturalnego, na przykład pozyskiwane w czasie obróbki kamienia wapiennego lub które powstają jako produkt uboczny różnych reakcji. Bez żadnej dodatkowej obróbki chemicznej są paczkowane i używane do wapnowania ogrodu.

Przykładem może być dolomit – to minerał, którego spore pokłady znajdują się w naszym kraju i są wydobywane na dużą skalę. To najlepsze rozwiązanie do trawy i roślin warzywnych. Dolomit może wzbogacić rośliny także o magnez. Innym naturalnym nawozem jest wapno posodowe lub posiarkowe. Jest to produkt uboczny reakcji chemicznej produkcji sody i flotacji siarki w przemyśle. Wapno ogrodowe pozyskiwane jest także w momencie produkcji papieru. Stosowanie takich środków jest niezwykle ekologiczne – pozwala na wykorzystanie odpadów przemysłowych do nawożenia ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny