Nawożenie organiczne – kilka podstawowych zasad

Nawozy mineralne stosujemy w małych dawkach, ściśle przestrzegając zaleceń producentów, ponieważ działają szybko i często mogą spowodować przenawożenie roślin. Nawozy organiczne traktujemy z nieco mniejszą obawą, a jednak – nigdzie nie jest powiedziane, że są w pełni bezpieczne. Niektóre typy nawozów są tak zasobne w składniki odżywcze, zwłaszcza azot, że dla niektórych roślin duża dawka będzie po prostu za duża.

Dlatego wiele z nich, jak kompost czy obornik ptasi, stosuje się rzadko. W ogóle niektórzy zalecają stosowanie nawozów wyłącznie raz na 2-3 lata lub przed kilkuletnią uprawą. Rozsiewacz nawozów wydaje się w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem i faktycznie, jeśli chcesz stosować naturalne nawozy od rolnika, będzie potrzebny. Jednak obecnie naturalne nawozy możesz po prostu kupić w sklepie ogrodniczym. Część z nich jest granulowana i wysuszona, część to produkty w płynie, które dodaje się do wody i stosuje w czasie podlewania.

Najpowszechniejszy nawóz organiczny

Nawożenie organiczne: obornik

Nawożenie obornikiem to zdecydowanie najbardziej popularna forma zasilania ogrodu. Nie robi się jednak tego co roku – wystarczy rozprowadzić obornik po ogrodzie przed uprawą i potem co 3-4 lata. Obornik ma za zadanie nie tylko dostarczyć składników odżywczych (zwłaszcza azotu), lecz także poprawia strukturę gleby, dzięki czemu jest bardziej przepuszczalna i próchnicza.

Wykorzystuje się obornik od wszystkich zwierząt. Za najbardziej wartościowy uznaje się obornik bydlęcy, lecz zdarza się także nawożenie obornikiem końskim, ptasim czy guanem, czyli odchodami ptaków morskich, które są zasobne w fosforany. Obornik można kupić wysuszony – granulowany i gotowy do zastosowania. Jest on potraktowany wysoką temperaturą, więc razem z nim na pewno nie rozwleczesz po polu chwastów. Stosowanie nawozów organicznych nie jest drogie. Obornik w opakowaniu 8 kg, odpowiedni do zasilenia 40 m2 upraw to koszt około 35 zł. Sprawdź także ten artykuł o oborniku jako nawozie organicznym.

Nawóz naturalny kompost

Kompost jest podstawowym nawozem naturalnym. Można gromadzić go samodzielnie – wystarczy zaprowadzić kompostownik, do którego wyrzuca się odpady BIO – resztki jedzenia, resztki roślin, obrane skórki i tym podobne. Z reguły jednak w gospodarstwie domowym nie ma aż tyle odpadów, by kompostu było na tyle dużo, żeby móc zasilić cały ogród. Warto także pamiętać, że większość odpadów zielonych z ogrodu nie nadaje się do kompostowania. Na przykład chwasty – należy je wyrzucić, bowiem potem wraz z kompostem znów rozsieją się na rabatach. Można jednak kompostować trawę.

Kompost stosuje się zarówno do upraw warzywnych, spożywczych, jak i do zasilania roślin ogrodowych kwitnących i dekoracyjnych. Jego zadaniem jest poprawianie struktury podłoża, nadaje się do gleb ciężkich i lekkich. To w zasadzie najbardziej uniwersalny naturalny nawóz. Można użyć go i do trawy ozdobnej, i na przykład do uprawy malin czy truskawek.

Nawożenie organiczne nawozem zielonym

Stosowanie nawozów organicznych to nie tylko podsypywanie konkretnym środkiem. To także stosowanie nawozu zielonego, czyli po prostu poplonu. Chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie w uprawie roślin ozdobnych, warto to przemyśleć w momencie zakładania ogródka. Rok rocznie możesz używać nawozu zielonego także w ogrodzie warzywnym. Nawóz zielony działa jak kompost – uzupełnia podłoże o materię organiczną, poprawia jego strukturę, zwiększa przepuszczalność i ogranicza odpływ wody.

Koniczyna jako nawóz organiczny
Który nawóz organiczny wybrać do różnych zastosowań? Wyjaśniamy

Nawożenie organiczne jest jednak bardziej czasochłonne i pracochłonne. Polega na wysiewaniu roślin (przeważnie motylkowych) o krótkim okresie wegetacji latem, kiedy pierwsze rośliny schodzą z ogrodu. Następnie należy je skosić, ale nie usuwa się ich, tylko zostawia w podłożu, by się rozłożyły. Cena takiego nawożenia jest bardzo niska – w zasadzie koszt nasion, który w przypadku roślin poplonowych (łubin gorzki, facelia) jest bardzo niski – około kilkudziesięciu złotych za 100 kg.

Nawóz organiczny – inne propozycje

Biohumus w płynie do roślin doniczkowych i ogrodowych

Kolejnym środkiem naturalnym, na który warto zwrócić uwagę, jest biohumus. Przygotowuje się go z resztek organicznych wydalanych przez specjalnie hodowane do tego celu dżdżownice kalifornijskie. Humus sprzedawany jest w formie płynnej – to nawóz o brunatnym kolorze, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie.

Nie potrzebny jest do niego rozsiewacz nawozu – biohumus rozprowadza się w wodzie i podaje roślinom podczas podlewania. I chociaż może niekoniecznie nadaje się do całego ogrodu, jest idealny do roślin ozdobnych, także doniczkowych, kwiatów ogrodowych, krzewów kwitnących i owocowych, a nawet drzew. Można zasilać nim truskawki, porzeczki, również rośliny ozdobne z liści, na przykład trawy pampasowe. To bardzo uniwersalny środek, oferowany przez wielu producentów preparatów ochrony i zasilania roślin, na przykład Target, Substral, Biopon czy Florovit. 5 litrów kosztuje około 30 zł, litrowa butelka kosztuje mniej więcej 6,50 zł. Warto pamiętać, że jest to skoncentrowany środek, do rozprowadzenia w wodzie.

Trociny i kora jako nawóz

Trociny i kora ogrodowa także mogą posłużyć jako nawóz. Chociaż zawierają mało substancji mineralnych, bardzo dobrze poprawiają strukturę podłoża, dlatego oba składniki można znaleźć w mieszankach podłoży do roślin doniczkowych i ogrodowych. Korę powinno się dodawać także do podłoża dla tui i innych iglaków.

Jednak samodzielne nawożenie trocinami i korą drzewną nie jest łatwe. Należy dodać inne preparaty i nawozy, także mineralne, aby to się w ogóle udało. Dlatego trociny i kora są rzadko stosowane, podobnie jak włókno kokosowe – droższy materiał, który ma takie samo działanie – poprawia stosunki wodno-powietrzne w glebie. Włókno kokosowe rozkłada się znacznie wolniej niż trociny czy kora.

Torf ogrodniczy na gleby kwaśne

Torf ogrodniczy to składnik bardzo wielu, jeśli nie wszystkich, podłoży startowych do roślin. Z jednej strony jest bogaty w substancję organiczną, z drugiej zawiera mnóstwo substancji mineralnych, jak żelazo czy fosfor. W ogrodnictwie najczęściej wykorzystuje się torf wysoki, który najlepiej sprawdza się na gleby kwaśne.

Warto użyć go na glebach zbitych i gliniastych. Stosowanie nawozów organicznych na nich jest bardzo ważne, a właśnie torf sprawdzi się najlepiej. Ma włókniastą budowę, która rozluźnia zbite podłoże. Na dodatek nieco zwiększa możliwość przetrzymywania wody w glebie. Torf stosuje się zarówno w ogrodzie, jak i w przypadku roślin doniczkowych, takich jak azalie, rododendrony, doniczkowe iglaki czy wrzośce. Nie można o nim zapomnieć w czasie uprawy borówki amerykańskiej. Nawożenie należy przeprowadzić przed sadzeniem – torf miesza się z wierzchnią warstwą gleby. Cena 50 l torfu kwaśnego to około 14 zł, mniej więcej 17-18 zł kosztuje torf odkwaszony.

Naturalne nawozy wapniowe

Chociaż nawozy wapniowe wchodzą najczęściej w skład grupy nawozów mineralnych, warto wiedzieć, że duża część z nich to środki pochodzenia naturalnego, na przykład pozyskiwane w czasie obróbki kamienia wapiennego lub które powstają jako produkt uboczny różnych reakcji. Bez żadnej dodatkowej obróbki chemicznej są paczkowane i używane do wapnowania ogrodu.

Przykładem może być dolomit – to minerał, którego spore pokłady znajdują się w naszym kraju i są wydobywane na dużą skalę. To najlepsze rozwiązanie do trawy i roślin warzywnych. Dolomit może wzbogacić rośliny także o magnez. Innym naturalnym nawozem jest wapno posodowe lub posiarkowe. Jest to produkt uboczny reakcji chemicznej produkcji sody i flotacji siarki w przemyśle. Wapno ogrodowe pozyskiwane jest także w momencie produkcji papieru. Stosowanie takich środków jest niezwykle ekologiczne – pozwala na wykorzystanie odpadów przemysłowych do nawożenia ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej