Cebula w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni

Cebula to warzywo znane na całym świecie. Od wieków jest uprawiana z uwagi na swoje wartości odżywcze. Ważne jest też to, że nie sprawia dużych trudności w trakcie hodowli. Jest, zatem idealną propozycją do ogrodu czy też przydomowego ogródka.

Cebula znana na całym świecie

Cebula biała czy też czerwona jest rośliną reprezentującą rodzinę amarylkowatych. Jej właściwa nazwa to czosnek cebula gdyż ten gatunek należy do rodzaju czosnek. Mimo tego w powszechnej świadomości utrwaliła się krótsza nazwa cebula.

Czerwona cebula czy też inne odmiany pochodzą prawdopodobnie z Azji Środkowej. Warto też dodać, że ta roślina nie występuje już w stanie dzikim. Obecnie jest uprawiana w niemal każdym państwie na świecie.

Witaminy zawarte w cebuli sprawiają, że to niepozorne warzywo wykazuje pewne właściwości lecznicze. Między innymi dlatego stała się tak popularna na całym globie. Drugim powodem jest jej szerokie zastosowanie kulinarne. Świetnie sprawdza się, jako dodatek do potraw. Tworzy się z niej również syrop, sok i wiele więcej. Nieco później wrócimy do tego tematu.

Cebula biała w ogrodzie

Cebula może być z powodzeniem uprawiana w ogrodzie lub przydomowym ogródku. Nie jest to trudne zadanie. Czerwona cebula czy też biała nie wymaga jakichś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dosłownie kilka zasad uprawy pozwoli uzyskać dorodne cebule uzbrojone we właściwości lecznicze.

Cebula biała najlepiej rozwija się w glebie próchnicznej, optymalne pH nie powinno przekraczać 6,5. Opisywane warzywo można sadzić na trzy sposoby. Z siewu, rozsady i dymki, przy czym ostatnia metoda jest najczęściej stosowana.

Ziemia, w której znajdą się dymki powinna być zasilona nawozami. Najlepsze będą mieszanki bogate w wartości odżywcze. Dobrze też by zawierały potas i fosfor, ponieważ czerwona cebula potrzebuje tych składników. Stosując najlepsze nawozy zdrowie rośliny będzie zagwarantowane.

Sadzenie nie sprawia żadnych trudności. Trzeba tylko pamiętać o mocnym spulchnieniu gleby i odstępach między sadzonkami. Powinny one wynosić około 10 cm. To istotne, bowiem w trakcie rozwoju cebula biała znacznie zwiększy swoją objętość. Warto też wiedzieć, kiedy przeprowadza się zbiory. Znakiem tego, że cebula jest dojrzała jest złamany szczypior wyrastający ponad ziemię.

By cebula była dorodna i bogata w wartości odżywcze wymaga pielęgnacji. Najważniejszym zabiegiem jest regularne usuwanie chwastów z grządek. Przy tej czynności należy zachować ostrożność, bo małe cebulki są podatne na uszkodzenia.

Czy podlewanie cebuli jest konieczne? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tylko w szczególnych przypadkach. Czerwona cebula czy jej inne odmiany, dobrze znosi brak wody. Nie przeszkadza tu nawet płytki system korzeniowy. Podlewanie jest, więc potrzebne tylko, gdy panuje susza.

Właściwości zielonej cebulki i innych odmian

Cebula występuje w czterech najpopularniejszych odmianach. Jest to odpowiednio, cebula biała, czerwona, cebula szalotka i cebula dymka. Ta ostatnia jest często określana, jako zielona cebulka. Każde z wymienionych warzyw posiada witaminy i wartości odżywcze. Pozytywnie wpływają na ludzkie zdrowie.

Właściwości zielonej cebulki są dość rozległe. Ma działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia organizm. Dodatkowo pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. To nadal nie wszystko. Kolejne właściwości zielonej cebulki to usuwanie nadmiaru wody z organizmu i zapobieganie zaparciom. Dymka zawiera mangan, potas, siarkę, fosfor, wapń, żelazo oraz witaminy A, B, C i E.

Właściwości zielonej cebulki już za nami. Warto teraz przejść do walorów najpopularniejszej cebuli białej. Roślina jak i tworzony z niej syrop i sok zwiera liczne wartości odżywcze. Podobnie jak odmiana opisywana powyżej są to witaminy z grupy A, B, C, E i dodatkowo K. Cebula zawiera też takie minerały jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

Właściwości lecznicze cebuli to na przykład zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. To niepozorne warzywo zapobiega zakrzepom, nadciśnieniu oraz obniża poziom cholesterolu. Każdy, kogo zdrowie zostało nadwyrężone przez chorobę i antybiotyki powinien zainteresować się cebulą. Jej spożywanie wzmacnia organizm po kuracji z zastosowaniem silnych leków.

Syrop, sok i inne zastosowania kulinarne

Właściwości lecznicze i ich wpływ na zdrowie przyczyniły się do popularności cebuli. Oprócz tego liczą się też walory smakowe. Choć trzeba jasno stwierdzić, że nie każdy jest zwolennikiem tego aromatu. W każdym razie cebula jest powszechnie stosowana w kuchni. Rob się z niej na przykład syrop lub sok. Oba ekstrakty są bardzo pożyteczne dla zdrowia. Pite w czasie przeziębienia pozwalają szybciej zwalczyć chorobę.

Cebula stosowana jest też, jako dodatek do niezliczonej ilości potraw. Praktycznie w kuchni każdego kraju stosuje się ją. Cebula może być też jednym z podstawowych składników dania. Przykładem są bułki drożdżowe z cebulką na wierzchu. Występują też cebulowe powidła i wiele więcej dań. Warto, więc pamiętać, że to warzywo to nie tylko dodatek do potraw, syrop czy sok.