Cyprys - odmiany, uprawa i pielęgnacja iglaków – poradnik

Cyprys a cyprysik – różnice gatunkowe

Cyprysy są tak podobne do cyprysików, że trudno na pierwszy rzut oka rozróżnić te rośliny. Są to oczywiście dwa różne gatunki, które różnią się ze sobą wyglądem, warunkami uprawnymi, które należy im zapewnić i wielkością.

Czym się różni cyprys od cyprysika?

Cyprysik to niewielki krzew iglasty, który jest bardzo pospolity w Polsce. Ma zielone łuski, których nie zrzuca na zimę, jest więc świetnym komponentem zimowego ogrodu. W zasadzie obie rośliny są do siebie bardzo podobne z wyglądu, do tego stopnia, ze botanicy czasami kłócą się, do którego gatunku przypisać konkretną roślinę. Popularne cyprysiki to cyprysik lawsona (chamaecyparis lawsoniana), cyprysik wieczniezielony (cupressus sempervirens), cyprysik tępołuskowy czy cyprysik groszkowy.

Przykładem może być cyprys nutkajski, który jest przez jednych traktowany jako kapryśny cyprysik, przez innych jako mniej wymagający cyprys. Cyprys nutkajski w naszych warunkach klimatycznych nie występuje, jednak może być uprawiany w donicach i w ogrodzie, jest bardzo mrozoodporny. Ma ładne, typowe dla obu gatunków łuskowate igły i w naszych warunkach raczej nie osiąga wysokiego wzrostu – około 1,5 metra wysokości. Cyprys nutkajski ma charakterystyczny, nieco luźniejszy pokrój i charakterystyczne, lekko zwisające gałązki. Popularna jest odmiana Pendula – odmiana płacząca. Cyprys nutkajski najczęściej udaje się w uprawie, jednak ma dość specyficzne wymagania uprawne, które należy bezwzględnie spełnić. Jeśli interesują cię także inne rośliny ogrodowe, inspiracje znajdziesz w tym miejscu.

Jak wygląda cyprys?

Jednak jeśli spojrzy się na oba gatunki w naturze, różnice są znacznie wyraźniejsze. Cyprys to przede wszystkim potężne, szlachetne drzewo, które ma gęstą koronę, złożoną z miotlastych gałązek (rozchodzących się w różnych kierunkach). Najczęściej ma stożkowatą koronę, jednak w tej kwestii decydująca często jest odmiana. Łuskowate igły cyprysa mają bardzo przyjemny, intensywny zapach po roztarciu. Jest to roślina jednopienna, która wytwarza bardzo ciekawe kwiaty i szyszki. Szyszki dojrzewają dopiero w drugim roku uprawy, są silnie drewniejące i składają się z 6 do 12 tarczowatych łusek. One także nadają roślinie niezwykłego uroku. W uprawie w Polsce są dostępne w zasadzie dwa gatunki: cyprys wiecznie zielony i cyprys wielkoszyszkowy.

Cyprys wiecznie zielony – najpopularniejszy gatunek w uprawie

Cyprys wiecznie zielony zdecydowanie pojawia się w uprawie najczęściej. Jest to roślina tak popularna na całym świecie, i to od wieków, że stała się literackim symbolem żałoby i cierpienia. W naszych gatunkach klimatycznych pojawia się w ogrodzie, jednak należy wiedzieć, że ma dość duże wymagania i potrzebuje mnóstwo uwagi i cierpliwości. Uprawa w ogrodzie udaje się wyłącznie w cieplejszych częściach kraju – na Pomorzu, w dolinie Odry i rzadko w centralnej części Polski.

Cyprys wiecznie zielony - cechy

Cyprys wiecznie zielony w naturze to około 30 metrowe drzewo, które charakteryzuje się powolnym wzrostem. Jest bardzo smukłe, ma typową, stożkowatą lub kolumnową koronę, którą znamy ze zdjęć i pocztówek z Basenu Morza Śródziemnego. Korona jest bardzo gęsta, składa się z licznych gałęzi, które rosną w górę trochę ukośnie. Cyprys wiecznie zielony wytwarza typowe łuskowate liście, które bardzo gęsto porastają gałęzie, co dodaje roślinie uroku. Wytwarza także typowe szyszki, o owalnym kształcie i początkowo zielony, później brązowym kolorze. Szyszki są bardzo ozdobne, korona drzewa jest nimi obsypana przez cały rok, ponieważ długo nie spadają, a ich dojrzewanie trwa aż dwa lata. To bardzo ciekawa roślina, która zasługuje na uwagę. Sprawdź także nasz artykuł: Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017.

Jak uprawiać cyprys wiecznie zielony?

W uprawie można zobaczyć ją raczej w pojemnikach. Cyprys wiecznie zielony nie znosi zimna, dlatego jego niewysokie okazy uprawia się w dużych donicach, które są wystawiane na zewnątrz wiosną i latem, później ukrywane w chłodnych oranżeriach lub na zimniejszych gankach. Cyprysy wymagają uwagi i zaangażowania, ale wiele zapalonych ogrodników decyduje się zaprosić je do swojego ogrodu i usiłują je wyhodować, co czasami udaje się przez wiele lat. Nie powstała jeszcze jednak odmiana, która byłaby bardziej mrozoodporna i w czasie srogich zim roślina najczęściej po prostu obumiera.

Cyprys domowy, czyli cyprys wielkoszyszkowy

Na uwagę zasługuje także cyprys wielkoszyszkowy, który nazywany jest także cyprysem domowym. Jego rośliny pojawiają się w domu w doniczkach zwłaszcza w okolicy Bożego Narodzenia, gdy są wykorzystywane jako ciekawa choinka godna uwagi. W sklepach pojawiają się często ozdobnie ubrane i polakierowane tak zwanym sztucznym śniegiem, jednak uprawa tej rośliny jest możliwa przez cały rok. Ciekawą propozycję stanowi także cyprys kolumowy, czyli wspomniany już cyprysik Lawsona, nadający się również do uprawy w donicy na balkonie.

Cyprys domowy a warunki w pomieszczeniu

Cyprysy tego gatunku są nieco mniejsze i dobrze czują się w pomieszczeniach, ładnie się także prezentują. Są traktowane jak typowe rośliny doniczkowe. Charakteryzują się powolnym wzrostem i w uprawie domowej osiągają wyłącznie około 1,5, do 2 metrów wysokości, na co potrzebują kilkunastu lat. W naturze występuje głównie w Kalifornii i na południu Europy, gdzie występuje jako drzewo o wysokości 25 metrów.

Jak wygląda cyprys domowy?

Cyprys domowy to roślina wiecznie zielona. Ich korona tworzy wąski stożek, ale odpowiednio przycinana może mieć najpiękniejsze i najciekawsze kształty, nawet robi się z nich regularne kule. Cyprys uprawiany w doniczce ma także typowe łuskowate liście, jednak nie zawiązuje szyszek. To jeden z niewielu iglaków, którego uprawa udaje się w domu. Tuja Szmaragd jest łudząco podobna do wielu jego odmian, które różnią się między sobą zwłaszcza kolorem ulistnienia. Inspiracje na rośliny do domu i na balkon znajdziesz także w tym miejscu.

Cyprys uprawiany w domu jest średnio popularny, ale miłośnicy iglaków koniecznie muszą go mieć. Jest to wdzięczny materiał do pracy genetyków i botaników, dlatego powstało mnóstwo odmian tej rośliny. Na uwagę zasługuje odmiana Goldcrest, o delikatnie żółtym zabarwieniu igieł i wyjątkowym, lekko cytrynowym zapachu. To właśnie do niej podobna jest tuja Szmaragd. Jasnozielone, nieco żółtawe liście ma także odmiana Aurea, jedna z ciekawszych i lepiej sprawdzających się w pojemnikach. To on najczęściej jest wykorzystywany na choinkę, ponieważ ma bardzo regularny, ładny pokrój i naprawdę może przypominać wyglądem świerk.

Cyprys w domu i cyprys w ogrodzie – wymagania

Obojętnie, czy hodujesz cyprysy w domu, czy porywasz się na próbę otrzymania ładnych roślin w ogrodzie, wymagania tego gatunku są takie same.

Stanowisko dla cyprysa

Cyprysy przede wszystkim muszą mieć jasne stanowisko, ale nie można narażać ich na bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ wtedy mogą pojawić się oparzenia. Cyprys sam zakomunikuje ci, że ma za mało światła – jego gałązki zaczną powoli blednąć, to znak, że należy go przenieść w inne miejsce. I chociaż cyprysy lubią słońce, nie oznacza to, że lubią ekstremalnie wysokie temperatury.

Tym, co najbardziej im szkodzi zimą, jest temperatura pokojowa i suche powietrze wywołane centralnym ogrzewaniem. Dlatego na zimę należy przenieść je do chłodniejszego pomieszczenia. Powinna mieć wtedy zapewnione około 10 stopni Celsjusza.

Cyprys a wymagania glebowe

Cyprysy mają także dość specyficzne wymagania co do rodzaju używanego podłoża. W doniczce lubią mieć torf i nieco ziemi kompostowej, w ogrodzie należy także zapewnić im miejsce, w którym wcześniej był rozprowadzony kompost. Cyprys musi także mieć zapewnione odpowiednie pH podłoża, jak wszystkie iglaki lubi nieco kwaśną glebę i takiego odczynu potrzebuje, by dobrze się rozwijać. Uprawa cyprysa nie uda się w ziemi mało zasobnej, musi mieć żyzne podłoże, optymalnie przepuszczalne, ponieważ nadmiar wody nie jest dla niego zbyt dobry.

Cyprysy uprawiane na zewnątrz przede wszystkim muszą mieć bardzo ostrożnie wybrane stanowisko pod kątem ochrony przed wiatrem. Dobrze sprawdza się osłonięte, optymalnie ze wszystkich stron, ale nie zacienione. Dodatkowo także warto sadzić cyprysy przy płocie, ogrodzeniu lub murze domu, by roślina mogła się za nimi w jakiś sposób chronić. Więcej porad na temat pielęgnacji roślin zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Uprawa cyprysów w domu dla cierpliwych

Uprawa cyprysów w domu jest dużo łatwiejsza niż w gruncie,  a jednak nadal wymaga dyscypliny, uwagi i zacięcia. Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednią temperaturę, co nie jest łatwe, ponieważ zimą trudno znaleźć pomieszczenie o temperaturze 10 stopni Celsjusza. Jeśli jednak masz garaż lub strych gdzie panuje taka temperatura, uprawa cyprysa może być w zasięgu ręki. Zbyt wysoka temperatura i ogrzewanie raczej nie zabiją roślinki, ale mogą sprawić, że się bardzo wyciągnie w górę, szybko wyrośnie i straci na atrakcyjności, stanie się mniej gęsta.

Ziemia dla cyprysa w doniczce

Najważniejszą zasadą w uprawie cyprysa jest taka, że ziemia w jego doniczce powinna być stale wilgotna. Nie może być mokra, więc podlewamy roślinę od czasu do czasu małymi porcjami, nie pozwalając podłożu przesychać. Cyprys lepiej znosi nadmiar wody, niż jej brak, więc jeśli masz wątpliwości, lepiej podlać ją ponownie, niż pozwolić roślinie uschnąć. Ponieważ roślina musi mieć zapewnione także wilgotne powietrze, należy ją często zraszać, ale miękką, odstaną wodą. Dobrze sprawdza się przegotowana.

Cyprys a nawożenie

Roślina wymaga także nawożenia. Na rynku jest mnóstwo specjalistycznych nawozów do iglaków, które stosuje się, aby utrzymać pożądane pH podłoża i zasilić rośliny w czasie wzrostu. Stosuje się go mniej więcej co dwa tygodnie, w minimalnej dawce, dostosowanej do wielkości rośliny. Często przecież jest to nawóz do większych iglaków ogrodowych, które jak na przykład tuja Szmaragd osiągają kilkanaście metrów wzrostu.

Jednak już późnym latem i wczesną jesienią warto stosować nawóz jesienny do iglaków, który przygotowuje cyprysy do zakończenia okresu wegetacji i zimowania. Dzięki temu roślina lepiej znosi chłód i szybciej zaczyna wiosenną wegetację, nie tracąc przez zimę na swojej atrakcyjności. W przypadku problemów z kolorem igieł, można zastosować fosforowy nawóz do iglaków, który właśnie ma za zadanie utrzymanie wyjątkowej, soczystej zieleni. Nawóz sprawdza się zarówno wtedy, kiedy igły żółkną, jak i wtedy, kiedy stają się brązowe.