Czy wiesz, że nasiona trawy to sprytny sposób na zagęszczenie trawnika?
Piękny, gęsty trawnik to marzenie każdego ogrodnika amatora. Perfekcyjny ogród wymaga jednak systematycznej pracy, zwłaszcza po okresie zimowym. Nasiona trawy są wtedy osłabione. Jeśli mają zachwycić bujną zielenią, musimy je odpowiednio wspomóc. Jak osiągnąć ten cel?
Oczyszczenie po zimowej przerwie
Wiosenny trawnik najczęściej nie prezentuje się najlepiej. Widać na nim pożółkłe źdźbła trawy, które nie przetrwały zimowych warunków. Martwe resztki nie ułatwiają życia młodym roślinom, którym znacznie trudniej przebić się na powierzchnię. Jedną z pierwszych czynności, jakie powinno się wykonać, jest oczyszczenie powierzchni trawnika. Nasiona trawy dzięki temu nie będą blokowane, a cały teren stanie się wolny od zanieczyszczeń. Do takich zabiegów nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, wystarczą miękkie grabie. Drugim ważnym zabiegiem jest napowietrzenie trawnika. Można go nakłuwać na głębokość do 10 cm. Trawa lepiej przyjmie nawozy i szybciej urośnie.
Nasiona trawy, czyli łatanie dziur
Zalegający śnieg często powoduje powstawanie na trawie nieestetycznych kępek lub pustych placków, pozbawionych trawy. Wszystkie dziury można łatwo załatać. Wystarczy spulchnić ziemię w newralgicznych miejscach i wsypać nasiona trawy. Warto je wcześniej wymieszać z próchniczą ziemią i nawozem. Dzięki temu siew będzie równomierny. Jakie nasiona są najbardziej odpowiednie? Jeśli zależy nam na czasie, najlepiej wybierać te, które rosną znacznie szybciej. Uniwersalne nasiona nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dobrze przyjmują się nawet na słabej glebie. Mają długie korzenie, przez co głębiej penetrują podłoże w poszukiwaniu wilgoci. Oznacza to, że wymarzony trawnik będzie bardziej zielony.
Właściwe koszenie i podlewanie
Dobrej jakości nasiona trawy nie wymagają stosowania nawozów. Dla użytkownika to wyjątkowa wygoda. Bujna trawa co jakiś czas wymaga koszenia. Najlepiej nastawić się na przycinanie raz na dwa tygodnie. Trawy nie powinno się ścinać poniżej 2,5 centymetrów wysokości. Zbyt niskie źdźbła są osłabione i potrzebują czasu na regenerację. W okresie suszy trawnik warto podlewać. Istnieją odmiany trawy, które są bardzo odporne na brak wody. Taki wybór oznacza, że wracając po długim weekendzie lub urlopie zastaniemy przydomowy ogródek w takim samym stanie, jak przed wyjazdem.
Odpowiednie dla każdej gleby i klimatu nasiona trawy potrafią odmienić wygląd nawet najmniej atrakcyjnego zakątka. Warto sięgać po sprytne triki, dzięki którym nasze otoczenie będzie jeszcze piękniejsze.
artykuł sponsorowany