Dracena - rodzaje, pielęgnacja, choroby, podlewanie, rozmnażanie

Draceny to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Świetnie sprawdzają się w warunkach domowych: są wytrzymałe, ładne, szybko się rozwijają i wybaczają nawet największe błędy uprawne. Dracena to bardzo liczne gatunki, które różnią się między sobą wymaganiami i rodzajami. Dowiedz się, jak pielęgnować te wyjątkowe rośliny doniczkowe.

Dracena – najbardziej popularne rodzaje

Dracena to kwiat doniczkowy, który można znaleźć w zasadzie wszędzie. Pojawia się w domach, w miejscach użyteczności publicznej i w różnych miejscach usług. Jest łatwa w uprawie i ceniona za ładny pokrój i wyjątkowe, bardzo ozdobne liście. Jednak rodzaj dracena obejmuje mnóstwo gatunków, różniących się od siebie przede wszystkim wyglądem.

Dracena obrzeżona (dracanea marginata)

Najbardziej popularna jest Dracena marginata, czyli dracena obrzeżona. Jest to gatunek o cieniutkich liściach, ostro zakończonych, które wyrastają jak pióropusz z wyprostowanych pędów. Dracena obrzeżona ma zdrewniały pień, który rozgałęzia się dwu-czterokrotnie, na każdym z rozgałęzień na szczycie pojawia się pióropusz liści. Są one najczęściej zielone, ale swoją nazwę Dracena marginata zyskuje ze względu na czerwone paski, które zdobią ich brzegi. W domu dracena obrzeżonaroślinie powoli, ale po kilku latach może być to naprawdę spora roślina doniczkowa. Podobnie jak dracena dermańska, która może mieć nawet 5 metrów wysokości w warunkach domowych. Jej przepiękne liście mają około 50 cm długości, są zielone i ostro zakończone. Dracena dermańska to jeden z gigantów doniczkowych. Więcej inspiracji na kwiaty doniczkowe zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.


Dracena smocza

W uprawie w domu spotykana jest nie tylko dracena obrzeżona, ale także dracena smocza, wyróżniająca się licznymi zdrewniałymi pniami, na szczycie których pojawia się wiecha soczyście zielonych liści. Dracena smocza jest dość wysoką rośliną, ładnie prezentuje się w warunkach domowych i nie ma szczególnych wymagań. Podobnie jak dracena wonna, zdecydowanie najciekawszy z podanych tutaj gatunków. Dracena wonna jest dość wysoka, może mieć nawet kilka metrów wysokości. Poza grubymi, intensywnie zielonymi liśćmi, które mogą mieć nawet 80 cm długości, jej ozdobność wynika z kwiatów. W starszym wieku dracena wonna zakwita raz w roku, wytwarza wtedy duże, białe kwiaty. Kwiat draceny wonnej ma intensywny zapach, któremu zawdzięcza swoją nazwę. To interesująca roślina doniczkowa.

Dracena Sandera (Lucky Bamboo)

Bardzo wyjątkowa jest dracena Sandera (Dracena Sanderina). Jest to znany na całym świecie Lucky Bamboo, mylnie uważany za bambus. Sprzedawana jest w formie gałązki zanurzonej w wodzie lub kremazycie, z której z biegiem czasu wyrastają pojedyncze, zielone liście. Dracena Sandera nie wymaga szczególnej uwagi i może być uprawiana nawet w samej wodzie. Warto jednak ją posadzić w doniczce, zwłaszcza, że naprawdę ładnie się prezentuje. Podlewanie draceny Sandera (Lucky Bamboo) jest szczególnie istotne, ta roślina doniczkowa bardzo lubi wodę. Dracena Sanderina często bywa prezentem, zdarza się także, że jest częścią większych kompozycji kwiatowych.

Dracena w warunkach domowych: wymagania


Dracena najczęściej nie ma szczególnie wygórowanych wymagań. Kwiat dobrze czuje się w słonecznym, jasnym stanowisku, jednak niekoniecznie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Pielęgnacja draceny najlepiej udaje się na wschodnich i zachodnich parapetach, na których ma rozproszone światło, a przez część dnia cień. Właśnie takie stanowisko jest najlepsze dla tej rośliny. Jeśli interesują cię inne kwiaty domowe, więcej inspiracji znajdziesz w tym artykule.

Temperatura przy uprawie draceny

Te rośliny doniczkowe lubią mieć zapewnione odpowiednią temperaturę. Nie może być ona niższa niż 13 stopni Celsjusza. Latem powinna być w okolicy 21 stopni Celsjusza. To optymalna temperatura do rozwoju draceny. W uprawie jest wtedy mniej podatna na typowe choroby draceny. Należy także zapewnić jej odpowiednie podłoże, żyzne i przepuszczalne.

Dracena a warunki w domu

Dracena lubi mieć wilgotne powietrze, dlatego należy często ją zraszać lub postawić ją w pobliżu nawilżaczy powietrza. Zwłaszcza w okresie zimowym należy bardzo dbać o jej nawilżenie, ponieważ wtedy powietrze jest suche pod wpływem ogrzewania centralnego. Te rośliny doniczkowe są poza tym jednak bardzo wytrzymałe. Wybaczają większość błędów uprawnych, dobrze znoszą zaniedbanie i długo pozostają ładne, dając znać o swoich potrzebach tylko zasychaniem i opadaniem dolnych liści. Jak pielęgnować dracenę by tego uniknąć?


Pielęgnacja draceny: podlewanie draceny

Pielęgnacja draceny nie jest szczególnie skomplikowana, dlatego na jej uprawę może się skusić nawet początkujący ogrodnik. Zwłaszcza Dracena Sanderina jest łatwa w uprawie i prawie nic nie trzeba przy niej robić, ale inne gatunki także nie wymagają jakiś szczególnych względów. Dracena przede wszystkim potrzebuje wody w odpowiednich ilościach.

Podlewanie draceny przeprowadza się najczęściej raz w tygodniu, zimą jednak warto to ograniczyć, zwłaszcza, jeśli kwiat jest postawiony w jakimś chłodniejszym miejscu. Podlewanie draceny przeprowadza się wtedy mniej więcej co 10-14 dni. Warto jednak sprawdzać, czy nie trzeba robić tego częściej – ziemia w doniczce nie powinna przeschnąć nadmiernie. Jeśli w domu masz także storczyki, przeczytaj artykuł: Jak podlewać storczyki - rady dla opornych ogrodników.


Podlewanie draceny robi się tylko miękką wodą, najlepiej odstaną. Jednak te rośliny doniczkowe mogą potrzebować także zraszania. Zarówno latem, jak i zimą, a może właśnie zimą zwłaszcza, warto dobrze zrosić liście draceny wodą. Dzięki temu roślina będzie miała zapewnione odpowiednio wilgotne warunki. Zaniedbanie w tym względzie nie powinno być większym problemem – roślina dobrze znosi przejściową suszę, jednak wtedy końcówki jej liści mogą zamierać, a same liście od dołu powoli opadać. Ważne jest także, by roślina nie była przelana. Nadmiar wody należy zlewać z podstawki, ponieważ nawet najlepsza pielęgnacja draceny nie sprawi, że roślina nie padnie ofiarą chorób grzybowej. Jak pielęgnować dracenę poza tym?

Pielęgnacja draceny: nawożenie i przycinanie


Wszystkie gatunki, z wyjątkiem Dracena Sanderina powinny być zasilane nawozem co dwa tygodnie. Pielęgnacja draceny wymaga regularnego nawożenia przez cały okres wegetacyjny, dzięki temu roślina rośnie zdrowo. Odpowiednie nawożenie jest także gwarancją, że roślina jest bardziej odporna na choroby draceny.

Nawożenie draceny

Do nawożenia używa się najczęściej nawozu uniwersalnego do roślin ozdobnych, najlepiej w formie płynnej. Nawóz używa się do podlewania, ponieważ wtedy przyswaja się najlepiej, a składniki odżywcze są magazynowane w glebie. Nie trzeba przeprowadzać chemicznych oprysków przeciwko szkodnikom. Choroby draceny także zdarzają się rzadko i są raczej wynikiem złej pielęgnacji, dlatego ochrona chemiczna nie ma większego sensu.


Przycinanie draceny

Przycinanie draceny nie jest konieczne ze względu na jej odmładzanie czy dla jej rozwoju. Przycinanie przeprowadza się w dwóch sytuacjach – kiedy dracena jest zbyt wysoka i zaczyna dotykać sufitu i kiedy zaczyna się wykrzywiać, by rosnąć w stronę słońca, przez co zasłania dolne liście. W obu tych przypadkach przycinanie przeprowadza się od góry. Minimalnie powinno się skrócić około 15 cm gałązki. W miejscu cięcia często pojawiają się dwa kolejne rozgałęzienia, a roślina jest bardziej atrakcyjna. Zdarza się jednak, że główny pęd, przycięty zahamowuje rozwój, a wtedy pojawiają się kolejne pędy boczne, wyrastające z pnia. Przycinanie nie powinno zrobić roślinie krzywdy i nie prowadzi do zaburzeń jej rozwoju. Nie jest także powodem, by pojawiły się choroby draceny.

Rozmnażanie draceny

Dracena to jedna z roślin w uprawie domowej, która najłatwiej się rozmnaża. Właściwie sprawdzają się wszystkie sadzonki pobrane z rośliny, obojętnie, czy wyłamiesz całą gałązkę, czy przeprowadzisz cięcie i ukorzenisz około 15 cm odcinek pędu.

Jak pielęgnować dracenę w czasie rozmnażania? Pobraną gałązkę należy wstawić do wazonu z wodą, gdzie powoli zacznie wykształcać korzenie. Żeby przyspieszyć cały proces, warto zanurzyć ją w ukorzeniaczu. Inna metoda głosi, że gałązkę należy posadzić w doniczce z ziemią. Podlewanie draceny w tym czasie nie powinno być zbyt obfite. Roślina szybko się ukorzeni i błyskawicznie zacznie wydawać pęd, który zdrewnieje, szybko zaczną wyrastać także kolejne liście. Dracena czasami bywa rozmnażana tylko dlatego, że jest po prostu zbyt wysoka, a gałązki pozostałe po cięciu świetnie nadają się do tego celu. Może zainteresuje cię także gerbera doniczkowa? Porady na jej temat znajdziesz w tym artykule.

Możliwe choroby draceny

Odpowiednia pielęgnacja draceny i zrównoważone podlewanie draceny powinny temu zapobiec, jednak w uprawie zdarzają się przejściowe choroby. Dracena przede wszystkim jest narażona na atak szkodników ssąco-gryzących, takich jak mszyce i wełnowce. Je łatwo zauważyć i nie jest to szczególny problem w uprawie. Łatwo można się także ich pozbyć – na rynku dostępne są różnego rodzaju środki ochrony roślin, także na bazie naturalnych składników, które działają interwencyjnie i świetnie sprawdzają się w eliminowaniu takich szkodników.

Dracena jednak może mieć także inne problemy w uprawie. Najczęściej pojawiające się choroby draceny dają objawy na liściach. Największym problemem jest zasychanie końcówek liści. Stają się brunatne, suche i łamliwe, często się kruszą i znacznie obniżają wartość ozdobną draceny. Takie objawy są najczęściej wynikiem niedostatecznych dostaw wody. Należy więc zwiększyć podlewanie draceny lub zapewnić jej intensywniejsze zraszanie. Ten problem najczęściej pojawia się zimą, kiedy powietrze jest bardziej suche.

Kolejnym problemem uprawy, które jednak nie pojawiają się tak często, to choroby infekcyjne. Infekcje obejmują już nie tylko liście, ale także pień i korzenie rośliny. Najczęściej są to brunatne plamy, zgnilizna lub inne tego typu plamki na liściach. Przyczyną jest najpewniej nadmierne podlewanie, które prowadzi do powolnego żółknięcia i gnicia liści. Wtedy roślina jest najbardziej podatna na choroby grzybowe jak fytoftoroza lub plamistość liści. Niestety, w takich sytuacjach nie pozostaje już nic innego, jak zabezpieczenie roślin przed chorobami odpowiednim środkiem chemicznym. Należy użyć w tym celu preparatów grzybobójczych, które są przeznaczone do użycia we wnętrzach. Jak pielęgnować dracenę po chorobie? Warto nieco ograniczyć podlewanie i zraszanie, a doniczkę umieścić w przewiewnym miejscu.