Drożdże gorzelniane

Do czego potrzebne są drożdże turbo

Podstawowym składnikiem trunków spirytusowych jest fermentacja. Do niej potrzebne są właśnie drożdże gorzelnicze. To specjalnie wyhodowane produkty używane do produkcji wódki, whisky oraz śliwowicy. Drożdże to organizmy, które żywią się cukrami prostymi i dwucukrami, dlatego mikstura, na podstawie której tworzy się fermentacja, musi być pełna glukozy, fruktozy i sacharozy.

Drożdże gorzelnicze to szczep, jaki wykorzystuje się do produkcji mocniejszych alkoholów tj. bimber czy spirytus. Z całą pewnością nie nadają się do nalewek i wina.

Drożdże gorzelnicze bardzo efektywnie przerabiają cukier na etanol. Niektóre są w stanie w dwa dni cukier przerobić na około 15% alkohol. Poziom alkoholu wzrasta każdego dnia o kilka procent. Drożdże gorzelnicze produkują liczne produkty poboczne, co w efekcie ułatwia proces destylacji bez strat. Przerobią wszystko z zacieru. Łącznie z zapachem i smakiem. Stąd nie wykorzystuje się ich do produkcji wina.

Alkohol domowego wyrobu, przygotowany przez nas przynosi mnóstwo satysfakcji. Jednak trzeba wiedzieć, iż wytwarzanie go jest złożone. Aby efekt był zadowalający, nie można iść na skróty i pomijać pewnych etapów. Potrzeba też jest cierpliwość. Głównym czynnikiem dającym powodzenie jest właściwy dobór turo drożdży. Odwiedzając sklep z tego rodzaju preparatami, zauważymy od razu ich mnogość. Które drożdże gorzelniane przyniosą nam najlepszy smak?

Porady – jakie drożdże alkoholowe, czyli drożdże gorzelnicze kupić?

Producenci drożdży gorzelniczych są na rynku różni. Jest wielu takich, którzy oferują jakość i szybkość przy niskiej cenie. Należy uważać podczas wyboru producenta. Zwłaszcza kiedy po raz pierwszy będziemy przygotowywać alkohole bimbrownicze w domowych zaciszu.

Nieuczciwy sklep sprzeda słabej jakości drożdże gorzelnicze, a nieudaną próbę produkcji zrzuci na klienta. Nie warto zatem kupować najtańszych drożdży turbo. Wybierzmy ten sklep, który ma dobre opinie oraz certyfikaty. Powszechnie panuje mylne przekonanie, iż wystarczy kupić drożdże, dodać do cukru i wody, a efekt będzie murowany. Niestety, kiedy zależy nam na jakości, to produkt, jakim są drożdże, trzeba wybrać skrupulatnie.

W domowych produkcjach używa się drożdży do baz takich jak np. cukrówka, zacier zbożowy i nastaw owocowy. Wybór nie jest dowolny. Każdy z nich różni się właściwościami. Żeby otrzymać pożądany alkohol, konieczne jest stosowanie do etykiet producentów. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na wino z ryżu?

Drożdże gorzelnicze i ich rodzaje

Drożdże do nastawów cukrowych - do bimbru

Do tak zwanych nastawów cukrowych (do bimbru) konieczne są ekspresowo działające drożdże gorzelnicze. Dlaczego? Muszą są poradzić ze sporym stężeniem cukru – zwykle 5 - 8 kg cukru na 25 litrów wody. Podczas procesu fermentacji cukru nie spodziewajmy się aromatu i wyjątkowych posmaków. Efektem końcowym będzie po prostu mocny spirytus.

Konieczne jest dążenie do maksymalnie szybciej wydajności przy możliwie najkrótszym czasie, gdyż wtedy klarowność nastawu będzie najlepsza. Efektem ubocznym jest jednak wytrącanie się sporej ilości niekorzystnych produktów ubocznych. Klarowność zależy też od tego, jakim sprzętem do produkcji dysponujemy. Im lepszej jakości, tym lepsze efekty.

Pośród drożdży gorzelniczych do bimbru proponuje się m.in. Szturm Turbo (20- 21% w 6-7 dni) lub uriferm Moskva (14% w 2-3 dni), Alcotec 48 Turbo Pure (gwarancja klarowności). Ceny opakowań wahają się od 7 do 30 zł. Zależnie od ilości proszku, jakości i producenta. Warto prześledzić sklepy.

Drożdże gorzelnicze dedykowane nastawom owocowym

Chcąc przygotować alkohol na bazie nastawów owocowych trzeba wiedzieć, że najważniejsze w tym procesie jest to, aby zachować smak oraz aromat owoców. W tym przypadku długość trwania fermentacji nie jest tak ważna. Końcowy wynik destylacji musi odznaczać się smakiem. Do czego wykorzystujemy takie nastawy i drożdże? Otóż np. do trunków smakowych - śliwowica, koniak.

Drożdże gorzelniane dla tych nastawów z owoców nie pracują szybko. Za to wyróżniaj się wysoką produkcją aromatów. Dzięki tego rodzaju drożdżom trunek utrzymuje swój posmak owocowy. Takie drożdże nie tylko są wzbogacane np. witaminami i minerałami, lecz mają pozytywne enzymy pektolityczne, jakie ułatwiają fermentację owoców.

Tak między innymi pektoenzymy zapewniają większą klarowność czy zapewniają ładny kolor. Jest to ważne w przypadku alkoholów gatunkowych. Jakie drożdże do produkcji takich owocówek? Najpopularniejsze to Alcotec Fruit (15% w 7 dni) i Puriferm Frit (do 18% w 6 dni).

Drożdże gorzelnicze do tzw. zacierów zbożowych oraz ziemniaczanych

Tego typu drożdże dają możliwość wytworzenia zacieru do alkoholów typu whisky lub burbon. W tym przypadku także wymagana jest jakość nastawu, nie czas uzyskania produktu. Celem drożdży gorzelnianych do nastawu zbożowego jest wytworzenie aromatów. W odróżnieniu od poprzednich rodzaju tj. nastawów owocowych i cukrówek zachodzi potrzeba rozkładania się niefermentowanej skrobi ze zbóż i ziemniaków na fermentującą glukozę.

Aby uzyskać zacier na bazie zbóż, konieczne jest przeprowadzenie tzw. zacierania z udziałem enzymu, który upłynni (a-amylaza) oraz enzymu scukrzającego (glukoamylaza). Pierwszy ma możliwość rozkładania skrobi na dekstryny, a drugi konwertuje je dalej na glukozę. Co ciekawe enzym upłynniający można czasem pominąć. Kiedy? Gdy przygotujemy zacier na bazie melasy do produkcji rumu. Drożdże gorzelnicze dla zbożówek są często wzbogacone glukoamylazą.

Mało popularnym, ale przeprowadzanym procesem jest produkcja tradycyjnego alkoholu z ziemniaka. Porównując, ze zbożem zawierają małą ilość skrobi. To skutkuje mniejsza ilością Przekłada otrzymywanego alkoholu. Trzeba zatem wesprzeć proces dodatkiem cukru. Z ziemniaków uzyskuje się alkohole dość czyste, przeciwnie do zboża. Głównym powodem, dla którego wybiera się ziemniaki do przygotowania alkoholu, jest łagodniejszy smak produktu finalnego.

ikona podziel się Przekaż dalej