Dzielżan ogrodowy - czym charakteryzują się kwiaty, nasiona i liście - opis rośliny

Dzielżan ogrodowy - Helenium hybridum, to roślina, która zalicza się do bardzo dużej rodziny astrowatych - Asteraceae. Warto wiedzieć, że dzielżan ogrodowy to nie gatunek, a jedynie mieszaniec, który pochodzi od dzielżanu jesiennego - Helenium autumnale. To właśnie dzielżan jesienny był krzyżowany z innymi gatunkami i odmianami, by w ten sposób powstał najbardziej popularny dzielżan, który jest uprawiany w naszych ogrodach.

Roślina, jaką jest dzielżan ogrodowy - Helenium hybridum, chakteryzuje się mocno rozgałęzionymi, ale cienkimi pędami, które mogą dorosnąć do około 1,5-2 m wysokości. Charakterystyczne dla tego mieszańca są również jego zielone i lancetowate liście. Na szczycie pędów w okresie od VI do jesieni, pojawiają się pojedyncze kwiaty. Dlatego również ten dzielżan znany jest jako jesienny kwiat.

Kwiaty cechują się niemal okrągłym koszyczkiem kwiatowym i płatkami, które delikatnie wywijają się na zewnątrz. To, jaką wysokość i kolor będzie miała roślina, zależy od jej odmiany. Jeśli chodzi o kolor, na jaki wybarwiają się kwiaty, bardzo często spotykany jest kolor żółty. Kolor żółty pojawia się u odmiany 'Canaria' i 'Double Trouble', gdzie na żółto wybarwiony jest nawet koszyczek kwiatowy.

Dodatkowo w sklepach dostępne są nasiona i sadzonki odmian, których kwiaty są wybarwione na pomarańczowo-czerwono, a taką odmianą jest 'Moerheim Beauty', czy na czysto czerwony kolor, jak u odmiany 'Rubinkuppel'. Ponadto bardzo popularne są dwubarwne odmiany, takie jak, 'Flammenrad', czy 'Rauchtopas'.

Helenium hybridum - jakie wymagania ma dzielżan ogrodowy

Kiedy interesujemy się uprawą roślin, bez różnicy, czy będą to czyśćce bulwiaste - Stachys affinis, goryczki trojeściowe - Gentiana asclepiadea, czy właśnie dzielżany ogrodowe - Helenium hybridum, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jak powinny być uprawiane nasiona i sadzonki tych roślin. Tylko to gwarantuje nam, że ich uprawa przebiegnie bez większych problemów.

Otóż dzielżan ogrodowy to piękny kwiat, który jest doskonałą ozdobą do naszego, która nie jest trudna w uprawie. Warto jednak wiedzieć, że do prawidłowego rozwoju, rośliny wymagają słonecznego stanowiska, choć na stanowisku lekko ocienionym również sobie poradzą.

Dzielżan ogrodowy, Helenium hybridum i zbliżenie na jego kwiaty, a także rozmnażanie i uprawa
Jakie wymagania ma dzielżan ogrodowy, Helenium hybridum, czyli uprawa i rozmnażanie

Ważne jest także, by dobrać odpowiedni rodzaj podłoża. Gleba pod dzielżany ogrodowe powinna być przepuszczalna, żyzna i próchnicza. Co więcej, musi być ona umiarkowanie wilgotna. Bardzo dobrym aspektem jest to, że dzielżan to roślina odporna na niskie temperatury i niepodatna na szkodniki oraz choroby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach na skalniak ogrodowy?

Uprawa Helenium hybridum - rozmnażanie i pielęgnacja

Aby dzielżan ogrodowy, czy też czyściec bulwiasty lub goryczka trojeściowa, rozwijał się prawidłowo, powinniśmy wiedzieć, w jakiej rozstawie go sadzić, jak rozmnażać i jakie zabiegi pielęgnacji są najważniejsze. Podczas sadzenia powinna być zachowana rozstawa 50 × 50 cm.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie, które powinno być przeprowadzane systematycznie. Najlepiej jest do tego używać naturalnych nawozów, np. dobrze rozłożonego kompostu, chociaż nawozy przeznaczone do roślin kwitnących, które możemy zakupić w sklepach ogrodniczych, także nie zaszkodzą roślinie.

Nie możemy zapominać także o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, a także regularnym podlewaniu, które jest istotne, szczególnie w okresie suszy. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów wpływa na dalszy rozwój rośliny, a substancje odżywcze, które przekazywane są roślinie, dostarczane są dzięki temu do części rośliny, które mają największe zapotrzebowanie na wodę i pokarm.

Dodatkowo, jeśli uprawiamy rośliny, które są odmianami wysokimi, konieczne będzie zapewnienie im odpowiednich podpór, by łodygi nie połamały się pod ciężarem liści i kwiatów. Kolejnym etapem uprawy jest rozmnażanie dzielżanów, które wykonuje się przez podział kęp wiosną raz na 2-3 lata. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy i najchętniej wykorzystywany sposób na rozmnażanie tych roślin.

Możemy także rozmnażać dzielżany poprzez sadzonkowanie. Sadzonki pobiera się w okresie IV-V z fragmentów wierzchołkowych pędów. Takie pędy ukorzenia się w piaszczysto-torfowym i wilgotnym podłożu. Pamiętajmy też o rozmnażaniu z nasion, jednak rośliny wyhodowane z nasion, nie powtarzają cech rośliny matecznej.

Dzielżan ogrodowy to roślina ozdobna, która wykorzystywana jest w nasadzeniach ogrodowych. Dlatego też tak popularne jest sadzenie tej rośliny na rabatach, jednak najpiękniejszy efekt uzyskamy, kiedy posadzimy je w zestawieniach naturalistycznych w towarzystwie astrów, ostróżek czy krwawników. Dzielżan jesienny to kwiat warty zaproszenia do ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej