Dzielżan ogrodowy - informacje, uprawa, rozmnażanie, zdjęcia
Dzielżan ogrodowy, tak jak i czyściec bulwiasty, czy też goryczka trojeściowa, to roślina, która spotykana jest w naszym kraju. Jednak zanim zajmiemy się jej uprawą, powinniśmy dowiedzieć się, czym się ona charakteryzuje, jakie są jej odmiany, jaka rozstawa powinna być zachowana przy wysadzaniu sadzonek i sianiu nasion, a także, jak przebiega rozmnażanie, pielęgnacja i ogólna uprawa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dzielżan ogrodowy - czym charakteryzują się kwiaty, nasiona i liście - opis rośliny
Dzielżan ogrodowy - Helenium hybridum, to roślina, która zalicza się do bardzo dużej rodziny astrowatych - Asteraceae. Warto wiedzieć, że dzielżan ogrodowy to nie gatunek, a jedynie mieszaniec, który pochodzi od dzielżanu jesiennego - Helenium autumnale. To właśnie dzielżan jesienny był krzyżowany z innymi gatunkami i odmianami, by w ten sposób powstał najbardziej popularny dzielżan, który jest uprawiany w naszych ogrodach.
Roślina, jaką jest dzielżan ogrodowy - Helenium hybridum, chakteryzuje się mocno rozgałęzionymi, ale cienkimi pędami, które mogą dorosnąć do około 1,5-2 m wysokości. Charakterystyczne dla tego mieszańca są również jego zielone i lancetowate liście. Na szczycie pędów w okresie od VI do jesieni, pojawiają się pojedyncze kwiaty. Dlatego również ten dzielżan znany jest jako jesienny kwiat.
Kwiaty cechują się niemal okrągłym koszyczkiem kwiatowym i płatkami, które delikatnie wywijają się na zewnątrz. To, jaką wysokość i kolor będzie miała roślina, zależy od jej odmiany. Jeśli chodzi o kolor, na jaki wybarwiają się kwiaty, bardzo często spotykany jest kolor żółty. Kolor żółty pojawia się u odmiany 'Canaria' i 'Double Trouble', gdzie na żółto wybarwiony jest nawet koszyczek kwiatowy.
Dodatkowo w sklepach dostępne są nasiona i sadzonki odmian, których kwiaty są wybarwione na pomarańczowo-czerwono, a taką odmianą jest 'Moerheim Beauty', czy na czysto czerwony kolor, jak u odmiany 'Rubinkuppel'. Ponadto bardzo popularne są dwubarwne odmiany, takie jak, 'Flammenrad', czy 'Rauchtopas'.
Helenium hybridum - jakie wymagania ma dzielżan ogrodowy
Kiedy interesujemy się uprawą roślin, bez różnicy, czy będą to czyśćce bulwiaste - Stachys affinis, goryczki trojeściowe - Gentiana asclepiadea, czy właśnie dzielżany ogrodowe - Helenium hybridum, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jak powinny być uprawiane nasiona i sadzonki tych roślin. Tylko to gwarantuje nam, że ich uprawa przebiegnie bez większych problemów.
Otóż dzielżan ogrodowy to piękny kwiat, który jest doskonałą ozdobą do naszego, która nie jest trudna w uprawie. Warto jednak wiedzieć, że do prawidłowego rozwoju, rośliny wymagają słonecznego stanowiska, choć na stanowisku lekko ocienionym również sobie poradzą.
Ważne jest także, by dobrać odpowiedni rodzaj podłoża. Gleba pod dzielżany ogrodowe powinna być przepuszczalna, żyzna i próchnicza. Co więcej, musi być ona umiarkowanie wilgotna. Bardzo dobrym aspektem jest to, że dzielżan to roślina odporna na niskie temperatury i niepodatna na szkodniki oraz choroby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach na skalniak ogrodowy?
Uprawa Helenium hybridum - rozmnażanie i pielęgnacja
Aby dzielżan ogrodowy, czy też czyściec bulwiasty lub goryczka trojeściowa, rozwijał się prawidłowo, powinniśmy wiedzieć, w jakiej rozstawie go sadzić, jak rozmnażać i jakie zabiegi pielęgnacji są najważniejsze. Podczas sadzenia powinna być zachowana rozstawa 50 × 50 cm.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie, które powinno być przeprowadzane systematycznie. Najlepiej jest do tego używać naturalnych nawozów, np. dobrze rozłożonego kompostu, chociaż nawozy przeznaczone do roślin kwitnących, które możemy zakupić w sklepach ogrodniczych, także nie zaszkodzą roślinie.
Nie możemy zapominać także o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, a także regularnym podlewaniu, które jest istotne, szczególnie w okresie suszy. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów wpływa na dalszy rozwój rośliny, a substancje odżywcze, które przekazywane są roślinie, dostarczane są dzięki temu do części rośliny, które mają największe zapotrzebowanie na wodę i pokarm.
Dodatkowo, jeśli uprawiamy rośliny, które są odmianami wysokimi, konieczne będzie zapewnienie im odpowiednich podpór, by łodygi nie połamały się pod ciężarem liści i kwiatów. Kolejnym etapem uprawy jest rozmnażanie dzielżanów, które wykonuje się przez podział kęp wiosną raz na 2-3 lata. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy i najchętniej wykorzystywany sposób na rozmnażanie tych roślin.
Możemy także rozmnażać dzielżany poprzez sadzonkowanie. Sadzonki pobiera się w okresie IV-V z fragmentów wierzchołkowych pędów. Takie pędy ukorzenia się w piaszczysto-torfowym i wilgotnym podłożu. Pamiętajmy też o rozmnażaniu z nasion, jednak rośliny wyhodowane z nasion, nie powtarzają cech rośliny matecznej.
Dzielżan ogrodowy to roślina ozdobna, która wykorzystywana jest w nasadzeniach ogrodowych. Dlatego też tak popularne jest sadzenie tej rośliny na rabatach, jednak najpiękniejszy efekt uzyskamy, kiedy posadzimy je w zestawieniach naturalistycznych w towarzystwie astrów, ostróżek czy krwawników. Dzielżan jesienny to kwiat warty zaproszenia do ogrodu.