Kwiaty dzwonki – popularne odmiany, wymagania, porady praktyczne dla uprawiających

Nic tak nie dodaje uroku rabatom, jak różnokolorowe dzwonki. To jedne z ciekawszych i efektowniejszych roślin ogrodowych. Zanim wskażemy polecane gatunki i odmiany, warto poznać wymagania tych roślin dwuletnich, choć naprawdę nie są one wygórowane.

Dzwonki preferują stanowisko półcieniste, w którym obficie kwitną, ale nadają się także do słonecznych miejsc ogrodu. Niestety ich wadą jest czasem dość krótki okres kwitnienia, który może być różny w zależności od gatunku. Niemniej jednak dla wyjątkowych walorów warto tę roślinę zaprosić do ogrodu lub wybrać długo kwitnące odmiany. Najczęściej w okres kwitnienia wchodzą w lipcu i trwa on około miesiąca. Dzwonki świetnie nadają się na kwiat cięty do dekorowania przestrzeni domowej.

Jakie są wymagania dzwonków co do gleby? Rośliny te preferują przepuszczalne, dość wilgotne i żyzne podłoże, ale bez obaw – dobrze poradzą sobie na glebie w niemal każdym ogrodzie. Być może tylko nie będą tak obficie kwitły, jak byśmy sobie tego życzyli. Skoro o kwitnieniu mowa, warto wspomnieć, że kwiaty pojawiają się dopiero w drugim roku po posadzeniu, a w pierwszym wykształcają się same liście.

Pielęgnacja dzwonków ogrodowych ogranicza się właściwie do umiarkowanego podlewania. W deszczowym okresie trzeba na to uważać, gdyż zbyt dużo wody może prowadzić do obumierania roślin. Na rabacie sukcesywnie usuwamy także zwiędłe i przekwitłe kwiaty. Ponieważ dzwonki nie są roślinami mrozoodpornymi, wymagają okrycia w miesiącach, kiedy temperatura spada poniżej zera. Ponadto chronimy je od wiatru i nadmiernego chłodu, jeśli decydujemy się na uprawę w doniczkach na tarasie czy balkonie.

Dzwonki w ogrodzie i doniczkach – polecane gatunki i odmiany

Skoro wiemy już, jak wygląda ogólna uprawa i pielęgnacja dzwonków oraz jakie są ich wymagania, czas przyjrzeć się ciekawym gatunkom i odmianom. Poniżej lista wybranych przedstawicieli – więcej informacji i porad znaleźć można w licznie zgromadzonych na tej stronie artykułach.

Dzwonek dalmatyński (łac. Campanula portenschlagiana) – kwitnie obficie i podobnie jak inne dzwonki ma niewielkie wymagania. Dzwonek dalmatyński kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia, a następnie we wrześniu. Gwiazdkowate, dość drobne kwiaty mają liliowo-niebieską barwę.

Dzwonek poszarskiego (łac. Campanula poscharskyana) – to płożąca, niewysoka bylina o pędach dorastających do 65-70 cm długości. Dzwonek poszarskiego kwitnie od czerwca do września. Liście mają kształt sercowaty, a zebrane w grona kwiaty wybarwiają się na liliowo-niebiesko.

Dzwonek karpacki (łac. Campanula carpatica) – ma krzaczasty pokrój i dorasta do 20 cm wysokości. Liczne pędy ozdabiają wyrastające na szypułkach spore, białe kwiaty. Dzwonek karpacki kwitnie od lipca do sierpnia.

Dzwonek gargański – (łac. Campanula garganica) – dorasta do 10 cm wysokości, a jego kwiaty wybarwiają się na kolor liliowy z białym środkiem. Dzwonek gargański kwitnie od czerwca do sierpnia i dobrze odnajdzie się także jako roślina okrywowa lub na skalniak.

Dzwonek alpejski (łac. Campanula alpina) – to pospolita roślina w Polsce występująca wyłącznie w Tatrach. Nie uprawia się go w ogrodach. Jest ciekawą rośliną, wydającą szaro-fioletowe kwiaty zebrane w grono.