Glicynia - odmiany spotykane w ogrodach, uprawa, pielęgnacja, ceny, porady

Istnieje wiele roślin, które są w stanie udekorować każdy ogród. Poszukując odpowiedniej odmiany warto zwrócić uwagę na ozdobne pnącze takie jak glicynia. Kwitnie bardzo gęsto, obsypuje się wieloma drobnymi kwiatami. Gdy już dowiemy się jak sadzić i pielęgnować tę roślinę, to zadanie nie sprawia żadnych trudności.

Wisteria i jej odmiany

Glicynia jest przedstawicielką rodziny bobowatych, występuje też pod nazwami słodlin i wisteria. W naturalnych warunkach rozwija się w mokrych lasach i na brzegach strumieni w Chinach, Japonii, Korei. Na to pnącze można też natrafić na terenie środkowych i południowych Stanów Zjednoczonych.

W Polsce glicynię hoduje się, jako roślinę ozdobną, która rozwijają się zazwyczaj na podporach, takich jak ściany czy pergole. Glicynie posiadają grube i silne zdrewniałe pędy. Niekiedy można natrafić na odmiany rozwijające się częściowo na pniu.

W Polsce najczęściej spotyka się dwie odmiany tej rośliny, jest to glicynia japońska, zwana też kwiecistą i glicynia chińska. Są do siebie bardzo podobne, w okresie kwitnienia ich odróżnienie jest bardzo trudne. Najważniejsza różnica tkwi w kwiatach, wisteria chińska wydaje ich mniej niż odmiana japońska. Kwiaty charakteryzują się też większym rozmiarem, podobnie jak pnącza. Dodatkowo glicynia kwiecista wolniej rośnie.

Jeżeli chodzi o uprawę obu gatunków, występują duże podobieństwa. Gdy nabierze się wprawy nie jest to trudne zadanie. Mimo, że glicynia to roślina dość egzotyczna, w naszym klimacie przyjmuje się dobrze. Warto, zatem przejść do porad dotyczących sadzenia i pielęgnacji poszczególnych odmian.

Glicynia kwiecista (floribunda)

Jak już wiadomo ta roślina występuje pod kilkoma nazwami, najczęściej stosowane to glicynia japońska, kwiecista lub wisteria floribunda. W okresie kwitnienia obsypuje się pięknymi, pachnącymi kwiatami o motylkowym kształcie. Z uwagi na ich barwę można też spotkać się z nazwą glicynia różowa, choć występują również kolory niebieskie, purpurowe, białe czy kremowe.

Floribunda to krzew wieloletni, po zapewnieniu jej odpowiedniej opieki będzie cieszyć swoim widokiem przez kilka lat.

Glicynia różowa nie rośnie zbyt szybko, dlatego bardzo ważny jest wybór właściwego miejsca na jej posadzenie. Trzeba pamiętać, że potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska, musi być osłonięte przed wiatrem. To szczególnie istotne zimą, ponieważ podmuchy mogą połamać delikatne pnącze lub gałązki. Oprócz tego nie wolno zapominać, że wisteria floribunda potrzebuje sporo miejsca gdyż jest gatunkiem ekspansywnym. Najlepsze rozwiązanie to umieszczenie jej na metalowej lub drewnianej siatce.

Glicynia kwiecista najlepiej rozwija się w bardzo żyznej i świeżej glebie. Co ważne, ziemia musi być dobrze przepuszczalna, ale też powinna zatrzymywać wilgoć. Z całą pewnością to pnącze nie wzrośnie na ciężkiej i mokrej glebie. Optymalne nawodnienie ma ogromne znaczenie, bowiem glicynia nie toleruje przesuszenia i jest wrażliwa na przeciągające się okresy bez opadów deszczu. Z drugiej jednak strony równie źle przyjmuje zbyt dużo wody. Istnieje możliwość, że przystosuje się do gleby innej niż zalecana, lecz nie będzie tak zachwycająca.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie, najlepiej wykonywać tę czynność na początku wiosny oraz lipcu i sierpniu. Owszem glicynia japońska na samym początku rośnie powoli, lecz z biegiem czasu to się zmienia. Pnącze może przyrastać nawet o trzy metry na rok.

By w okresie kwitnienia glicynia różowa, czy też przybierająca inne kolory, wydała piękne kwiaty nie jest potrzebne nawożenia. Roślina zapuszcza głębokie korzenie i sama dostarczy sobie składniki odżywcze. Tylko młody krzew floribunda może potrzebować kompostu lub podfermentowanego obornika.

Glicynia chińska w Polsce

Glicynia chińska pięknie się rozwija, wydaje duże i niezwykle ozdobne pnącze. W Polsce jej cena utrzymuje się na bardzo atrakcyjny poziomie. Kolejny atut to fakt, że pielęgnacja zaraz po posadzeniu, jak i w kolejnych latach, nie sprawia dużych trudności. Wisteria chińska podobnie jak wcześniej opisywana glicynia kwiecista to roślina wieloletnia, może żyć nawet ponad sto lat.

Glicynia chińska, co roku przyrasta o 1-3 metry i może osiągać wysokość od 10 do nawet 18 metrów. Przy wysiewie z nasion na pierwsze kwitnienie trzeba długo czekać, od 7 do 10 lat. Tymczasem glicynia szczepiona lub rozwijająca się z sadzonki zakwita już po 5 latach.

Pnącza wisterii mogą posiadać zdrewniałe łodygi, roślina nie utrzyma się na pniu, dlatego też do prawidłowego rozwoju konieczna jest podpora, najlepiej w postaci pergoli. Wtedy wytworzą się piękne, zwisające grona kwiatów, których kolory to wszelkie odcienie liliowego.

Glicynia chińska powinna być zasadzona w żyznej i lekko przepuszczalnej glebie o dużej zawartości próchnicy. Preferowany odczyn pH to taki, który wskazuje na glebę nieco kwaśną lub zasadową. Widać, więc, że ta roślina ma prawie takie same wymagania jak glicynia kwiecista.

Optymalne stanowisko dla wisterii chińskiej musi być nasłonecznione tak by promienie słońca dociera, przez co najmniej 6 godzin dziennie. Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie jak sadzić ten krzew. Sadzonki umieszcza się w ziemi wiosną, w przypadku nasion czas od kiełkowania do gotowości rośliny do wysadzenia do gruntu może wynieść nawet 2-3 lata.

By glicynia w odmianie chińskiej rozwijała się jak należy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zabiegów jest przycinanie, które wykonuje się już po trzech latach od zasadzenia. Praktycznie tak samo jak glicynia japońska, jej kuzynka powinna być przycinana pierwszy raz wiosną latem w lipcu. Należy całkowicie usunąć suche gałązki i tak zwane wilki, czyli pędy wyrastające na pniu. Tylko dokładne skracanie pędów sprawi, że glicynia wyda piękne kwiaty i równie piękne kolory.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne to regularne podlewanie i nawożenie. Mamy tu do czynienia ze sporą różnicą w stosunku do opieki nad wcześniej opisywaną odmianą. Tylko młoda glicynia japońska wymagała dodatkowych składników odżywczych. Typ chiński wymaga corocznego nawożenia z uwagi na szybki przyrost, najlepszy na to czas to jesień. Jest też podatna na wysuszenia, więc podlewanie ma duże znaczenie. To w zasadzie wszystkie informacje dotyczące tego jak sadzić i pielęgnować glicynię chińską.

Glicynia różowa i wisteria chińska w Polsce

Glicynia to roślina, która przywędrowała do naszego kraju z Azji, spotykana jest też w Stanach Zjednoczonych. Występuje w kilku odmianach, nie jest trudna w uprawie i wygląda pięknie. Dlatego też hodowcy starają się stworzyć rodzaje, których kwiaty będą miały różne kolory. Stąd właśnie wzięła się glicynia różowa. By posiadać ją w ogrodzie wystarczy dowiedzieć się jak sadzić i pielęgnować ten piękny krzew, powyższy tekst zawiera przydatne porady.

Niezależnie od tego czy jest to glicynia szczepiona na pniu czy rozwinięta z sadzonki, stanowi doskonałą ozdobę ogrodu. Wnosi orientalny powiew do naszej europejskiej rzeczywistości.