Czy piękny ogród może mieć tylko ogrodnik?

Założenie i dbanie o piękny ogród nie jest proste. O ile nie jesteśmy bogaczami, którym ogród założy firma specjalizująca się w projektowaniu zieleni, a potem będziemy mieli ogrodnika, który systematycznie z troską będzie dbał o rośliny. Jednak nie znaczy to, że jeśli nie mamy ogromnej wiedzy o roślinach, dużej ilości czasu lub pieniędzy, wymarzony ogród to marzenie nierealne do spełnienia. Wystarczy trochę poczytać, aby cieszyć się pięknym ogrodem z zieloną, bujną trawą.

Od czego zacząć założenie trawnika?

Podstawą pięknego ogrodu przez lata jest przemyślenie go już na etapie zakładania. Kluczową sprawą jest dobranie właściwych roślin. Nie wszystkie gatunki, które nam się podobają będą dobrze rosły, chociażby ze względu na rodzaj podłoża czy nasłonecznienie terenu. Planując posadzenie roślin, koniecznie trzeba uwzględnić czas z jakim wybrane przez nas gatunki będą rosły. Z jednej strony, trzeba posadzić je na tyle gęsto, żeby cieszyć się jak najszybciej ładnym ogrodem, a nie dopiero po 10 latach. Z drugiej jednak, zadbać o to, żeby zostawić roślinom miejsce do rozrastania się. Małe krzewy i drzewka kiedyś podrosną, więc sadzone pod nimi rośliny wieloletnie powinny lubić miejsca częściowo zacienione. Trzeba też pod drzewami posadzić odpowiedni gatunek trawy. O tym jakie gatunki są odpowiednie w zależności od tego jaką trawa ma pełnić funkcje przeczytacie w dalszej części artykułu.

Hydrożel przy zakładaniu trawnika
Hydrożel przy zakładaniu trawnika

Jaką trawę wybrać do ogrodu?

Wybór trawy do ogrodu należy uzależnić od tego, do czego trawnik ma służyć. W zależności od tego jak chcemy z niego korzystać, nasiona traw dzielimy na:

  • ozdobne (zwane inaczej dywanowymi lub gazonowymi) - to trawy wybierane ze względu na ich wygląd, są miękkie, delikatne, idealne do spędzania czasu w ogrodzie na trawie oraz jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy krzewami i kwiatami, aby ładnie się prezentowały wymagają częstego podlewania i koszenia
  • sportowe - gatunki, nastawione głównie na dużą wytrzymałość, na ciągłe deptanie, nie warto ich stosować w ogrodach przydomowych, ponieważ są to mieszanki droższe i wymagające dużo uwagi
  • regeneracyjne - stosowane do poprawy wyglądu trawników, w miejscach gdzie są one przerzedzone lub zniszczone
  • parkowe - mieszanki nie wymagające zbyt dużej ilości promieni słonecznych, idealne do miejsc zacienionych np. do sadzenia pod drzewami
  • uniwersalne - to gatunki łatwe w pielęgnacji, odporne na deptanie, odpowiednie i najczęściej wybierane do ogródków przydomowych

Niezależnie od wybranego rodzaju trawy - mniej lub bardziej wymagającego, każdy z nich potrzebuje odpowiedniej ilości wody do tego, by zdrowo rósł i pięknie wyglądał. Jeśli przesuszymy trawę, ciężko będzie sprawić, aby znów dobrze wyglądała. Dlatego tu dla zabieganych i zapominalskich z pomocą przychodzi hydrożel TerraCottem. O tym żeby dodać go do ziemi, trzeba pamiętać jeszcze przed wysiewem wybranego gatunku.

Hydrożel przy zakładaniu trawnika
Hydrożel przy zakładaniu trawnika

Trawnik z nasion czy z rolki?

Trawnik możemy wysiać z nasion lub założyć go z gotowych rolek trawy. Trawniki wysiewane mogą rosnąć zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i cienistych. Mają też większą odporność na wysychanie niż trawa z rolki. Taki trawnik wymaga jednak odpowiedniego siewu. Do 100 m2 powierzchni potrzebne jest 2,5 - 3,5 kg nasion trawy (w zależności od rodzaju mieszanki, gleby, nasłonecznienia terenu). Wysiew nasion najlepiej sprawdzi się w ciepły dzień bez wiatru. Trzeba pamiętać o tym, by gleba była wilgotna przed wysianiem. Aby mieć pewność, że nasiona wszędzie zostały wysiane równomiernie, należy podzielić nasiona na 2 części i jedną z nich wysiać idąc wzdłuż, a drugą w poprzek wyznaczonego terenu. Nasiona muszą zostać przykryte ok. 1 cm warstwą wilgotnej ziemi i dbać o stałe nawodnienie gleby do czasu wykiełkowania trawy. Z kolei trawnik z rolki jest o wiele łatwiejszy do przygotowania, jednak nadaje się on w głównej mierze do miejsc równomiernie i dobrze nasłonecznionych. Stąd łatwo o zniszczenie darnii na samym początku w miejscach silnie nasłonecznionych (np. w trakcie suszy), jak i zacienionych - trawa nie zdąży się bowiem ukorzenić. Samo wyłożenie płatów traw wymaga również wilgotnej ziemi i traktować podobnie jak po wysiewie z nasion. Darń wymaga równomiernego i stałego podlewania, aby trawa mogła się ukorzenić.

Jak dbać o trawę świeżo po założeniu?

Do czasu aż nasiona wykiełkują (w zależności od wybranego gatunku trwa to od 10 do 30 dni) trawnik trzeba podlewać kilka razy na dobę, ale niezbyt obficie. Wierzchnia warstwa podłoża musi być stale wilgotna. Po wykiełkowaniu podlewamy już normalnie. Z pierwszym koszeniem warto się wstrzymać aż trawa osiągnie co najmniej 10 cm. Kosimy delikatnie, skracając trawę o 1-1,5 cm, zwracając uwagę na to, aby nie wyrywać źdźbeł. Drugie i trzecie koszenie przebiega tak samo, dopiero przy czwartym koszeniu możemy skrócić trawę już o 5 cm. Ważne, by świeżą trawę kosić dobrze naostrzonymi ostrzami, by nie powyrywać młodych kępek.

Jak często podlewać trawnik?

Rano czy wieczorem? Jak obficie? Jak często?  To pytania, które zadają sobie wszyscy właściciele trawników, nieważne - małych czy dużych.
Niektórzy uważają, że trawnika nie trzeba podlewać, wystarczy deszcz, który zrobi to za nas. Niestety to nieprawda. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy od wiosny do jesieni mamy do czynienia na zmianę z suszami i obfitymi opadami. Oba zjawiska nie zapewnią trawnikowi odpowiedniego nawodnienia. W trakcie suszy jest to dla wszystkich oczywiste, dlaczego jednak w trakcie opadów, kiedy wody jest pod dostatkiem? Woda opadowa spływa w głąb ziemi, a większość roślin ogrodowych w naszym klimacie nie jest w stanie gromadzić na dłużej zapasów wody. Obfite deszcze mogą spowodować, że korzenie trawy najzwyczajniej przegniją. Umieszczony w ziemi hydrożel TerraCottem w trakcie obfitych opadów pochłania nadmiar wody, którą oddaje w momencie kiedy jest sucho. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawodnienie trawnika jest stałe, bez potrzeby instalacji całego systemu zraszaczy.

Hydrożel przy zakładaniu trawnika
Hydrożel przy zakładaniu trawnika

Czym jest hydrożel?

Hydrożel lub inaczej agrożel to poliakrylan sodu, to produkt mający superchłonne właściwości. Hydrożel ma olbrzymie możliwości wchłaniania i oddawania wody, może zwiększyć swoją objętość nawet 1000-krotnie. W trakcie opadów absorbuje on wodę, powiększając swoją objętość, a przy dniach suchych uwalnia wodę na zewnątrz. Stąd hydrożel idealnie przydaje się w okresach suszy oraz w momentach szczególnie ważnych - jak przy zawiązywaniu się korzeni trawnika. Wybierając hydrożel warto kierować się nie tylko ceną, ale i wydajnością. 10 gram suchego hydrożelu TerraCottem to 1 kilogram zmagazynowanej wody. Daje to ponad 50% oszczędności wody, jaka potrzebna jest do odpowiedniego nawodnienia trawnika. Ważny jest też czas działania - hydrożel TerraCottem przez 8 lat spełnia swoje funkcje.

Po co stosować hydrożel TerraCottem?

Hydrożel to produkt, którego głównym celem jest stałe i równomierne nawodnienie gleby. Woda, jaka jest wchłonięta podczas opadów jest uwalniana w czasie gdy korzenie trawnika jej potrzebują - czyli podczas słonecznych dni czy suszy. Co ważne - woda trafia bezpośrednio do rośliny, bez strat w postaci parowania, spływów gruntowych czy nadmiernych opadów. Trzeba pamiętać, że hydrożel wymaga tego, by był właściwie zaaplikowany. Stąd przed wysiewem trawy należy przekopać powierzchnię ziemi na głębokość szpadla i wysiać tam suchy preparat. Hydrożel wzmacnia korzenie trawnika, więc na takiej głębokości musi być umieszczony. Jeśli zastosujemy go na powierzchni lub wraz z nasionami - na głębokości 1 cm, nie spełni on swojej funkcji. Więcej, zaszkodzi on przyszłemu trawnikowi, bo będzie zbierał wodę tuż przy powierzchni ziemi, nie przepuszczając jej niżej - do korzeni. Absorpcja i wypuszczanie wody w odpowiednim momencie to główne, ale nie jedyne zastosowanie hydrożelu TerraCottem. Zawiera on ponad 20 składników z 4 różnych grup, które odpowiadają m.in. za nawożenie ziemi i odpowiednie zakorzenienie się trawy.

Jak stosować hydrożel?

Konieczne jest umieszczenie produktu już na etapie przygotowania gleby. Produkt trzeba rozłożyć nie tylko wystarczająco głęboko, ale i równomiernie. Na 1 m2 trawnika potrzebne jest 100 g produktu (lub 500 g na 1 m3 mieszanki ziemi i hydrożelu). Umieszczony w ziemi, aktywuje się przy podlewaniu. Polimery hydrożelu TerraCottem otaczają korzenie wodą, dostarczając im odpowiednią ilość wody pomiędzy nawadnianiem i opadami deszczu.

Czy hydrożel jest bezpieczny dla gleby?

Hydrożel oddaje do gleby 85% procent zaabsorbowanej wcześniej wody. Nie oddaje żadnych związków chemicznych, więc jest bezpieczny dla gleby. Składniki hydrożelu to poliakrylan sodu, który odpowiada za wchłanianie i oddawanie wody, a także ukorzeniacz i naturalne nawozy, wzmacniające roślinę.

Czy warto stosować hydrożel na trawniki?

Hydrożel poprzez wchłanianie i uwalnianie wody zapewnia stałe i równomierne nawadnianie korzeni trawy. Kiedy mamy więc do czynienia z okresami suchymi, które w ostatnich latach w Polsce zdarzają się cyklicznie, jest to najlepszy sposób na dostarczenie wody. Hydrożel TerraCottem pozwala także na oszczędzanie wody, koniecznej do podlania trawnika. Jest to ważne również ze względu na rodzaj gleby. Korzenie trawy są umieszczone tuż przy powierzchni ziemi. Nawet intensywne opady w lecie nie są w stanie dostarczyć wodę korzeniom w stałych odstępach czasu. W czasie opadów woda przenika bardzo szybko w głębsze warstwy gleby, korzenie traw nie mają więc do niej dostępu kilka godzin po najbardziej ulewnym deszczu. Stosowanie hydrożelu zapobiega wysychaniu warstwy wierzchniej, a korzenie mają stały dostęp do wody. Wraz z wodą absorbowane są mikroelementy, które gdyby nie zostały wchłonięte przez hydrożel spłynęłyby do głębszych warstw gleby i przepadły dla roślin. Preparat wpływa także na spulchnienie gleby, a  dzięki wchłanianiu nadmiaru wody z podłoża chroni korzenie rośliny przed gniciem. Wraz z wodą hydrożel TerraCottem uwalnia potem wchłonięte minerały chroniąc rośliny nie tylko przed przesuszeniem, ale również zapewniając im stałe zaopatrzenie w niezbędne substancje.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej