Szczepienie drzew iglastych - co daje nam ten zabieg

Decydując się na zaszczepienie drzew iglastych, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, po co tak właściwie szczepi się drzewa. Otóż szczepienie drzew jest bardzo popularną metodą, która stosowana jest przede wszystkim w szkółkarstwach. Drzewo iglaste szczepione na pniu, tak samo jak i krzew szczepiony na pniu, jest połączeniem dwóch różnych roślin.

Szczepienie drzew pozwala nam na uzyskanie zupełnie innych form roślin, przez co możemy w bardzo prosty sposób stworzyć rośliny pienne i zwisające. Ważne jest także to, że takie rośliny mogą wykazywać zdecydowanie większą odporność na różne czynniki, w tym np. na mróz, zanieczyszczenia powietrza, czy też niekorzystne warunki glebowe.

Szczepienie drzew może być przeprowadzone na wiele sposobów, ale należy tu pamiętać o tym, by konkretny sposób dobrać do danego gatunku rośliny. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o dobraniu odpowiednich podkładek pod dane zrazy. I tutaj bardzo ważne jest to, by podkładka charakteryzowała się bardzo dobrym stanem zdrowotnym, dzięki czemu szczepienie przebiegnie prawidłowo, kwitnienie będzie wczesne i obfite, szczep będzie długowieczny i silny, a dodatkowo roślina będzie odporna na mróz i różnego rodzaju choroby. Jeśli planujesz wykonać szczepienie, sprawdź koniecznie ten artykuł o szczepieniu drzew krok po kroku.

Iglaki na pniu - różnorodność pod względem kształtu korony

Iglaki na pniu - jakie rośliny iglaste możemy wykorzystać

Rośliny iglaste, które rosną na pniu, osiągającym od 50 do 100 cm są formami piennymi, które charakteryzują się prostym i wysokim pniem i rozbudowaną koroną. Takie formy pienne możemy uzyskać z wielu gatunków roślin iglastych. Dodatkowo co roku do puli tych gatunków dochodzą nowe gatunki drzew.

Bardzo popularnymi roślinami, które wykorzystywane są do szczepienia, są między innymi jałowce (Juniperus), cyprysy (Cupressus) i cyprysiki (Chamaecyparis), cisy (Taxus), jodły (Abies), sosny (Pinus), świerki (Picea), tuje, czyli żywotniki (Thuja), modrzewie (Larix) i inne gatunki drzew i krzewów.

Pamiętajmy jednak o tym, że zdecydowanie najbardziej popularny jest świerk szczepiony, jodła, jałowiec, czy też bardzo ceniony modrzew. To właśnie te rośliny cieszą się największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o formy pienne. Są one dosyć łatwe do formowania i jeśli szczepienie jest dobrze przeprowadzone, wtedy mają też łatwość do przyjęcia się na przygotowanej przez nas podkładce.

Drzewa iglaste szczepione na pniu oraz krzewy szczepione na pniu - jaka jest ich cena

Jałowiec, cyprys, cis czy świerk szczepiony stosowany jest zazwyczaj w małych ogrodach, a dodatkowo może być także posadzony w donicach na balkonach, czy tarasach. Rośliny w formie szczepionej charakteryzują się ograniczonym wzrostem, dlatego też pełnią funkcję małych i dekoracyjnych drzew ozdobnych, które sprawdzają się idealnie w ogrodach tematycznych.

Zarówno cyprysy, jak i świerki szczepione mogą być formowane w różne formy, np. w formy kuliste, stożkowe, czy też płaczące. Pamiętajmy również o tym, że niektóre gatunki roślin, np. cis, jest zdecydowanie łatwiejszy do uformowania dowolnego kształtu niż modrzew, który przeznaczony jest na formy płaczące, a nie na kuliste.

Ozdobne iglaki i iglaki szczepione na pniu w ogrodzie, a także ich cena i rodzaje
Drzewa iglaste szczepione na pniu i ich cena, a także ozdobne iglaki

Jeśli chodzi natomiast o ceny iglaków szczepionych na pniu, wszystko zależy od tego, jakie gatunki będą użyte do tej formy szczepionej. Dodatkowo cena zależy także od tego, jaki jest producent tych drzewek, a także, w jakim miejscu kupimy nasze drzewko. Ceny za drzewa iglaste szczepione na pniu mogą zaczynać się już od około 15 zł za młode drzewka, do nawet 800 zł za starsze i większe okazy.

Drzewa iglaste szczepione na pniu - o czym pamiętać podczas uprawy

Rośliny iglaste - jak je odpowiednio formować

Decydując się na drzewa iglaste szczepione na pniu, tak samo, jak i krzewy szczepione na pniu, powinniśmy wiedzieć, że poza tym, że je posadzimy, musimy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. To właśnie formowanie drzew jest jednym, bardzo istotnym punktem w całej pielęgnacji, który decyduje o tym, jak będą prezentowały się nasze drzewa lub krzewy szczepione na pniu.

Formowanie iglaków na pniu jest zdecydowanie prostsze niż formowanie danych gatunków iglaków. Dodatkowo mamy możliwość stworzenia kulistych, zwisających, czy bardziej naturalistycznych form drzew z różnego rodzaju gatunków. Pamiętajmy jednak o tym, by robić to w prawidłowy sposób.

To, w jaki sposób będziemy ciąć nasze drzewko i je formować, zależy tylko i wyłącznie od tego, jak chcemy uformować nasze drzewko szczepione na pniu. Powinniśmy wiedzieć, że do formowania kulistego, czy też innego geometrycznego kształtu na naszym pniu, wykorzystuje się inne cięcie niż wtedy, gdy chcemy uzyskać naturalistyczne lub płaczące formy drzew.

Iglaki na pniu - jakie mają wymagania i jak je pielęgnować

Decydując się na krzewy i drzewa szczepione na pniu, powinniśmy wiedzieć, że musimy zwrócić uwagę na to, jakie wymagania ma podkładka, ale także, jakie wymagania ma gatunek i odmiana rośliny, która wykorzystana jest na naszą koronę. Jest to bardzo istotne, bo tylko biorąc pod uwagę te dwa aspekty, jesteśmy w stanie uzyskać pożądane efekty.

Pamiętajmy więc o tym, że powinniśmy zapewnić odpowiednie wymagania glebowe podkładce, bo to ona będzie pobierała wszystkie potrzebne składniki z gleby. Dlatego bardzo ważne jest, gdy kupujemy rośliny szczepione na pniu, by dowiedzieć się, co jest podkładką dla takiej właśnie rośliny, ponieważ musimy zapewnić jej właściwe podłoże.

Z kolei wiedza o odmianie szlachetnej, czyli tej, która wykorzystana była na koronę rośliny, jest również bardzo istotna, ponieważ to od tego, jak powinna być pielęgnowana, zależy między innymi częstotliwość i sposób cięcia. Ważne jest również to, by dowiedzieć się, czy gatunki użyte przy stworzeniu rośliny szczepionej na pniu, są odporne na mróz czy też wrażliwe.

ikona podziel się Przekaż dalej