Jak dobrać szklarnię do ogrodu?
W dzisiejszych czasach, kiedy ekologiczne owoce i warzywa są rarytasem posiadanie własnej szklarni to marzenie wielu. Kto ma działkę lub ogród przydomowy, może sobie pozwolić na założenie własnej cieplarni, choćby najmniejszej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zakładanie szklarni
Mniejsza działka wcale nie wyklucza możliwości założenia szklarni. Nie musi być duża, ale ważne, że pomieści się w niej kilka podstawowych warzyw. Świeże ogórki, cukinie, pomidory czy sałata przez cały rok – to naprawdę spora satysfakcja. Sam proces ich sadzenia, siania i dbania o zdrowy wzrost napawa satysfakcją z dobrze wykonanej pracy. Każdy, kto marzy o szklarni, może spełnić swoje zamierzenia, wynajmując pracowników lub kupując gotową konstrukcję. Często najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie własnej szklarni od podstaw, ale ten plan może zrealizować tylko ten, kto ma ku temu predyspozycje i odpowiednie zaplecze materiałowe. Od czego zacząć? Generalnie podstawowe elementy składające się na szklarnię to te, które tworzą jej szkielet, czyli belki, listwy lub konstrukcja metalowe, która trzeba zabezpieczyć odpowiednio przed korozją. Przygotowując fundament, należy pamiętać, aby wystawał on ok. 20 cm nad ziemię, natomiast dach musi być koniecznie dwuspadowy. W innym przypadku wilgoć zalegałaby na nim, niszcząc materiał.
Co wybrać?
Pole manewru jest duże. Metal, aluminium, a może drewno? Każdy z tych materiałów ma swoich zwolenników i przeciwników. Drewniane konstrukcje są oczywiście ładne i ciekawie prezentują się na tle ogrodu, ale utrzymanie ich w dobrym stanie przez lata jest bardzo trudne i często niewykonalne. Wilgoć, warunki atmosferyczne, szkodniki itd. – to wszystko wpływa negatywnie na stan drewna. Kolejnym, często eksploatowanym rozwiązaniem jest budowa konstrukcji z metalu. Łatwe do montażu metalowe stelaże, nie wymagają spawania, ani wykonywania innych trudnych prac. Wystarczy je skręcić za pomocą śrubek. Do nich dopasowuje się profile wykonane np. z poliwęglanu, które wsuwane są w specjalny, przygotowany wcześniej stelaż, a mocuje za pomocą zacisków i zatrzasków.
szklarnia poliwęglanowa Balance marki Palram
Szklarnie z paneli poliwęglanowych
Poliwęglan jest materiałem trwałym, odpornym na działanie czynników atmosferycznym i do tego wygląda estetycznie. Panele poliwęglanowe można też połączyć z konstrukcją aluminiową. Jest lżejsza, podatna na odkształcenia, nie koroduje oraz nie wymaga dużych nakładów finansowych na utrzymanie. Takie konstrukcje można zobaczyć na stronie https://palram.pl/szklarnie-ogrodowe. Wybierając panele poliwęglanowe, warto postawić na poliwęglan komorowy, bardziej odporny od poliwęglanu litego i lepiej izoluje termicznie. Dzięki temu w szklarni będzie panował idealny komfort termiczny. Co więcej, tego typu poliwęglan ma różne formaty, nie będzie więc problemu z dobraniem go do różnych zamysłów aranżacyjnych.
A może tradycyjne szkło?
Takie rozwiązanie ma wciąż wielu sympatyków. Przede wszystkim tego typu szklarnie wyglądają bardzo ciekawie na tle ogrodu i dobrze przepuszczają światło do środka. Przy odpowiedniej konserwacji również mogą przetrwać wiele sezonów jak nowe. Szkło jest niestety cięższe i trudniejsze w montażu, nie jest też tanie. Można też wybrać szkło hartowane, które jest trwalsze od zwykłego, a kiedy pęknie, rozsypuje się na drobniutkie kawałki, dlatego nie można się nim skaleczyć.
Szklarnia ze szkła Saturn marki Vitavia
Krok drugi – dobre podłoże
Nawet najlepsza szklarnia nie zapewni wzrostu roślin, warzyw i owoców, jeśli nie będą miały odpowiedniej gleby. Często ziemia, która znajduje się w ogrodzie, w ogóle nie nadaje się pod uprawę. Wtedy należy ja wymienić w całości oraz położyć dużo nawozu, aby został osiągnięty odpowiedni poziom próchniczy. Późnej, w czasie wzrostu sadzonek trzeba wciąż dbać o odpowiednią jakość ziemi, ponieważ duża wilgotność i wyższa temperatura panujące w szklarni wpływają na jej szybsze wyjałowienie.
Doświetlenie i nawodnienie
Postawienie szklarni i odpowiednia gleba to nie wszystko. Trzeba też pomyśleć o jej odpowiednim doświetleniu, szczególnie wtedy, gdy umiejscowiona jest w miejscu słabo nasłonecznionym. Odpowiednie źródło światła w szklarni montuje się również po to, aby przyśpieszyć wzrost roślin, zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Do tego celu stosuje np. listwy świetlne, które są też ciekawym dekorem w szklarni. Z kolei dobry system irygacyjny odpowiednio nawodni rośliny, dzięki czemu zawsze będzie panowała w szklarni dobra wilgotność. Mniejsze gabarytowo szklarnie powinny być wyposażone w mini zraszacze, zapewniające delikatne zraszanie wodą roślinności.
Niezależnie od tego, czy szklarnia będzie zrobiona z estetycznego poliwęglanu czy tradycyjnego szkła, zawsze stanie się źródłem smacznych i zdrowych warzyw. Może też wpisać się ciekawym designem w małą architekturę ogrodu, szczególnie należy zadbać o to wtedy, gdy będzie bardziej odsłonięta. Wybór materiałów i aranżacyjnych rozwiązań jest bardzo szeroki, dlatego każdy znajdzie idealne dla siebie rozwiązanie.