Latarnie ogrodowe – TOP 10 lamp do ogrodu

1. Lampy solarne

Jest to jedno z najbardziej praktycznych i jednocześnie najbardziej popularnych rozwiązań w ogrodach. Tego typu nowoczesne lampy ogrodowe działają dzięki promieniom słonecznym – kiedy słońce skierowane będzie na lampę, załadowane zostaną jej baterie, a w nocy lampa będzie oświetlać ogród. Lamp solarnych nie trzeba więc podłączać do prądu.

W sklepie znaleźć można całą gamę wzorów i kolorów lamp solarnych, które z reguły działają ok. 8-10 godzin (np. solarne kule). Lampy solarne coraz częściej zauważyć można w ogrodach, wmontowane w nawierzchnię. Doskonałym pomysłem jest np. umiejscowienie kilku lamp solarnych wzdłuż ścieżki w ogrodzie.

2. Lampy LED

Są to również nowoczesne lampy ogrodowe, które zużywają mniej energii od tradycyjnych żarówek. W związku z tym, są bezpieczne w użytkowaniu. Bardzo popularne są chociażby lampy płaskie, które można wbudować w kostkę brukową. Inną alternatywą może być lampa wisząca, świetnie komponująca się np. z drewnianą altaną ogrodową.

Tego rodzaju oświetlenie do ogrodu jest dobrym pomysłem pod warunkiem, że masz możliwość podłączenia lamp do źródła zasilania.

3. Żeliwne latarnie ogrodowe

To lampy ogrodowe stojące, będące ciężkie i stabilne. Jest to rozwiązanie bardzo stylowe, a także wytrzymałe – lampa jest niemal niezniszczalna. Inwestycja w tego typu lampy jest słuszna zwłaszcza, jeżeli stawiasz na nietypowy styl w ogrodzie.

Większość osób wybiera tego typu lampy nie ze względu na ich wytrzymałość, a wygląd właśnie. Żeliwna latarnia potrafi bowiem przemienić każdy ogród w iście królewską posesję z luksusowym polotem.

4. Lampy owadobójcze

To alternatywne wyjście dla każdego, kto nie przykłada wielkiej uwagi do wyglądu lamp, a stawia na praktyczne rozwiązania w ogrodzie. Lampy owadobójcze mają za zadanie zwabić i zabić owady. Zaletą takich lamp jest zatem skuteczność w przyciąganiu owadów takich, jak:

- komary,
- muszki,
- inne insekty.

5. Lampy nawierzchniowe do ogrodu

Tego typu oświetlenie do ogrodu najlepiej komponuje się z powierzchnią ścieżki albo podjazdem dla samochodu. Należy układać lampy na płasko w danej powierzchni, ponieważ mogą być narażone na kontakt z ciężkimi pojazdami.

Możesz również zdecydować się na wypukłe lampy nawierzchniowe, jednak je trzeba już instalować po bokach ścieżek. Lampy nawierzchniowe są zazwyczaj aluminiowe, z tworzywa sztucznego bądź żeliwne.

Jakie jest najlepsze oświetlenie do ogrodu?

6. Reflektory ogrodowe

To dobry pomysł, jeżeli chcesz światłem podkreślić dany element w ogrodzie (np. szczególnie ładne drzewo). Reflektorami ogrodowymi można również oświetlić część elewacji domu lub altanę ogrodową), a także oczka wodne.

Tego typu nowoczesne lampy ogrodowe mocuje się do wybranych obiektów, by później dowolnie regulować kąt nachylenia i jednocześnie kąt padania światła.

7. Lampy wiszące

Stosuje się je często w miejscach, gdzie np. ludzie poruszają się wieczorami – jak przy wejściu do domu lub na werandzie. To dobre oświetlenie punktowe, które można wykorzystać, gdy:

- wieczorem spędzasz czas na tarasie,
- nie chcesz szukać kluczy po ciemku

8. Latarnie do ogrodu

Możesz stworzyć z ich pomocą miejsce bardzo atrakcyjne wizualnie. Latarnie ogrodowe mogą np. oświetlać tylko jeden fragment ogrodu, dając fantastyczny efekt rozproszonego światła.

Jeżeli chcesz zamontować latarnię ogrodową na swojej posesji, warto będzie pomyśleć o żeliwnej. Na pewno posłuży przez długie lata.

9. Lampy ogrodowe stojące

Najczęściej są to niewysokie słupki albo małe latarenki. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, pozwalające zastosować oświetlenie do ogrodu na wielu różnych wysokościach. Możesz zamontować takie lampy wzdłuż ścieżek ogrodowych albo doświetlić nimi roślinność.

Propozycji tego typu oświetlenia w dowolnej kolorystyce i kształcie znajdziesz tutaj:https://swiatloistyl.pl/lampy-ogrodowe-stojace.

10. Kinkiety ogrodowe

Takie lampy możesz zawiesić np. na ścianie domu, oświetlając zarówno budynek, jak i niektóre rośliny wokół posesji. Część z tego typu lamp posiada czujnik zmierzchowy, który włącza oświetlenie o zmroku.

Należy pamiętać, że kinkiety ogrodowe powinno się montować tak, by ich oprawy były trochę oddalone od ściany budynku.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej