Jak podlewać las w słoiku? O tych zasadach trzeba wiedzieć
Las w słoiku to przepiękna ozdoba. Ostatnio tego rodzaju uprawa roślin domowych stała się bardzo popularna. Po pierwsze ze względu na nieszablonowy wygląd, po drugie z powodu łatwej pielęgnacji. Dowiedz się, jak podlewać las w słoiku i jak najlepiej pielęgnować rośliny w szkle.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat podlewania.
Piękny las w słoiku
Uprawa roślin domowych w szkle to prawdziwa sztuka. Ozdoba pasuje do wnętrz w każdym stylu. Każda kompozycja może być inna, często wykorzystuje się w nich bardziej oryginalne i barwne odmiany roślin doniczkowych, co sprawia, że las w słoiku jest po prostu zachwycającą ozdobą. Podstawą każdej dekoracji tego typu są warstwy z ziemi, piasku i żwiru oraz mech. Dopiero na nich sadzi się różnego rodzaju rośliny, zwłaszcza te, które lubią wilgotny mikroklimat. Można dodać trochę kamieni, szyszek i gałązek, by stworzyć niezwykłą kompozycję, do złudzenia przypominającą po prostu leśny krajobraz.
Las w słoiku można stworzyć samodzielnie lub kupić gotowy. Niektóre z nich są otwarte, to znaczy że mają dostęp do powietrza, ale najbardziej popularna jest ozdoba, w której słoik jest zamknięty, na przykład korkiem. Jak je podlewać i jak się nimi zajmować?
Jak podlewać las w słoiku otwarty
Zastanawiasz się, jak podlewać las w słoiku otwarty? W zasadzie to bardzo podobne do tego, jak często podlewać kaktusy. Czyli rzadko. Szkło nie przepuszcza wody z podłoża i nie pozwala na jej parowanie tak jak ceramika czy plastik. Dlatego las w słoiku podlewa się znacznie rzadziej niż te same rośliny rosnące w doniczkach standardowych.
Trzeba także uważać na ilość podawanej wody. Nie może być jej za wiele, ponieważ może doprowadzić to do gnicia korzeni. Najlepiej przed każdym podlaniem sprawdzić podłoże, i to na głębokości 3-4 cm, by mieć pewność, że jest już dostatecznie suche. Czasami żółknięcie liści czy zasychanie roślin mylnie bierzemy za objawy przesuszenia, a są one wynikiem przelania, a w uprawie w szkle trzeba zwracać na to szczególną uwagę. Dowiedz się także, co zrobić, jeśli lawenda po zimie jest sucha.
Zamknięty las w słoiku – podlewanie
Zamknięty las w słoiku potrzebuje jedynie minimalnej pielęgnacji. Podlewanie nie jest w zasadzie w ogóle potrzebne. Rośliny mają zapewniony zamknięty obieg wody – woda paruje i skrapla się w podłoże, skąd ją pobierają, a następnie znów oddają ją z liści i znów paruje z podłoża. Dobrze zaprojektowany i odpowiednio podlany las w słoiku nie powinien wysychać ani za bardzo zraszać się kroplami wody.
Oczywiście od tej reguły są wyjątki i to ogromne. Las w słoiku podlewa się minimalnymi porcjami wody, wyłącznie miękkiej. Najlepiej ją przegotować i ostudzić albo przefiltrować. Do słoika wlewa się wręcz kilka kropli, więcej naprawdę nie jest potrzebne. Jak rozpoznać, że rośliny potrzebują wody? Pierwszy zazwyczaj cierpi mech. Jeśli zauważasz, że coś się z nim dzieje, zaczyna brązowieć i schnąć, to znak, że czas na podlewanie. Jeśli jednak mech jest w kiepskiej kondycji, a na ściankach słoika jest dużo wilgoci, to znak, że wody jest za dużo. Wtedy wystarczy przewentylować rośliny, uchylając im wieczko na kilkanaście minut.
Las w słoiku generalnie nie powinien potrzebować podlewania. Dzieje się tak, jeśli często go wietrzysz i otwierasz lub jeśli zakrętka czy korek są nieszczelne. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić las w słoiku? Wyjaśniamy krok po kroku.
Las w słoiku – pielęgnacja
Las w słoiku ma niezwykły mikroklimat, który pozwala na uprawę roślin przy minimalnej pielęgnacji. Dzięki temu, że obieg wody jest zamknięty, rośliny czują się jak w tropikalnym lesie deszczowym i świetnie się rozwijają. Ekosystem jest praktycznie samowystarczalny, a jedyna pielęgnacja, jaka jest konieczna to obserwacja roślin.
Najtrudniejszy jest pierwszy moment po przyniesieniu ozdoby do domu. Różnica temperatur między kwiaciarnią, dworem a domem może być duża i może powodować skraplanie się wody na ściankach słoika. W takim wypadku należy nieco uchylić przykrywkę, by nadmiar wilgoci odparował. Wystarczy tylko kilkanaście minut. Las w słoiku adaptuje się do nowych warunków przez mniej więcej dwa tygodnie.