Nie ma wątpliwości, że prace ogrodowe wymagają wiele trudu. Inwestujemy w niego nie tylko swój czas, ale i pieniądze, na przykład na nowe narzędzia ogrodnicze. Te wydatki można jednak ograniczyć, troszcząc się o regularną pielęgnację sprzętów, dzięki którym praca w ogrodzie jest łatwiejsza i szybsza. Za każdym razem, gdy skończymy plewić, przycinać i kopać w ziemi powinniśmy oczyścić narzędzia. Równie istotny jest przegląd po sezonie, by mogły one bez problemu posłużyć przez kolejna lata. Najlepiej wykonać te prace już podczas ostatnich dni jesieni, ale z braku czasu możemy je przenieść na zimę. Najważniejsze to zdążyć przed wiosną!

Czyszczenie to podstawa

Do pielęgnacji ogrodu używa się różnych - ręcznych i elektrycznych - narzędzi. Te pierwsze, jak sekatory do żywopłotu dostępne na fotopulapka.pl, łopaty czy grabki, wystarczy umyć pod bieżącą wodą, oczyszczając je dokładnie z pozostałości trawy. W przypadku tych drugich trzeba powziąć bardziej zaawansowane działania. Kosiarki czy pilarki należy nie tylko dokładnie oczyścić ręcznie z różnych pozostałości - traw i zaschniętego błota, ale również dotrzeć do najmniejszych zakamarków, usuwając brud z okolic prowadnic, cylindrów, żeber, gaźników czy sprzęgieł. Istotne jest też to oczywiście, by zdemontować system sterowania czy reduktorów ciśnienia. Je także w okresie zimowym warto oczyścić, by ograniczyć ich awaryjność. 

Dobra konserwacja - dłuższe, lepsze życie każdego sprzętu

Czyszczenie to jednak nie wszystko, bo równie ważna jest konserwacja. Żeby to zrobić, powinniśmy zacząć od początku, sprawdzając wszystkie powierzchnie tnące. Oceńmy, czy nie wymagają konieczności naostrzenia. Jak mamy taką możliwość, wykonajmy to zadanie zaraz po skończonej zimie. Elementy metalowe wymagają nasmarowania specjalnym środkiem konserwującym lub po prostu zwykłym olejem. To działanie ma ogromne znaczenie, bo zapobiega osadzaniu się rdzy, głównie dzięki temu, że ograniczony zostaje dostęp tlenu. 

Sprawdźmy też, czy na narzędziach tnących nie ma żywicy. Usuniemy ją przy pomocy rozpuszczalnika lub nafty. Nie można też pozwolić, by w kosiarce spalinowej pozostały resztki paliwa. Wylejmy ją, bo jeśli zbyt długo tam pozostanie, odbije się to negatywnie na kondycji tego sprzętu. 

Jak przechowywać urządzenia ogrodowe?

Zarówno narzędzia ręczne, jak i elektryczne należy przechowywać w suchym i zamkniętym miejscu. Najlepiej do tego celu nadaje się specjalnie zaprojektowany w tym celu schowek. Dobrze jak znajduje się w nim wiele różnego typu półek i haczyków. Dokładnie zwińmy węże ogrodowe, żeby nie powstało na nich za dużo zagięć. Jeśli bowiem pozostaną w tej pozycji przez kilka miesięcy, w tak newralgicznych miejscach mogą popękać. Bardzo ważne, aby pilarki łańcuchowe przechowywać bez łańcucha, idealnie jak ten sprzęt znajdzie się w pokrowcu. A co z łańcuchem? Zanurzmy go w pojemniku z olejem, by zapobiec jego korozji. 

Stosując się do porad wymienionych w artykule, zyskujemy pewność, że nasz sprzęt ogrodowy pozostanie w nienagannym stanie przez całą zimę, dzięki czemu na wiosnę będzie spisywał się bez zarzutu. Cała technika ogrodowa wymaga tej należytej troski.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej