Chwasty w ogrodzie

Zwalczanie perzu – dlaczego jest to konieczne?

Perz właściwy, jako roślina bardzo ekspansywna, szybko i łatwo rozprzestrzenia się na całym polu uprawnym. Jeśli jego wzrost nie zostanie zahamowany, może doprowadzić do istotnego spadku plonu, a w kolejnych latach – nawet do całkowitego opanowania gruntu i zniszczenia roślin uprawnych. Perz nie tylko czerpie wodę i zabiera światło, ale też pobiera cenne dla roślin uprawnych substancje – głównie azot i potas.

Tempo rozprzestrzeniania się tego chwastu zależy głównie od:

  • płodozmianu – większa presja chwastów następuje w wyniku stosowania wąskiego okna czasowego między żniwami a nowymi zasiewami oraz rezygnacji z orki i wprowadzenia uproszczonej uprawy,
  • rodzaju gleby – perz najlepiej rozrasta się na żyznych glebach, które mają uregulowane warunki wilgotności powietrza.

Na ograniczanie rozrostu perzu mają także wpływ zabiegi herbicydowe oraz inne działania ułatwiające walkę z tym chwastem. Jaką taktykę warto obrać w zależności od rodzaju uprawy?

Zwalczanie perzu w roślinach zbożowych – jaki herbicyd na perz?

Usunięcie perzu z pola, na którym rośnie zboże, może stanowić nie lada problem, ponieważ zarówno chwast, jak i rośliny uprawne należą do tej samej rodziny roślin – traw. Zastosowanie chemicznych środków lub naturalnych metod zwalczania traw mogłoby więc przyczynić się do zahamowania wzrostu plonów.

Skutecznym narzędziem do walki z perzem w zbożu jest sulfosulfuron – substancja aktywna pobierana przez liście i korzenie chwastów. Warto jednak pamiętać, że sulfosulfuron nie usuwa perzu całkowicie, zwłaszcza w części podziemnych. Jego zadaniem jest głównie ograniczenie wzrostu chwastu poprzez zniszczenie części nadziemnie

Jak radzić sobie z perzem w uprawie kukurydzy ?

Podobnie trudnym zadaniem jest trwałe usunięcie perzu z uprawy kukurydzy. Istnieje jednak środek, który ułatwia likwidację tego chwastu – herbicyd selektywny Nikosar 060 OD. Zawarta w nim substancja aktywna, podobnie jak w przypadku sulfosulfuornu, silne hamuje wzrost części nadziemnej.

Jak używać herbicydu Nikosar 060 OD na polu kukurydzy?

  • Kiedy używać? Po wschodach w fazie 2–8 liści kukurydzy.
  • Ile stosować? Dawka, która pozwoli zwalczyć perz, to 0,7 l/ha.

Perz właściwy w uprawie roślin dwuliściennych – co stosować?

Zwalczanie perzu w rzepaku ozimym, burakach cukrowych, ziemniakach lub warzywach jest łatwiejszym zadaniem niż w uprawie zbóż czy kukurydzy. .

Do zwalczania perzu w szerokim zakresie upraw sprawdzi się Labrador Extra 50 EC. Zawarta w nim substancja aktywna jest pobierana przez liście i transportowana do części podziemnej przez co niszczy również korzenie i rozłogi. Co ważne, pierwsze efekty (żółknięcie i zasychanie najmłodszych liści) pojawiają się już po 7 dniach. Na pełne efekt chwastobójczy trzeba jednak poczekać nawet do 3 tygodni.

Nieselektywny środek na perz – czy warto stosować?

Innym, bardzo skutecznym sposobem na usunięcie perzu właściwego jest zastosowanie środka nieselektywnego. Ten typ herbicydu, zwany również herbicydem totalnym, zwalcza roślinność na całym obszarze, na którym został zastosowany. Jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania perzu jest aplikacja herbicydu AGROSAR 360 SL po zbiorze rośliny uprawnej – na ściernisko bez wcześniejszej uprawy na polu. Wówczas rośliny perzu powinny mieć wystarczającą powierzchnię blaszki liściowej do pobrania herbicydu nieselektywnego AGROSAR 360 SL

Zawarty w Agrosar 360 SL glifosat sprawia, że zamierają wszystkie części rośliny – nawet te podziemne. Dawka zalecana do zastosowania po zbiorze to 4,0 l/ha,

Zwalczanie perzu właściwego – wiedza i odpowiednie środki to podstawa

Choć perz właściwy rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, istnieje kilka sposobów jego zwalczania – zarówno za pomocą selektywnych, jak i nieselektywnych herbicydów. Wszystkie metody wymagają czasu, a także odpowiedniej wiedzy, niezależnie od tego, czy będzie to eliminacja chwastu z pola pszenicy lub kukurydzy, czy buraka cukrowego. Znajomość dawkowania herbicydów na perz oraz czasu ich stosowania pozwoli bowiem najskuteczniej zwalczyć ten chwast bez ryzyka zmniejszenia plonów.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej