Rośliny wymagające kwaśnego podłoża

Niektórym roślinom nie wystarczy, że podłoże będzie żyzne i zasobne w składniki odżywcze. Niektóre gatunki potrzebują niskiego pH ziemi, by dobrze się rozwijać. Większość roślin uprawnych najlepiej rośnie w glebie o pH 6-7. Nie musisz jednak się martwić, gdy w twoim ogrodzie podłoże jest kwaśne. Dobrze rośnie na nim wiele wspaniałych gatunków roślin ozdobnych.

Najbardziej popularne rośliny kwasolubne to wrzosy, wrzośce i azalie. To dla nich najczęściej zakwasza się podłoże. Na kwaśnym podłożu dobrze będą czuły się także kiścienie, pierisy, dabecje czy gloterie. To wystarczająco dużo gatunków, by stworzyć piękny ogród. Na lekko kwaśnym podłożu świetnie rozwijają się hortensje, piwonie i magnolie oraz wiele naprawdę pięknych traw ozdobnych, jak kostrzewy. Niektóre gatunki doniczkowe także potrzebują kwaśnego podłoża. Dowiedz się na przykład, jaka ziemia do juki sprawdzi się najlepiej. Kwaśną ziemię trzeba mieć nie tylko pod kwiaty, lecz także pod niektóre rośliny użytkowe, jak na przykład borówki amerykańskie.

Rośliny kwasolubne, posadzone w podłożu zasadowym lub neutralnym, gorzej się rozwijają. Mają tendencję do żółknięcia liści, mniej obficie kwitną, a niektóre, na przykład borówki, nie zawiązują w ogóle owoców! Na dodatek nieodpowiednie pH ziemi może sprawić, że rośliny będą bardziej podatne na choroby grzybowe i szkodniki.

Odczyn pH ziemi

Skąd wiedzieć, czy ziemia jest odpowiednio kwaśna dla roślin? Można to łatwo sprawdzić! Naturalnie można to stwierdzić, obserwując chwasty i rośliny, które na niej rosną. Wskaźnikiem kwaśnej gleby jest biała koniczyna, a także dzikie fiołki i szczaw polny. Te rośliny nie pojawiają się na podłożu zasadowym ani neutralnym.

O poziomie kwasowości gleby informuje nas wartość pH. To wskaźnik, który pokazuje na stosunek stężenia jonów wodorowych do wodorotlenowych. Jeśli spada poniżej 6,5, oznacza to, że ziemia jest kwaśna. W uprawach amatorskich wystarczający będzie specjalny pH-metr. Jest to proste urządzenie, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Najprostsze z nich wtyka się w ziemię na odpowiednią głębokość i po kilku chwilach można odczytać wynik. Jest on jednak mało precyzyjny. Bardziej skutecznie są zestawy do analizy próbki ziemi. W zestawach znajduje się papierek lakmusowy, który należy umieścić w pobranej i przygotowanej próbce gleby z ogrodu. Jednak najbardziej wiarygodne będą wyniki podane przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą. Można wysłać do niej próbkę ziemi. Taka analiza pozwoli także określić zawartość różnych składników, i tych dobroczynnych, i tych toksycznych, w podłożu.

Poziomy pH określające, poziom zakwaszenia podłoża:

  • 5,5-6,5 - lekko kwaśne,
  • 4,6-5,5 – kwaśne,
  • poniżej 4,5 - bardzo kwaśne.

Sprawdź także ten artykuł: Użyźnianie gleby krok po kroku - jak użyźnić ziemię w ogrodzie?

Jak zakwasić glebę?

Najprostszym sposobem na zakwaszenie gleby jest stosowanie dedykowanych nawozów zakwaszających. Są to siarczany, na przykład siarczan magnezu czy siarczan potasu. Stosuje się je przed siewem czy sadzeniem roślin, by uzupełnić glebę o magnez i potas. Mają działanie zakwaszające, więc jeśli nie chcesz takiego efektu, dodatkowo trzeba stosować je naprzemiennie z wapnowaniem.

Siarczan amonu to łatwy w użyciu preparat, który łatwo pozwala na uzyskanie kwaśnej ziemi. Jest to środek o bardzo szybkim działaniu, a dodatkowo wzbogaca podłoże o siarkę i azot. Stosuje się go przedsiewnie, a dzięki azotowi rośliny rosną bujne i większe. Siarczan amonu należy dawkować i stosować co najmniej dwa razy w roku, aby efekt był stały.

Można zastosować także naturalne sposoby, takie jak kwaśny torf czy kwaśny kompost. Torf można kupić w sklepach ogrodniczych, miesza się go na całej powierzchni uprawy na głębokości około 20-30 cm. Podłoże od razu nadaje się do zasadzenia roślin. Kwaśny kompost można samodzielnie przygotować w ogrodzie. Jest to kompost zrobiony z szyszek i igieł drzew i krzewów iglastych albo trociny. Można także zastosować po prostu korę drzew iglastych. Preparat jest skuteczny i dodatkowo ładnie się prezentuje. Jeśli interesują cię naturalne sposoby na prowadzenie ogrodu, sprawdź, jak zrobić oprysk z sody oczyszczonej.

Czym zakwasić glebę naturalnie

W domowych warunkach można spróbować naturalnych i domowych sposobów na zakwaszenie podłoża. Jednym z nich jest zakwaszanie kwaskiem cytrynowym. Ta metoda jest polecana zwłaszcza pod kwiaty i w małych domowych uprawach. Zakwaszanie kwaskiem cytrynowym nie zostało jednak przebadane i trudno określić, jaka ilość roztworu kwasku z wodą jest bezpieczna dla uprawianych roślin. Na wszelki wypadek lepiej nie stosować tego w roślinach użytkowych, na przykład borówkach.

Dobrze sprawdzoną metodą zakwaszania podłoża jest zastosowanie fusów z kawy. Jest to metoda, którą można stosować nawet na uprawie. Fusy z kawy dostarczają fosforu, magnezu, potasu i azotu. To rozwiązanie jest ekologiczne i bardzo skuteczne. Podobnym sposobem jest zakwaszanie octem. Roztwór octu w wodzie w stosunku 1:8 rozprowadza się w ziemi jeszcze przed zasadzeniem roślin. Nie powinno się podlewać sadzonek octem.

Bibliografia:

  1. https://rolmarket.pl/Poznaj-sposoby-na-zakwaszenie-ziemi-naturalne-i-sztuczne-blog-pol-1568361512.html
  2. https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/12804-ogrod-na-kwasnej-glebie-10-roslin-kwasolubnych-do-kazdego-ogrodu
  3. https://poradnikogrodniczy.pl/jak-zakwasic-ziemie-domowym-sposobem.php
ikona podziel się Przekaż dalej