Jak zrobić ozdoby z wikliny do ogrodu?
Nareszcie nastał ten czas, gdy każdą wolną chwilę spędzamy w swoim ogrodzie. Zwykle dbamy głównie o to, by pięknie prezentowały się w nim kwiaty i inne rośliny, natomiast równie ważne są wszelkiego rodzaju dodatki i ozdoby, dzięki którym ogród nabierze zupełnie innego, wyjątkowego charakteru i ze spokojem będziesz mógł zaprosić do niego znajomych. Nie oznacza to wcale, że musisz przeznaczyć sporą część swojego budżetu na zakup ogrodowych ozdób. Możesz wykonać je samemu- na przykład z wikliny. Podrzucamy kilka gustownych pomysłów.
Wiklina- materiał idealny dla rękodzielników
Wiklina jest materiałem, który świetnie nadaje się do wykonania własnoręcznych ozdób do swojego ogrodu. To młode pędy pozyskiwane z różnych gatunków wierzb, a następnie poddawane obróbce, czyli korowaniu poprzez moczarkowanie, pędzenie, gotowanie lub parzenie, po czym wiklina może być jeszcze dodatkowo barwiona. Do plecionkarstwa można użyć także wikliny zielonej, czyli świeżych prętów jednorocznych.
Wiklina jest ładna, lekka, giętka, prosta, trwała i tania. Właśnie te charakterystyczne dla niej właściwości sprawiają, że od lat wykorzystywana jest do tworzenia przedmiotów codziennego użytku oraz ozdób, takich jak kosze, płotki, meble domowe i ogrodowe oraz wiele innych. Dziś jej popularność nie słabnie, a wręcz przeciwnie- można rzec, że wiklina na nowo przeżywa swój renesans.
Chcąc wykonać samemu wiklinowe ozdoby do ogrodu, pierwszym, nad czym z pewnością będziesz się zastanawiać, jest to, skąd pozyskać materiał do wyplatania. Otóż możliwości jest kilka. Jedną z nich jest zakup gotowych, obrobionych pędów na plantacji wikliny- z pewnością znajdziesz taką plantację w niedalekiej okolicy, natomiast jeśli będziesz mieć z tym trudność, wiklinowe gałązki zamówić można także przez Internet. Innym sposobem jest samodzielny zbiór pędów z krzewów dziko rosnącej wierzby, której najlepiej szukać nad brzegami rzek. Musimy jednak pamiętać, iż takiego zbioru dokonuje się po opadnięciu liści, a więc w okresie spoczynku wegetacyjnego.
Wiklinowy płotek- zrób to sam
To ozdoba, która świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Można wykorzystać ją chociażby do wydzielenia strefy wypoczynkowej w ogrodzie, odgrodzenia rabatek z kwiatami od trawy bądź też ustawienia go wzdłuż chodnika. Niezależnie jednak od przeznaczenia, sposób wyplatania będzie ten sam. Aby samodzielnie wykonać taki wiklinowy płotek, potrzebne będą jak najdłuższe pędy wikliny oraz kilka krótkich lecz grubszych- z nich bowiem stworzymy całą podstawę konstrukcji. Narzędzia i materiały, które potrzebne są jeszcze do wykonania płotka, to jedynie sekator i cienki drucik.
Rozpoczynamy od wykonania podstawy. W tym celu bierzemy grubsze gałązki wikliny, grupujemy je po trzy sztuki, po czym wbijamy pionowo w ziemię, każda grupka w odległości około 50 cm od siebie (chcąc utworzyć płotek o długości 200 cm, potrzebujemy 5 takich kupek grubej wikliny). Następnie przycinamy je na pożądaną wysokość, na przykład 40 cm- będzie to wysokość naszego płotka. Teraz bierzemy po kolei długie pędy wikliny i przeplatamy je między pionowymi gałązkami pamiętając jedynie, by każdy kolejny przeplatać naprzemiennie. Na koniec pozostaje jedynie wzmocnić całość drucikiem, oplatając miejsca łączeń pionowych i poziomych gałązek, a także wyrównać sekatorem ich końce. By płotek służył nam dłużej, można zabezpieczyć go lakierem.
Wiklinowe kosze do ogrodu
Kosze wykonane z wikliny zwykle kojarzą nam się z Wielkanocą bądź przedmiotami, które wykorzystujemy na co dzień w swoich domach. Tymczasem takie wiklinowe kosze świetnie sprawdzają się także i w ogrodzie, stanowiąc doskonałą jego dekorację- pięknie prezentują się w towarzystwie ulubionych kwiatów, służąc jako ich donica. Wbrew pozorom wykonanie takiego wiklinowego kosza nie jest wcale takie trudne, tym bardziej, iż nie musi być on od razu idealny.
„Do wykonania wiklinowego kosza potrzebne będą dość długie i cienkie gałązki wikliny. Bierzemy około 15 gałązek i układamy je równolegle do siebie na podłożu, w odległości około 2 cm od siebie. Bierzemy kolejne 15 i przeplatamy je kolejno pomiędzy gałązkami leżącymi na podłodze, pamiętając jedynie by każdą kolejną przeplatać naprzemiennie oraz rozpocząć przeplatanie od środka. Splot musi być dość gęsty- tak powstanie nam podstawa kosza. Następnie końce wikliny odginamy delikatnie ku górze i zaczynamy przeplatać boki kosza. W tym celu oplatamy je kolejno wiklinowymi gałązkami, również naprzemiennie, tworząc gęsty splot. Miejsca zakończenia gałązki możemy wzmocnić, oplatając je cienkim drucikiem. W taki sposób postępujemy aż do osiągnięcia pożądanej wysokości wiklinowego kosza, zaś pozostałe końce obcinamy sekatorem”. – mówi nam ekspert i producent wyrobów z wikliny Pan Marek z Wiklinowe Cuda
Wiklina to ekologiczny i ciągle na topie materiał na ozdoby zarówno do domu, jak i ogrodu, zaś ich własnoręczne wykonanie sprawi, iż poczujemy podwójną radość z końcowego efektu przygotowywania swojego ogrodu do sezonu.
artykuł sponsorowany