Jak zrobić piwo: naczynia i składniki

Warzenie piwa w domu w fermentatorze

Jeśli zamierzasz zabrać się za robienie domowego piwa, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia. Powinny być szklane, sterylne i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Możesz zaopatrzyć się w zestaw do warzenia piwa, który można kupić w wielu różnych sklepach branżowych. Możesz jednakże samodzielnie zebrać wszystkie potrzebne naczynia.

Fermentator do piwa to najważniejsze naczynie, które jest potrzebne do uwarzenia trunku. To w nim zachodzi proces fermentacji, który polega na przetworzeniu przez drożdży cukru w alkohol etylowy. Do zrobienia własnego piwa potrzebujesz jeszcze dużego garnka (około 30 l), w którym będziesz zacierać lub gotować brzeczkę, czyli nieprzefermentowane piwo. Warzenie piwa w domu wymaga także zastosowania cedzaka lub gęstego, dużego sita.

Piwo domowe przechowuje się wyłącznie w szklanych butelkach, wykonanych z ciemnego szkła. Dlatego od razu lepiej je kupić, razem z kapslami i kapslownicą, by móc zabezpieczyć piwo przed psuciem się. Domowe piwo z pewnością zachwyci gości. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie chmielu.

Jak wyprodukować piwo w domowych warunkach – składniki

Przepis na dobre piwo? Ilu piwowarów – amatorów, tyle odpowiedzi. Jedna instrukcja czy jedna receptura po prostu nie istnieją. Jest jednak kilka elementów, które bezwzględnie musisz przygotować sobie wcześniej.

Co jest potrzebne do produkcji piwa? Podstawą jest słód. Dla początkujących najlepiej sprawdzi się jęczmienny, jednak słód pszeniczny także dobrze się sprawdzi. Czasami także używa się słodów żytnich, jednak są one zdecydowanie mniej popularne.

Będziesz potrzebować także chmielu. Instrukcja jego stosowania jest bardzo prosta – im bardziej gorzki smak lubisz, tym więcej. Chmiel dodaje także piwu charakterystyczny aromat, dlatego ten składnik dodaje się dwa razy.

Potrzebne będą oczywiście także drożdże. Domowe warzenie piwa to najczęściej proces górnej fermentacji, dlatego po takie najczęściej się sięga. Dzięki temu proces przebiega szybciej, a smak piwa jest bardziej wyraziste. Możesz sięgnąć także po drożdże dolnej fermentacji, które działają wolniej. Za ich pomocą stworzysz lagera – piwo o czystym profilu smakowym, z mniejszą zawartością alkoholu. Dolna fermentacja i górna fermentacja pozwalają na osiągnięcie innych efektów smakowych.

Ostatnim elementem są dodatki cukrowe. Dobrze sprawdzają się w tym wypadku ekstrakty słodowe, ale możesz także zastosować na przykład glukozę. Ten składnik ma być pożywką dla drożdży. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z pokrzywy?

Warzenie piwa w domu, czyli niezbędne składniki oraz domowy sposób iprzepisy, jak zrobić piwo w domu krok po kroku
Jak zrobić piwo w domu? Poradnik praktyczny krok po kroku

Jak zrobić piwo – zacier czy brewkit

Warzenie piwa w domu: brewkit a zacier

W domu możesz wykorzystać dwa sposoby na to, jak wyprodukować piwo. Jednym z nich jest zacieranie, czyli sięgnięcie po słód pszeniczny lub jęczmienny, gotowanie go w odpowiedniej temperaturze przez kilka godzin. To pierwszy krok do zrobienia piwa, na tym etapie ze słodu jęczmiennego, czyli z lekko skiełkowanych ziaren zbóż, wydobywa się cukry, które rozpadają na glukozę. Będzie to pożywka dla drożdży, zacieranie decyduje także o słodkości piwa. Po tym etapie płyn nazywany jest już brzeczką.

Obecnie na rynku możesz znaleźć także brewkit, czyli zestaw do warzenia piwa. To nachmielony ekstrakt słodowy, gotowa do przygotowania brzeczka zagęszczona do 80%. Ma postać gęstego, słodkiego syropu. Najczęściej brewkit jest elementem całego zestawu startowego – razem z drożdżami i instrukcją obsługi, czasami także z odpowiednimi naczyniami. Warzenie piwa w domu z brekwitu nie jest trudne ani szczególnie czasochłonne. Najczęściej świetnie się udaje i początkujący mogą po to sięgnąć, jednak zacieranie samodzielne jest lepszym rozwiązaniem. Pozwala na uzyskanie piwa od początku, krok po kroku, dokładnie takiego, jak chcesz.

Instrukcja zacierania słodu domowym sposobem

Jak wyprodukować piwo? Robienie piwa należy zacząć od przygotowania brzeczki, czyli zacierania słodu. Zaczyna się od przeniesienia słodu do garnka, możesz go kupić w całości i samodzielnie rozdrobnić, albo kupić już ześrutowany, gotowy do podgrzewania. Należy go zalać wodą – trzy razy więcej wody niż słodu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych winach.

Warzenie piwa w domu wymaga ciągłego pilnowania temperatury, zwłaszcza na tym etapie. Początkowo woda powinna mieć około 40 stopni, by potem podgrzać się do 60 stopni. Taką temperaturę należy utrzymywać przez 30 minut. Kolejnym etapem jest podgrzanie do 71 stopni Celsjusza. W tej temperaturze znów gotuje się słód przez 30 minut. Ostatnie 10 minut wymaga podniesienia temperatury do 80 stopni Celsjusza. Na tym etapie temperatury dezaktywuje enzymy, które rozkładają skrobię na cukier prosty.

Jak zrobić piwo – instrukcja krok po kroku

Receptura na piwo domowe

Przepis na dobre piwo? Jeden nie istnieje, każdy bowiem ma inny smak. Każdy też lubi mniej lub więcej goryczy. Dlatego robienie piwa jest niekończącym się wyzwaniem – zawsze można coś dodać, ująć lub zmienić, a produkcja własnego piwa to pole do popisów.

Podany przepis na dobre piwo jest świetnym punktem wyjściowym do własnych eksperymentów dla początkujących. Na 20 litrów piwa będziesz potrzebować:

  • słód pszeniczny lub jęczmienny (najlepiej typu ale) 3,8 kg,
  • inny słód delikatny w smaku 0,2 kg,
  • chmiel 50 g granulatu
  • drożdże piwne górnej fermentacji 1,5 g.

Z tej proporcji wyjdzie ci około 22 l brzeczki, która wyparuje lub przefermentuje do tego stopnia, że pozostanie około 20 litrów gotowego piwa.

Piwo domowej roboty z pianką w kuflu oraz domowe sposoby i porady, jak zrobić piwo, czyli warzenie piwa w domu- krok po kroku
Jak zrobić piwo w domu? Poradnik praktyczny krok po kroku

Domowe warzenie piwa krok po kroku

Obojętnie, czy masz podgrzany i przygotowany wcześniej brewkit, czy stworzony samodzielnie zacier słodowy, domowe warzenie piwa teraz wygląda już bardzo podobnie Pierwszym krokiem jest filtracja, czyli oddzielenie resztek słodu od wody. Wystarczy przelać całość przez gęste sito lub cedzak. Dopiero wtedy możesz zabrać się za właściwe warzenie piwa w domu.

W domowych warunkach warzenie polega na powtórnym gotowaniu piwa. Powinno to trwać około 65 minut, w tym czasie należy dodać dwa razy dawkę chmielu – część na początku, po jakiś 30 minutach, część jakieś 10 minut przed końcem. Pierwsza dawka ma na celu dodanie goryczy, druga – aromatu. Jeśli wolisz delikatniejsze smaki, możesz dać nieco mniej chmielu za pierwszym razem.


Jak zrobić piwo?

Teraz najważniejszy moment procesu, jak zrobić piwo. Domowe warzenie piwa wymaga fermentacji. Do tego konieczny jest fermentator, czyli pojemnik, najczęściej szklany, z kranikiem. Do niego wlewa się warzoną brzeczkę i dodaje się drożdże. Fermentacja domowym sposobem trwa co najmniej 14 dni, czasami dłużej. Przez pierwszy tydzień jest gwałtowna i burzliwa, potem cicha. Fermentator do piwa należy postawić w ciemnym miejscu i temperaturze 18-25 stopni Celsjusza. Warto jednak sprawdzić zalecenia producenta na opakowaniu drożdży.

Fermentacja sprawia, że piwo nabiera mocy i alkoholu. Na tym jednak robienie piwa się nie kończy. Teraz należy rozlać je do butelek i do każdej ekstrakty słodowe lub chociaż niewielką ilość glukozy. Dzięki temu znajdujące się w piwie drożdże jeszcze trochę popracują. Ten proces nosi nazwę refermentacji. Należy pamiętać, że butelki powinny być dobrze zakapslowane, a piwa nie można wlać do pełna, by było miejsce na uciekający dwutlenek węgla.

Domowe warzenie piwa naprawdę nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości. Na otwarcie butelek należy czekać około 3-4 tygodni, ale warto, bo piwo domowe jest naprawdę bardzo smaczne. Butelki powinny leżakować w chłodnym i ciemnym miejscu. Warzenie domowego piwa to świetne rozwiązanie nie tylko dla smakoszy. Trunek wspaniale sprawdzi się na letnich grillach. Na dodatek cena butelki wychodzi co najmniej kilkukrotnie niższa niż kupionej w sklepie. Warto wiedzieć, że

ikona podziel się Przekaż dalej