Nożyce ogrodowe – zastosowanie

Zasadniczo nożyce ogrodowe służą do cięcia gałęzi i łodyg o niewielkiej średnicy. W sprzedaży znajdziemy jednak specjalne nożyce do trawy, które umożliwiają wyrównywanie źdźbeł lub przycinanie kępek trawy, która rośnie w trudno dostępnych miejscach. Najpopularniejsze są jednak nożyce do żywopłotu i do krzewów, które zapewniają szybkie i bezbłędne cięcie pędów roślin, np. tui, bukszpanu wieczniezielonego, ligustru pospolitego, pęcherznicy kalinolistnej czy cisów.

Nożyce ogrodowe – rodzaje

Zanim przejdziemy do wyboru nożyc ogrodowych, najpierw powinniśmy zapoznać się z modelami dostępnymi na rynku.

Nożyce ręczne

Z wyglądu nieco przypominają duże nożyczki (np. Gardena EasyCut). Są bezprzewodowe i mają długie ostrze, przeznaczone do przycinania gałązek i krzewów w niewielkich ogrodach. Mają małe rozmiary, dzięki czemu zapewniają czystsze cięcie i wygodniejszą obsługę. Wśród takich nożyc wyróżnia się modele dźwigniowe oraz sekatory z przekładnią. Te pierwsze wykorzystuje się do przycinania żywopłotów o większej powierzchni. Z kolei nożyce z przekładnią zapewniają lżejszą pracę.

Nożyce Gardena EasyCut
Nożyce Gardena EasyCut

Produkt na zdjęciu: Nożyce Gardena EasyCut

Nożyce elektryczne

Doskonale nadają się do przycinania wysokich i długich żywopłotów, np. z pięciornika czy berberysu. Takie nożyce wymagają podłączenia do prądu, dlatego musimy dysponować przedłużaczem, by móc korzystać z nich w ogrodzie. Odpowiednio naostrzone nożyce elektryczne nie wyrządzają szkód ciętym żywopłotom. Poza tym są łatwe w obsłudze i nie wytwarzają spalin. Przykładem takich nożyc są Gardena EasyCut 500/55.

Nożyce elektryczne Gardena EasyCut 500/55
Nożyce elektryczne Gardena EasyCut 500/55

Produkt na zdjęciu:  Nożyce elektryczne Gardena EasyCut 500/55

Nożyce akumulatorowe

Zapewniają dużą mobilność, ponieważ nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Brak kabla zapewnia wygodną pracę, ponieważ nic nie ogranicza wykonywanych przez nas ruchów. Takie nożyce na baterie dobrze sprawdzą się tam, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka. Należy jednak pamiętać, że akumulator ma ograniczoną pojemność – gdy się rozładuje, trzeba będzie go ponownie naładować. W zależności od modelu czas pracy akumulatora może wynosić od 40 do nawet 80 minut. Niektórzy producenci oferują jednak wymienne baterie, co jest dużym ułatwieniem podczas pracy. W sklepach znajdziemy również nożyce akumulatorowe na wysięgniku (np. Karcher PHG 18-45), których zasięg wynosi nawet do 4 m. Dzięki nim bez problemu przytniemy wysoki żywopłot lub dotrzemy do gałęzi wysokich drzew.

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Karcher HGE 18-50 Set. 1.444-241.0
Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Karcher HGE 18-50 Set. 1.444-241.0

Produkt na zdjęciu: Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Karcher HGE 18-50 Set. 1.444-241.0

Nożyce spalinowe

Są dedykowane dla profesjonalistów. Doskonale nadają się do przycinania żywopłotu w parkach lub otaczającego duże działki. Takie nożyce mają silniki o dużej mocy, ale są bardziej hałaśliwe.

Nożyce ogrodowe i sekatory – czy są tym samym?

Na rynku dostępne są również sekatory. Choć służą do cięcia, tak jak nożyce, mają inną budowę i przeznaczenie. Sekator ogrodowy ma krótkie i mocne ostrze, które dobrze tnie twarde gałęzie i pędy roślin. Sekatory występują w dwóch wersjach – do wyboru są modele kowadełkowe i nożycowe. Dużą popularnością cieszą się też sekatory teleskopowe z regulacją ramion, ponieważ zwiększają zasięg prac ogrodniczych.

Sekator ogrodowy Gardena Premium Alu B+/L
Sekator ogrodowy Gardena Premium Alu B+/L

Produkt na zdjęciu: Sekator ogrodowy Gardena Premium Alu B+/L

Podsumowanie

Decydując się na zakup nożyc ogrodowych, przede wszystkim pamiętajmy, aby wybrać model, który spełni nasze potrzeby. Jeśli mamy długi żywopłot, postawmy na nożyce elektryczne lub akumulatorowe, które pozwolą na szybkie wykonanie pracy. Natomiast do przycięcia krzewów czy gałązek w zupełności wystarczą nam nożyce ręczne. Wybierając nożyce ogrodowe, zwróćmy też uwagę na popularnych producentów, takich jak: Makita, Stihl, Fiskars, Karcher, Gardena czy Black&Decker.

Wszystkie zaprezentowane tu na zdjęciach produkty dostępne są aktualnie do sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl. Zachęcamy do sprawdzenia bieżącej oferty.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej