Kalendarz ogrodnika – co, kiedy sadzić

W kwietniu temperatura robi się coraz wyższa, a Ty masz okazję, żeby zadbać o trawnik i posadzić niektóre rośliny. W maju zajmiesz się sianiem kwiatów. W czerwcu natomiast będziesz podziwiać efekty swojej pracy. Jednak zanim to nastąpi, przed Tobą wciąż wiele zadań. Jakich?

Kwiecień – co sadzić?

Kwiecień to ostatni moment, żeby sprzątnąć ogród po zimie. Gdy na posesji zapanuje ład, możesz zająć się sadzeniem roślin ozdobnych, które już za kilka miesięcy staną się dekoracją działki. W kwietniu możesz posadzić mieczyki, lilie i zawilce wieńcowe. To też moment na wysianie roślin jednorocznych, na przykład groszku pachnącego, nagietka i smagliczki.

Nie zapomnij o pracach w ogródku warzywnym! W kwietniu zajmij się sianiem marchwi, grochu, sałaty, kopru i cebuli, aby w kolejnych miesiącach móc cieszyć się ich smakiem.

Na początku wiosny posadź drzewa owocowe, które są wrażliwe na mróz – morele, czereśnie, śliwy i wiśnie.

Tymi roślinami zajmij się w maju!

Gdy miną pierwsze dni maja, do gruntu wysiej pomarańczową dimorfotekę zatokową, która ozdobi ogród ciepłym kolorem kwiatów. Jeśli lubisz łatwe w uprawie rośliny, zdecyduj się na wysiew portulaki wielokwiatowej. Maj to czas, żeby wprowadzić do ogrodu ostróżkę, na przykład o niebieskich kwiatach.

To też moment, w którym możesz zająć się iglakami. Te, które już rosną w Twoim ogrodzie, dokładnie obejrzyj, żeby wykryć ewentualne insekty. Posadź też nowe rośliny iglaste – świerki, sosny i tuje.

W przydomowym ogródku warzywnym możesz pod koniec maja zrobić rozsady do gruntu papryki, pomidorów i ogórków.

Co robić w czerwcu w ogrodzie?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Już nie musisz obawiać się nagłych spadków temperatury. To idealny czas na wysiew roślin, które uwielbiają ciepło.

Na początku czerwca zasiej dwuletnie rośliny, na przykład niezapominajki. Do skrzynki możesz posadzić lobelię, werbenę lub surfinię, żeby zyskać barwną dekorację tarasu. Zajmij się rozmnożeniem sadzonek krzewów – wiciokrzewu i forsycji.

W czerwcu wysiej do gruntu cukinię i patisony. Jest już za późno na wysiew nasion ziół, ale możesz posadzić z doniczek te, które udało Ci się wysiać wcześniej, na przykład bazylię, miętę czy tymianek.

Domek ogrodowy – idealne miejsce na narzędzia

Znasz już kalendarz ogrodnika na drugi kwartał roku. Ze wszystkimi zadaniami świetnie sobie poradzisz dzięki odpowiednim narzędziom. Pojawia się jednak pytanie, gdzie je trzymać? Najlepiej sprawdzi się do tego metalowy domek ogrodowy! Schowasz w nim ziemię do roślin, doniczki, sadzonki, łopatę, grabie i wiele innych niezbędnych akcesoriów.

Wszystko, co jest potrzebne do wykonywania prac ogrodowych, będziesz mieć pod ręką. W domku ogrodowym wykonasz również niewielkie rozsady. Dobrze zaplanowane wnętrze pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać jego możliwości. Metalowe domki ogrodowe Hörmann możesz wyposażyć w dodatkowe akcesoria.

Domek ogrodowy, akcesoria – kratka na pnącza. Fot. Hörmann
Domek ogrodowy, akcesoria – kratka na pnącza. Fot. Hörmann

Na bocznej, zewnętrznej ścianie umieścisz kratkę na pnącza. W środku natomiast zamontujesz składany stolik, półki oraz uchwyt na narzędzia ogrodnicze. Dzięki temu uporządkujesz przestrzeń.

Domek ogrodowy, akcesoria – półki regałowe z zestawem krótkich szyn. Fot. Hörmann
Domek ogrodowy, akcesoria – półki regałowe z zestawem krótkich szyn. Fot. Hörmann
Domek ogrodowy, akcesoria – półka narożna. Fot. Hörmann
Domek ogrodowy, akcesoria – półka narożna. Fot. Hörmann
Domek ogrodowy, akcesoria – uchwyt na narzedzia. Fot. Hörmann
Domek ogrodowy, akcesoria – uchwyt na narzedzia. Fot. Hörmann

Domek ogrodowy posłuży Ci przez wiele lat, szczególnie jeśli zdecydujesz się na model z ocynkowanej ogniowo blachy stalowej. Właśnie takie znajdziesz w ofercie marki Hörmann. Najlepszym dowodem trwałości domków ogrodowych Hörmann jest 20-letnia gwarancja.

Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać metalowy model zamiast drewnianego? Przede wszystkim blacha stalowa ocynkowana ogniowo i malowana proszkowo jest materiałem, który ma lepsze parametry mechaniczne od drewna i tworzyw sztucznych: konstrukcja jest stabilna, przy odpowiednim zakotwieniu w podłożu wytrzymuje napór wiatru (do 150 km/h) i obciążenie śniegiem (do 150 kg/m2), nie odkształca się i nie wymaga częstej konserwacji. Dodatkowo domek metalowy Hörmann:

  • jest niepalny,
  • nie ulega wypaczeniu,
  • nie pokrywa się pleśnią,
  • stal wykorzystana przez markę Hörmann w 25 procentach składa się z materiałów pochodzących z recyklingu.
Domek ogrodowy Hörmann. Fot. Hörmann
Domek ogrodowy Hörmann. Fot. Hörmann

Obecnie możesz skorzystać z promocji na wybrane modele domków marki Hörmann. Dzięki temu będziesz cieszyć się atrakcyjnym cenowo, wyjątkowym domkiem, w którym przechowasz niezbędne narzędzia do ogrodu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej