Kosaciec (irys) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady

Do każdego ogrodu można sprowadzić zjawiskowe kwiaty ozdobne. Różne gatunki aspirują do miana najpiękniejszych. Od lat w czołówce utrzymuje się kosaciec, występujący w wielu odmianach. Oferuje wiele zalet a najważniejszą z nich jest oczywiście dekoracyjny wygląd. Jak wygląda irys kosaciec i czy jego uprawa jest skomplikowana?

Kosaciec ogrodowy – kwiat znany od lat

Kosaciec występujący też pod nazwą irys kosaciec to rodzaj byliny należący do rodziny kosaćcowatych. Ta liczna grupa składa się z około 200 gatunków roślin. Naturalnym środowiskiem irysów są obszary półkuli północnej, tam też występują dziko. Natomiast kosaciec ogrodowy jest uprawiany w wielu zakątkach świata. Kosaćce nie są trudne w uprawie, choć ich wymagania mogą się różnić w zależności od gatunku. W naszym kraju największą popularnością cieszy się kosaciec bródkowy i kosaciec syberyjski reprezentujące odmiany kłączowe. Tymczasem irysy żyłkowane to już kosaćce cebulowe.

Kosaciec bródkowy pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Zazwyczaj dorasta do 50-70 cm wysokości. Zdarzają się jednak odmiany osiągające nawet 120 cm. W okresie kwitnienia, na przełomie maja i czerwca, na pędach pojawiają się kielichowate kwiaty. Górne płatki układają się w kopułę a dolne opadają. Zwisające płatki mają kolorowe włoski czyli tak zwane bródki. Ta roślina przybiera różne kolory, białe, żółte, różowe. Zdarzają się także niebieskie irysy. Kosaciec bródkowy preferuje stanowiska nasłonecznione, lecz może też rozwijać się w półcieniu.

Opisywany kosaciec ogrodowy najbardziej lubi gleby żyzne i przepuszczalne. Ważne jest też odpowiednie pH, najlepiej, gdy jest lekko kwaśne. Nie należy też zapominać o warstwie drenażu. Kosaciec bródkowy nie toleruje długiego zalegania w wodzie. Kłącze, z którego wyrasta umieszcza się dość płytko. Najlepszy termin sadzenia tej rośliny to sierpień i początek września. W pielęgnacji najważniejsze jest podlewanie i nawożenie. O okresie wzrostu i kwitnienia kwiat potrzebuje sporo wody. Następnie dawkowanie można zmniejszyć. Nawożenie wykonuje się dwa razy w roku. Pierwsze wczesną wiosną a drugie zaraz po kwitnieniu. Ważne jest też usuwanie wyrastających chwastów.

Kosaciec syberyjski(iris sibirica) i irys holenderski

Czas na kolejne interesujące gatunki. Iris, sibirica czyli kosaciec syberyjski może dorastać do 70 cm wysokości. W jego wyglądzie wyróżniają się już liście, są dość długie, cienkie i przybierają lekko niebieski odcień. Irys syberyjski zbiera się w kępy i kwitnie od czerwca do lipca. Na jego wzniesionych pędach pojawiają się białe lub fioletowe kwiaty. To nie jedyne barwy, ponieważ występują też niebieskie irysy. Iris sibirica jest tolerancyjny, jeśli chodzi o stanowisko. Poradzi sobie w pełnym słońcu, ale też w półcieniu. Ważne by gleba była stale wilgotna.

Kosaciec syberyjski jest mrozoodporny, zatem doskonale sobie radzi w naszym klimacie. Jednak do tego jest potrzebna żyzna gleba o lekko kwaśnym odczynie. Jego uprawa nie należy do trudnych, bowiem nie ma dużych wymagań. Jako, że kosaciec syberyjski lubi wilgoć najważniejsze jest regularne podlewanie. Szczególnie w okresie suszy. Nawożenie w zasadzie wykonuje się tylko przed sadzeniem. Chyba, że gleba w ogrodzie nie jest dostatecznie żyzna. Irys syberyjski może zimować w ziemi i nie przemarznie. Mimo tego warto go okryć liśćmi lub słomą.

Irys syberyjski to nie ostatnia propozycja do ogrodu. Warto też zwrócić uwagę na inne gatunki, jednym z nich jest irys holenderski. Może dorastać do 60 cm wysokości, kwitnie w czerwcu. Reprezentuje kosaćce cebulowe, jest mieszańcem wytwarzającym wysokie pędy. Na nich pojawiają się pojedyncze kwiaty. Na niektórych płatkach znajdują się żółte plamy. Jeśli zaś chodzi o kolory to mamy tu odmiany żółte, białe, purpurowe oraz niebieskie irysy. Holenderski kosaciec ogrodowy reprezentuje rośliny na rabaty, ale też sprawdza się, jako kwiat cięty.

Irys holenderski potrzebuje stanowiska nasłonecznionego i osłoniętego przed wiatrem. Optymalna gleba powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Opisywane kosaćce cebulowe sadzi się od kwietnia do maja na głębokości 10-12 cm. Ważne jest też to, że irys holenderski nie jest tak odporny na mrozy jak irys syberyjski. Co prawda może zimować w gruncie, lecz potrzebuje dobrego okrycia. Na koniec kilka słów o rozmnażaniu. Wykonuje się je poprzez oddzielenie cebul przybyszowych. Wykonuje się to w okresie spoczynku rośliny. Nie był to ostatni irys kosaciec w tym zestawieniu.

Kosaciec japoński i jego uprawa

W polskim ogrodzie może się też rozwijać kosaciec japoński. Mimo egzotycznego pochodzenia, jego uprawa nie należy do skomplikowanych. Podobnie jak powyższe gatunki potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. W razie potrzeby może rosnąć w lekkim zacienieniu. Ziemia musi być też stale umiarkowanie wilgotna. Do tego żyzna o obojętnym odczynie. W takich miejscach potrafi dorastać do około 80-100 cm wysokości. Kosaciec japoński powinien być sadzony od marca do maja. Najlepiej wygląda na obrzeżach oczek wodnych.

Kosaciec japoński kwitnie od czerwca do sierpnia. Jak na tego typu rośliny jest to długi okres. W tym czasie na pędach pojawiają się zazwyczaj białe lub bordowe kwiaty. Ten kosaciec, pod względem kwiatostanów różni się od takich odmian jak iris sibirica. Są one bardziej spłaszczone i mają zauważalnie mniejsze płatki. Cechą wspólną jest to, że ten kwiat wykazuje dużą mrozoodporność. Może pozostać w ziemi, lecz w tych niesprzyjających miesiącach nie powinien stać w wodzie.

Na koniec pozostał osiągający 15-20 cm kosaciec żyłkowany. Reprezentuje kosaćce cebulowe i zakwita, jako jeden z pierwszych w tej rodzinie. Dzieje się to już w okresie od marca do kwietnia. Na krótkich pędach pojawiają się fioletowe i purpurowe kwiaty. Często są to też niebieskie irysy. Gatunek żyłkowany rośnie na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Najlepsza dla niego ziemia jest przepuszczalna i ciepła. Ten irys kosaciec idealnie nadaje się do ogródków skalnych i na obwódki rabat. Podobnie jak każda roślina opisana powyżej, jest piękną ozdobą ogrodu.