Koszenie trawy – z jaką częstotliwością?

Zanim dowiemy się jak często przeprowadzać koszenie trawy, najpierw odpowiemy sobie na pytanie, kiedy wykonać po raz pierwszy ten zabieg pielęgnacyjny. Przewidywanym terminem koszenia trawy jest przełom marca i kwietnia. Jeżeli jednak w tym czasie zalega jeszcze pokrywa śnieżna lub występują silne przymrozki, należy odczekać z koszeniem na bardziej sprzyjającą pogodę. Cięcie trawy należy wykonać po wcześniejszym nawożeniu, a także zabiegu aeracji trawnika.

Ostatnie ścinanie trawy raczej następuje we wrześniu. Chociaż przy wyjątkowo pogodnej jesieni, sporadycznie zabieg ten musimy wykonać nawet wraz z końcem października. Przez cały sezon od pierwszego do ostatniego koszenia, ścinanie trawy przeprowadzamy w odstępach 1-2-tygodniowych. Częstotliwość w dużej mierze jest uzależniona od dynamiki wzrostu trawy. Sprawdź także ten artykuł o koszeniu trawy przed i po zimie.

Wysokość koszenia trawy

Zaleca się, by minimalna wysokość trawy po skoszeniu nie była niższa niż 2,5 cm. W innym przypadku może dojść do przerzedzenia darni, a także zżółknięcia liści. Wysokość koszenia trawy powinna początkowo wynieść około 6 cm. Mowa jest przede wszystkim o niedawno założonych trawnikach. Cięcie trawy odbywa się, gdy dorasta ona do wysokości około 10 cm. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka, wtedy kosiarka może nie sprostać zadaniu. Optymalna wysokość trawy wynosi od 3 do 4 cm. Wtedy, chociaż zyskamy pewność, że trawa będzie prawidłowo się rozrastać, a także nie będzie za bardzo narażona na różne niesprzyjające czynniki.

Koszenie trawy w ogrodzie i czerowna kosiarka oraz zalecana wysokość koszenia trawy jesienią i wiosną oraz częstotliwość
Koszenie trawy w ogrodzie – jak często ją kosić, jaka wysokość?

Nie bez znaczenia jest również ostatnie koszenie. Zbyt niska wysokość trawy pozostawiona na zimę może przyczynić się do jej przemarznięcia. Jednak z drugiej strony nie możemy zastawić zbyt długich liści, co często jest powodem ich gnicia. Optymalna wysokość koszenia trawy pod koniec sezonu, powinna wynosić ok. 8 cm. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.

Oprócz samej częstotliwości, koszenia trawy, istotna jest także pora, a także warunki pogodowe, w czasie których zdecydujemy się na wykonanie takiego zabiegu. Powinniśmy unikać popołudniowego ścinania źdźbeł, ponieważ przy pełnym słońcu trawa jest wysuszona i podatna na wszelkie uszkodzenia. Z drugiej strony nieprawidłowym rozwiązaniem jest ścinanie trawy po deszczu lub wczesnym rankiem, kiedy trawa jest jeszcze mokra. Ponieważ wtedy możemy przyczynić się do gnicia oraz żółknięcia liści. Optymalnymi godzinami na koszenie trawy są godziny przedpołudniowe. Wtedy liście są najbardziej sprężyste i doskonale poddają się działaniu kosiarki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pielęgnacji trawnika na wiosnę?

Jak powinno przebiegać koszenie wysokiej trawy?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka kosiarka w naszym przypadku okaże się najlepsza. Dużą popularnością cieszą się kosiarki elektryczne. Jednak, jeżeli na trawniku rosną różne krzewy i drzewa ozdobne, wtedy taki sprzęt może wprowadzić spore utrudnienia w omijaniu zielonych przeszkód. W takich okolicznościach zdecydowanie lepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa lub kosiarka wyposażona w akumulator. W celu uniknięcia jak największego wysiłku fizycznego doskonałym pomysłem okażą się kosiarki z napędem. Przy ogrodzeniach, krzewach lub innych trudno dostępnych miejscach, na pewno lepiej będzie kosić trawę przy użyciu podkaszarki.

Zaleca się by, koszenie wysokiej trawy odbywało się przy jak najmniejszym nacisku sprzętu do darni. Ponieważ odciskające się koła mogą doprowadzić nie tylko do zdeformowania, ale również do zniszczenia źdźbeł. Jeżeli zależy nam na tym, by liście trawy rosły w pozycji pionowej, to przy każdym koszeniu powinniśmy zmieniać kierunek, względem ostatniego cięcia. Skoszona trawa jest doskonałym materiałem na kompost. Tutaj jednak zaleca się, by przełożyć skoszone siano gałęziami, wtedy dojdzie do prawidłowego rozkładu materiału biologicznego. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem kosiarki spalinowej i elektrycznej.

ikona podziel się Przekaż dalej