Jak przygotować się do układania trawy z rolki?

Przed montażem trawnika z rolki należy odpowiednio przygotować podłoże. Dla bujnego wzrostu trawy duże znaczenie ma właściwy odczyn (5,5-6,5) gleby. Przed założeniem trawnika warto więc zbadać parametry ziemi i w razie potrzeby je zmodyfikować. Z podłoża należy usunąć wszystkie kamienie, chwasty i pozostałości budowlane. Kilka tygodni przed rozkładaniem trawnika z rolki glebę można wzbogacić nawozem wieloskładnikowym. Ostatnim elementem przygotowania ziemi pod trawnik jest zwałowanie terenu. Aby darń nie wystawała ponad krawężnik, warto obniżyć podłoże o 2-3 cm. 

Jak przebiega montaż trawy z rolki?

Trawnik z rolki można założyć w okresie od marca do listopada. Prac lepiej jednak nie wykonywać w czasie upałów. Montaż trawy z rolki należy przeprowadzić w ciągu 24 h od dostarczenia darni. Po dostawie rolki warto rozwinąć w zacienionym miejscu. W razie potrzeby można lekko zrosić je wodą. Montowanie trawnika z rolki najlepiej rozpocząć o poranku. Przed rozpoczęciem prac warto lekko zwilżyć podłoże. 

Układanie trawnika zaczynamy od najdłuższego odcinka ogrodu. Trawę z rolki montujemy w taki sposób, by kolejne pasy ściśle do siebie przylegały i nie były widoczne między nimi żadne przerwy. Sąsiadujące rolki układamy podobnie jak cegły w murze. Kolejny pas zaczynamy rozkładać w połowie sąsiedniego, tak by krótsze krawędzie nie leżały w jednej linii. Poszczególne fragmenty starannie do siebie dociskamy. Darń dociskamy do podłoża przy pomocy grabi, deski lub ubijaka. Pozwoli to pozbyć się pęcherzy powietrza i zapewni równe ułożenie trawnika. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na fragmenty trawnika sąsiadujące z chodnikami czy ścieżkami. Trawnik powinien być układany w linii prostej. Brzegi można wyrównać za pomocą ostrego nożyka, a ubytki wypełnić ziemią. Na koniec montażu trawnik z rolki należy zwałować. 

Świeżo ułożony trawnik wymaga obfitego podlewania. Przez pierwsze tygodnie zabieg ten należy przeprowadzać codziennie, ponieważ darń jest bardzo wrażliwa na przesuszeniu. Użytkowanie trawnika z rolki można zwykle rozpocząć dopiero po upływie 2-3 tygodni, kiedy zdąży się już dobrze ukorzenić. Pierwsze koszenie trzeba wykonać po osiągnięciu przez źdźbła około 10 cm wysokości. 

Dlaczego warto zlecić montaż trawnika z rolki firmie ogrodniczej?

Niewłaściwie przeprowadzony montaż trawy z rolki może całkowicie zniweczyć marzenia o pięknym trawniku. Widoczne przerwy między pasami, nieestetyczne ubytki, nierówności, kłopoty z powracającymi chwastami – to tylko niektóre problemy, które mogą nas dotknąć, jeśli nie zadbamy o prawidłowe ułożenie trawnika. Montaż trawy z rolki nie jest skomplikowany, ale wymaga wprawy, precyzji i siły fizycznej. Ważne jest też przeprowadzenie całego procesu niezwłocznie po dostarczeniu darni, co może przysporzyć nam trudności, jeżeli nie mamy pomocników, a nasz ogród jest rozległy.

Dużo lepszym rozwiązaniem niż samodzielne układanie trawnika z rolki jest zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie ogrodniczej. Sprawdź ofertę zakładania trawnika z rolki w SPA4GARDEN. Dzięki temu cały proces będzie przebiegał sprawniej, a jego efekty będą znacznie lepsze. Dobrze skoordynowana praca ekipy umożliwia montaż trawy z rolki w ciągu jednego dnia – bez ryzyka przesuszenia darni. Pracownicy, dysponujący odpowiednimi narzędziami, nie tylko ułożą trawnik, ale również ubiją gotową murawę i wykonają ewentualne poprawki (przycięcie brzegów, uzupełnienie ubytków). Fachowy montaż ograniczy straty trawy na skutek niewłaściwego rozkładania rolek i układania darni.

Wykwalifikowanej ekipie możemy zlecić kompleksowe przygotowanie ziemi pod trawnik. Pomoże nam w oczyszczeniu terenu z gruzu, kamieni i chwastów, wyrównaniu gruntu, użyźnieniu ziemi, montażu systemu nawadniającego czy siatki na krety. Wszystkie te zabiegu wpłyną pozytywnie na końcowy rezultat i znacznie ułatwią nam późniejszą pielęgnację trawnika. Pracownicy firmy ogrodniczej z pewnością chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i rozwieją wszelkie nasze wątpliwości. Powierzenie montażu trawnika z rolki fachowcom jest wskazane zwłaszcza w przypadku dużych i położonych na trudnych terenach (pofałdowanych, nachylonych, zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych dróg) ogrodów. Tam szczególnie liczy się precyzja, która gwarantuje równe ułożenie i dobre ukorzenienie się darni. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej