Oprysk z sody oczyszczonej i jego działanie

Soda oczyszczona to naturalny preparat o bezpiecznym działaniu. Ma bardzo szerokie zastosowanie i często wykorzystuje się ją do sprzątania czy właśnie dbania o rośliny w sposób ekologiczny. Jest także bardzo skuteczna. W ogrodzie stosuje się ją zwłaszcza do zwalczania szkodników, jednak działa także na choroby i można wykazać niewielkie działanie na niektóre chwasty.

Dlaczego warto wybierać sodę oczyszczoną. Jest to ekologiczny sposób, który nie szkodzi ludziom, roślinom i produktom spożywczym pochodzenia roślinnego. Nie jest także szkodliwy dla pszczół, a właśnie opryski chemicznymi środkami ochrony roślin są najbardziej szkodliwe dla tych pożytecznych stworzeń i zmniejszają ich populację. Soda, a raczej roztwór sody oczyszczonej z wodą, to świetny sposób na ekologiczne, zdrowe rośliny w ogrodzie. Wykorzystuje się ją zarówno do ochrony roślin ozdobnych, jak i jadalnych.

Na co działa oprysk z sody oczyszczonej - szkodniki

Oprysk z sody oczyszczonej najczęściej jest wykorzystywany do zwalczania szkodników. I faktycznie z niektórymi świetnie sobie radzi. Oczywiście bardziej problematyczni niechciani goście w ogrodzie, jak gąsienice na bukszpanie, czyli ćma bukszpanowa albo nornice, nie poddają się jej działaniu, ale na wiele małych, drobnych żyjątek świetnie działa.

Najczęściej oprysk z sody stosuje się na mszyce. Te drobne, zielone lub czarne insekty mają tendencję do błyskawicznego rozmnażania się i w zastraszającym tempie mogą objąć całą roślinę i doprowadzić do jej obumarcia. Od razu, jak tylko je zauważysz na swojej roślinie, błyskawicznie zadziałaj sodą oczyszczoną, efekty będą natychmiastowe.

Oprysk z sody świetnie radzi sobie także z różnymi pajęczakami, na przykład na przędziorkach. Są one bardzo powszechne w uprawach pod osłonami, gdzie najczęściej grasuje przędziorek chmielowiec. Mają najczęściej około 0,5 mm wielkości, więc są mało widoczne, ale robią ogromne spustoszenia. Kolejnym szkodnikiem jest mączlik szklarniowy. To owad należący do pluskwiaków, który wygląda jak mała muszka. Atakuje uprawy pod osłonami i także można spróbować pozbyć się go sodą oczyszczoną.

Jak zrobić naturalny oprysk z sody na mszyce

Oprysk z sody na mszyce i inne szkodniki robi się z wody, sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń albo szarego mydła (najlepiej w płynie). Płyn i mydło sprawiają, że preparat nie spływa po roślinie, ale zostaje na niej i może zacząć działać. Preparat robi się z 1 łyżki sody na 2 szklanki wody. Można dodać do niego około 2 ml płynu do naczyń lub mydła. Całość trzeba dobrze wymieszać i wstrząsnąć, by soda się rozpuściła. Roztwór stosuje się nierozcieńczany.

Oprysk wykonuje się ręcznie, na przykład za pomocą opryskiwacza ręcznego czy butelki z atomizerem. Jeśli stosuje się go na większych powierzchniach, można zastosować opryskiwacz plecakowy. W przypadku szkodników na roślinach doniczkowych, wystarczy przetrzeć liście delikatną ściereczką, najlepiej miękką, z mikrofibry, nasączoną roztworem. Trzeba pamiętać o spodniej stronie liści – tam najczęściej szkodniki składają jajka i żerują. Sprawdź także ten artykuł: Oprysk na chwasty w ogrodzie - polecane preparaty chwastobójcze.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie – choroby

Soda oczyszczona jest też niezawodna w leczeniu różnego rodzaju chorób grzybowych roślin. Najczęściej wykorzystuje się ją na mączniaka, ale ma zastosowanie także w zwalczaniu plamistości liści. Mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy to najczęściej spotykane choroby roślin, zarówno ogrodowych, uprawianych w polu i pod osłonami, poraża nawet rośliny doniczkowe i szybko się rozprzestrzenia na kolejne. Obie choroby mają postać szpecących, białych nalotów na liściach i nadziemnych części roślin. Do zwalczania tej choroby stosuje się silne środki chemiczne, także prewencyjnie. Nie jest to jednak ekologiczny sposób, jeśli chcesz zadziałać bardziej naturalnie, koniecznie wybierz preparat z sody.

Na mączniaka i plamistość liści robi się roztwór z 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej, 5 ml szarego mydła w płynie na 1 l wody. Lepiej zastosować ciepłą wodę, by soda i mydło mogły się rozpuścić. Preparat trzeba dobrze wymieszać i wstrząsnąć. Oprysk wykonuje się opryskiwaczem i należy zastosować go kilkukrotnie. Szybko zauważysz działanie przeciwko mączniakowi – białe plamy już kolejnego dnia zaczynają ciemnieć. Oprysk można stosować u wszystkich typów roślin.

Zastosowanie oprysku z sody oczyszczonej na chwasty

Zwalczanie chwastów w uprawach, ogrodzie kwiatowym czy na trawniku ma znaczenie nie tylko estetyczne. Chwasty są często nośnikami wielu chorób, włącznie z opisanym wcześniej mączniakiem, bywają także roślinami żywicielskimi dla szkodników. Usuwanie chwastów jest szczególnie ważne, jeśli chcesz mieć piękny, obfity plon. W dużym ogrodzie utrzymanie mechanicznego wyrywania chwastów nie jest łatwe, dlatego warto wspomóc się ekologicznymi sposobami.

Soda oczyszczona tak naprawdę nie zwalcza chwastów, które już wyrosły. Za jej pomocą można jednak zmniejszyć ryzyko ich nawrotu. Po mechanicznym plewieniu warto wysypać szczeliny między kamieniami czy kostką brukową sodą oczyszczoną. Dzięki temu resztki chwastów, które pozostały w ziemi nie powinny ponownie odrastać.


Bibliografia:

  1. https://poradnikogrodniczy.pl/soda-oczyszczona-zastosowanie-w-ogrodzie.php (dostęp 21.09.2023)
  2. https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/domowe-sposoby-na-wszelkie-zlo-w-ogrodzie/ dostęp 21.09.2023)
  3. Ośka M., Preparaty roślinne w ochronie roślin, dostęp do pdf 21.09.2023
ikona podziel się Przekaż dalej