Pelargonie w donicach – wymagania

Pelargonie, niezależnie od tego, na jakie ich rodzaje padnie wybór, mają podobne wymagania co do stanowiska i rodzaju podłoża. Najlepiej rosną w miejscach silnie nasłonecznionych czy wręcz w pełnym słońcu. Wyjątkiem jest pelargonia bluszczolistna, która poradzi sobie także w lekkim półcieniu. Jeśli więc nie mamy możliwości zapewnienia nasłonecznionego stanowiska, warto zdecydować się na ten gatunek.

Pelargonie najlepiej będą rosły na tarasach i balkonach o ekspozycji południowej. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, czy stanowisko nie jest zbytnio wystawione na działanie wiatru. W sezonie kwitnienia mogłoby to doprowadzić do łamania pędów i strat na atrakcyjności rośliny.

Pelargonie uprawiane są głównie jako kwiaty w donicach, ale spotkać można również pelargonie rabatowe. Warto zwrócić uwagę, że do prawidłowego wzrostu potrzebują ich sporych rozmiarów, a dokładniej pojemników o średnicy około 20-25 cm. Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej o sporej zawartości próchnicy. Do uprawy pelargonii można użyć torfu. Jeśli zdecydujemy się na posadzenie tych kwiatów w skrzynkach zamiast w donicach, nie należy sadzić ich zbyt gęsto, by pelargonie miały miejsce na swobodny rozrost.

Uprawa pelargonii stojącej

Popularne rodzaje pelargonii, to te uprawiane w donicach, jak pelargonie bluszczolistne, domowe wielkokwiatowe czy pelargonie o pachnących liściach. Te ostatnie nadają się także do sadzenia w ogrodzie, podobnie jak często spotykane tam pelargonie rabatowe.

Uprawa pelargonii stojącej zaczyna się od posadzenia. Znany jest już rozmiar doniczki i podłoże, więc pozostaje dodać, że pH gleby powinno oscylować w granicach 6,2-7,2. Na dnie pojemnika należy usypać warstwę drenażu, która skutecznie będzie odprowadzała nadmiar wody. Do tego celu nadadzą się kamyczki lub keramzyt. W sklepie ogrodniczym można także nabyć specjalne podłoże dla roślin balkonowych.

Pelargonie w donicach wymagają częstego i obfitego podlewania. Technika polega na tym, by przelać kwiat w taki sposób, aby woda przesączyła się przez warstwę drenażu. Latem trzeba to robić nawet dwa razy dziennie, jeśli słońce i susza dają się we znaki. Oczywiście w porach porannych i wieczornych, kiedy nie jest zbyt gorąco. Znakiem, że należy podlać roślinę poza okresem suszy jest moment, kiedy wierzchnia warstwa ziemi podeschnie.

Nawożenie pelargonii jest niezwykle ważne dla tego, by roślina pięknie kwitła i zachwycała zdrowym wyglądem. Warto zakupić płynny nawóz do pelargonii i połączyć ten zabieg z podlewaniem. Nawożenie pelargonii należy przeprowadzić po raz pierwszy po około 2-3 tygodniach od momentu posadzenia, a następnie powtarzać go co tydzień-półtora. Na rynku dostępne są także suche nawozy w formie granulek, jednak płyny do roślin kwitnących wydają się wygodniejszym rozwiązaniem.

Okres kwitnienia pelargonii przypada na czas od maja do października lub nawet nieco dłużej, jeśli nie wystąpią pierwsze przymrozki. Po tym czasie pelargonie zamierają. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wówczas usunięcie starych kwiatostanów, by na ich miejsce mogły pojawić się nowe. Warto to robić przez cały sezon, gdyż roślina szybko się regeneruje i w ten sposób można stymulować kwitnienie. Na zimę pelargonie należy przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie powinna być wyższa niż 14 stopni Celsjusza.