Czemu trzeba ostrzyć łańcuch w pile?

Stępiony łańcuch w pilarce znacznie pogarsza jakość pracy. Co więcej, może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkownika – zwiększa się ryzyko odbicia piły od tnących elementów, co może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. Ponadto urządzenie szybciej się wyeksploatuje i konieczna będzie wymiana łańcucha.

Jak często ostrzyć łańcuch?

Osoba wprawnie korzystająca z piły spalinowej z pewnością zauważy moment, w którym łańcuch w pile wymaga zaostrzenia. Użytkowanie pilarki staje się trudniejsze, trzeba przykładać większy nacisk, by przeciąć drewno. Zauważyć można też większe zapylenie przy pracy z pilarką. To sygnał, że pora na ostrzenie łańcucha.

Jak często taka sytuacja wystąpi? Zależy oczywiście od częstotliwości używania piły, a także tego, do obróbki jakich materiałów jest używania. Jeśli tniesz głównie czyste, miękkie drewno, to zajmij się ostrzeniem łańcucha co trzy tankowania zbiornika. Jeśli zaś wykosztujesz pilarkę do obróbki twardego i mocno zanieczyszczonego drewna, powinieneś naostrzyć piłę co każde tankowanie.

Jak ostrzyć łańcuch w pile spalinowej?

Do ostrzenia łańcucha w pile wykorzystasz te same metody, co doostrzenia noża kosiarki – najprościej jest sięgnąć po płaski pilnik. Krok po kroku ostrzenie z pomocą pilnika przebiega następująco:

  1. Naciągnij łańcuch piły, tak by nie uszkodzić zębów łańcucha.
  2. Umieść pilnik w odpowiedniej pozycji względem łańcuch – jedna piątą narzędzia powinna wystawać powyżej zęba łańcucha.
  3. Wykonuj równomierne ruchy od siebie, obracając pilnik wokół własnej osi.
  4. Najpierw zajmij się ostrzeniem łańcucha od prawej strony, a potem odwróć go, by ostrzyć z lewej strony zęby.
  5. Kontynuuj ostrzenie do momentu aż wszystkie zęby będą równej długości. Uszkodzony ząb tnący należy piłować dopóki nie nabierze znów odpowiedniego kształtu.

Szlifierka do ostrzenia łańcucha

Do ostrzenia łańcucha możesz też wykorzystać szlifierkę. To opcja polecana dla osób, które nie mają doświadczenia w ostrzeniu ręcznym. Pamiętaj by kupić ostrzałką do zamontowania w szlifierce. Łańcuch trzeba odpowiednio naciągnąć, podobnie jak przed ostrzeniem z pomocą pilnika. Nie ma za to konieczności ustawiania łańcucha pod odpowiedniemu kątem, dzięki czemu proces jest szybszy i wygodniejszy. Szlifierką wykonasz nie tylko ostrzenie łańcucha, ale także ostrzenie siekiery – przy okazji, jeśli szukasz dobrej siekiery, to sprawdź szeroki wybór produktów w OBI: https://www.obi.pl/search/siekiera/.

Jak wyczyścić rdze na metalowych narzędziach?

Metalowe narzędzia ogrodnicze, w tym sekator, siekiera, łańcuch piły, z czasem mogą ulec korozji. Zauważysz z łatwością rdzawy nalot i od razu powinieneś działać. Im bowiem mniej zaawansowana korozja, tym łatwiej pozbyć się rdzy. Gdy korozja za mocno wejdzie na narzędzia, możesz już nie doczyścić ich z rdzy i nie będą już sprawne.

Jak usunąć rdzę z metalu? Do wyboru masz metody mechaniczne, chemiczne oraz domowe. Zanim zajmiesz się usuwaniem rdzy, pamiętaj by założyć rękawiczki, szczególnie gdy wykorzystujesz środki chemiczne do usuwania rdzy. Możesz bowiem uszkodzić sobie skórę dłoni. Do bardzo zaawansowanej korozji, używaj agresywnych metod – np. silnych środków przemysłowych.

Mechaniczne usuwanie rdzy

Mechaniczne usuwanie rdzy polecane jest do niewielkich wykwitów rdzy na łańcuchu pilarki, siekierze czy na sekatorze – niezbędnym wręcz narzędziu ogrodowym, który możesz wybrać spośród oferty OBI:https://www.obi.pl/search/sekator/.

Delikatne naloty można zeskrobać za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego. Do większych wykwitów rdzy potrzebna będzie szlifierka, by skutecznie je usunąć. Koniecznie zamontuj specjalny osprzęt do szlifowania metalowych elementów narzędzi ogrodniczych, bo w przeciwnym razie możesz zniszczyć narzędzia.

Mechaniczne czyszczenie rdzy wykonuj cyklicznie, by zapobiec rozrastaniu się wykwitów rdzy. Polecane jest też zabezpieczenie po czyszczeniu preparatem, które zahamuje korozję.

Preparaty chemiczne do czyszczenia rdzy

Czym wyczyścić rdzę, gdy nie masz na podorędziu szlifierki czy pilnika? Dobrze sprawdzą się specjalne przemysłowe środki do czyszczenia rdzy, które usuną nawet bardzo zaawansowaną korozję. Przemysłowe preparaty są efektywne, ale też mogą być szkodliwe dla człowieka, więc trzeba bardzo ostrożnie z nich korzystać. Po zastosowanie takich środków już w kilka minut narzędzia ogrodowe są ponownie gotowe do użycia.

Domowe sposoby na usunięcie rdzy

Bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne są domowe sposoby na usuwanie rdzy, ale w tym przypadku trzeba czekać na efekt kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Plusem takich sposobów jest to, że wykorzystuje środki dostępne w każdej kuchni. Na rdzę dobrze działa:

  • Ocet – najlepiej zanurzyć całe narzędzia w niej, lub w przypadku większych narzędzi przemyć je szmatką nasączoną octem.
  • Soda oczyszczona – posyp nią narzędzia umyte wcześniej wodą, pozostaw na kilka godzin, a potem przy użyciu drucianej szczotki zeskrob nalot.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej