Piwonia

Piwonia to wieloletnia bylina z rodziny peoniowatych, choć pojawia się też w formie niewysokiego krzewu. Pochodzi z obszarów Europy i Azji odznaczających się umiarkowanym klimatem. Tylko dwa z trzydziestu trzech gatunków naturalnie występują na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych oraz w Peru. Uprawa tego kwiatu w ogrodzie nie sprawia większych problemów.
Piwonia drzewiasta - sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Piwonia drzewiasta - sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Piwonia - odmiany, uprawa i wszystko inne, co warto wiedzieć
Piwonia - odmiany, uprawa i wszystko inne, co warto wiedzieć
Piwonia chińska - pielęgnacja, uprawa, odmiany, cena
Piwonia chińska - pielęgnacja, uprawa, odmiany, cena

Piwonia - najlepsze odmiany, uprawa i pielęgnacja tych pięknych kwiatów

Jak sprawić by ogród stał się magicznym miejscem? Najlepszym sposobem osiągnięcia tego celu jest posadzenie pięknych kwiatów. Spośród wielu gatunków na szczególną uwagę zasługuje piwonia. Gdy kwitnie zamienia ogród w niezwykle uroczy zakątek. Ten kwiat występuje w kilku interesujących odmianach, które warto poznać.

Piwonia i jej odmiany

Piwonia ogrodowa to w rzeczywistości kilka gatunków różniących się wyglądem. Jednym z nich jest piwonia lekarska. Pochodzi z południowej i środkowej Europy, tam też występuje w stanie naturalnym. W sprzyjających warunkach dorasta do sześćdziesięciu centymetrów wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu czyniąc z ogrodu piękne miejsce. Jest to zazwyczaj piwonia czerwona, ale występują też odmiany różowe i białe.

W naszym kraju dużą popularnością cieszy się piwonia chińska. Nie trudno zgadnąć, że jej nazwa wywodzi się od miejsca występowania. W stanie naturalnym można ją też spotkać w Japonii, Korei oraz na Syberii. Jej kwitnienie przypada na maj lub też przełom maja i czerwca. Te kwiaty ogrodowe przybierają różne kolory w zależności od odmiany. Może być to piwonia żółta, biała, różowa, słomkowa. W Polsce bardzo dobrze rozwijają się odmiany Ewelina, Władysława, Jadwiga, Hania, Ursynów i Krystyna.

Pisząc o popularnych gatunkach tej rośliny nie można zapominać, że istnieje piwonia drzewiasta. Jej inna nazwa to piwonia krzewiasta. Podobnie jak kwiaty opisywane powyżej, kwitnie w maju i czerwcu. Niektóre z dostępnych odmian ponawiają kwitnienie jesienią. Ten krzew naturalnie występuje w górskich rejonach Chin. Podobnie jak inne gatunki, obsypuje się różnokolorowymi kwiatami. Występuje tu, więc piwonia czerwona, piwonia żółta, ale też biała, różowa i czerwono-purpurowa.

Po tym wstępie można przejść do najważniejszych informacji. Należy do nich sadzenie, uprawa piwonii oraz pielęgnacja. Wiadomo już, że ten kwiat występuje w trzech najpopularniejszych odmianach. W związku z tym każdą z nich zajmiemy się osobno. Na początek piwonia ogrodowa(lekarska).

Piwonia ogrodowa zwana też lekarską

Uprawa piwonii nie jest skomplikowana, lecz mimo tego wymaga pewnej wiedzy. Ponieważ jest to wieloletnia bylina, bardzo ważne jest odpowiednio dobrane stanowisko. Sadzenie musi być przemyślane, ponieważ ten kwiat nie lubi zmian miejsca. Piwonia ogrodowa przyjmie się w kilku odmianach gleby. Niestety nie każde podłoże jest tak samo dobre. Na terenach podmokłych mogą pojawić się choroby grzybowe. Roślina rozwijająca się na ziemiach lekkich nie wyda bujnych kwiatów. Zatem uprawa piwonii na glebach piszczysto-gliniastych daje najlepsze rezultaty. Trzeba też pamiętać by stanowisko było dobrze nasłonecznione.

Sadzenie piwonii należy wykonać dokładnie w trzeciej dekadzie sierpnia lub początkiem września. Wtedy będzie miała wystarczająco dużo czasu by się ukorzenić przed zimą. Przed umieszczeniem sadzonki w ziemi warto przygotować teren. Gleba musi być żyzna i obficie zaprawiona obornikiem. Piwonia wytwarza spory system korzeniowy, dlatego też dołek, w którym się znajdzie powinien mieć 60 x 60 centymetrów. Przy sadzeniu większej ilości kwiatów trzeba zachować odległość około metra.

Późniejsza pielęgnacja nie jest skomplikowana. Nawożenie jest konieczne tylko wtedy, gdy kwiat słabo rośnie. Ważną czynnością jest usuwanie chwastów, które mogą konkurować z rośliną o zasoby wody. Piwonia ogrodowa potrzebuje też ściółkowania kompostem ogrodowym lub dobrze rozłożonym obornikiem.

Choć te kwiaty ogrodowe są odporne na mróz, po posadzeniu zalecane jest ich okrycie na zimę. Po silniejszych przymrozkach należy ściąć liście piwonii. Usuwamy część nadziemną tuż przy gruncie.

Piwonia chińska

Podobnie jak w przypadku odmiany lekarskiej, piwonia chińska nie lubi częstego przesadzania. Zatem jej posadzenie również powinno być przemyślane. Piwonia żółta lubi słoneczne lub półcieniste stanowisko. Najlepiej rozwija się w glebie próchnicznej, żyznej i przepuszczalnej. Młode kwiaty ogrodowe w pierwszych latach po posadzeniu wymagają okrycia na zimę.

Sadzenie tego pięknego kwiatu najlepiej przeprowadzać końcem sierpnia lub na początku września. Uprawa piwonii na glebach lekkich wymaga przygotowania odpowiednich dołków pod sadzonki. Muszą być obficie zaprawione kompostem lub rozłożonym obornikiem, warto też dodać nawozy mineralne. Są to, więc podobne czynności jak w przypadku opisywanym powyżej.

Piwonia chińska stanie się ozdobą ogrodu pod warunkiem, że zazna odpowiedniej pielęgnacji. Bez pewnych zabiegów może paść ofiarą choroby grzybowej takiej jak szara pleśń. Trzeba, więc pamiętać by nie zalewać pąków i liści w trakcie podlewania. Nie można też przesadzać z nawozem azotowym, ponieważ obniża odporność roślin. Piwonia do rozwoju potrzebuje związków fosforowych i potasowych i to o nie należy zadbać.

Jeżeli uprawa piwonii zostanie zaatakowana przez choroby potrzebne będzie natychmiastowe opryskanie.

Piwonia chińska czy też, jak kto woli, piwonia żółta to piękny kwiat. Mimo tego, że pochodzi z dalekiego kraju jest w Polsce bardzo popularna. Wpływa na to łatwość sadzenia i uprawy. Odpowiednie stanowisko i pielęgnacja sprawią, że roślina rozkwitnie i będzie świetnie ozdabiać ogród.

Piwonia krzewiasta, stanowisko, uprawa i pielęgnacja

Piwonia krzewiasta i piwonia drzewiasta to ta sama roślina, nazwy stosowane są naprzemiennie. Może rosnąć samodzielnie lub też w większej grupie. Optymalny termin na jej sadzenie przypada na sierpień oraz początek września. Cały proces przebiega bardzo podobnie do przypadków opisywanych powyżej. Drzewiasta piwonia czerwona powinna zostać umieszczona w ziemi zaprawionej kompostem, przefermentowanym obornikiem albo przegniłymi liśćmi. Optymalne stanowisko powinno być wyeksponowane i nasłonecznione.

Uprawa piwonii tej odmiany nie jest trudnym zadaniem. Ten krzew, podobnie jak kwiaty ogrodowe wymaga pewnych zabiegów. Przez lato piwonia drzewiasta musi mieć spulchnioną glebę a jeśli jest sucho trzeba ją regularnie podlewać. Tymczasem jesienią ważne jest ściółkowanie dobrze rozłożonym obornikiem albo nawozami mineralnymi. Dobre przygotowanie gleby, w której będzie się rozwijać piwonia krzewiasta to istotny krok. Po tym roślina przez kilka lat nie będzie potrzebowała dodatkowego nawożenia.

Jeżeli chodzi o pielęgnację to piwonia drzewiasta potrzebuje jesiennego przycinania. Wykonuje się je około dziesięć centymetrów nad ziemią. Pamiętając by nie ścinać pędów bezpośrednio po przekwitnięciu. Młode przyrosty trzeba zabezpieczyć przed nadchodzącymi przymrozkami.

Piwonia czerwona, piwonia żółta i inne kolorowe odmiany w pierwszych latach po posadzeniu wymagają ochrony przed mrozem. Ważne jest, więc ściółkowanie lub otaczanie rośliny chochołem ze słomy lub włókniny. Okrycie utrzymuje się do przełomu kwietnia i maja, aż do ustania przymrozków. Im piwonia krzewiasta jest starsza tym staje się bardziej odporna na mróz. Mimo tego w ciężkie zimy również potrzebuje ochrony.

Każda piwonia ogrodowa opisana w tym artykule odznacza się pięknym wyglądem. Niezależnie od tego czy jest to piwonia czerwona, żółta czy biała, stanowi wspaniałą ozdobę. Te krzewy i kwiaty ogrodowe nie są trudne w uprawie pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednie stanowisko do rozwoju. Ważne jest też dobrze wykonywana pielęgnacja.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij