Czym jest wertykulacja?

Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny, który polega na pionowym nacinaniu darni, na głębokość do 20 mm (w zależności od możliwości wertykulatora). Ma na celu usunięcie mchu i filcu (powstającego z martwych źdźbeł trawy - łodyg i liści, a także ścinków pozostałych po koszeniu). 

Korzyści z wertykulacji trawnika

  • poprawia warunki glebowe,
  • podnosi odporność na patogeny chorobotwórcze,
  • zapewnia intensywne krzewienie się i prawidłowy rozwój traw,
  • pomaga usunąć mech z trawnika,
  • usuwa filc i zbyt płytko ukorzenione trawy,
  • przygotowuje trawnik na kolejne zabiegi pielęgnacyjne (aerację, nawożenie),
  • zwiększa skuteczność pielęgnacji trawnika (aeracji, nawożenia, nawadniania),
  • ułatwia przenikanie światła, tlenu, wody i składników odżywczych do korzeni traw.

Kiedy przeprowadzać wertykulację?

Wertykulację powinno poprzedzić niskie skoszenie trawnika. Wertykulację przeprowadzaj przynajmniej raz w roku, po  skoszeniu trawy po raz pierwszy w sezonie. 

Wertykulację po raz pierwszy należy przeprowadzić po 2-3 latach od wysiania trawy - gdy posiadasz trawnik z siewu. Wykonując ją szybciej, np. po roku od założenia trawnika, nie uzyskasz oczekiwanych efektów. Powodem jest zbyt słabo ukorzeniona trawa. 

Jeśli rozłożyłeś trawnik z rolki, werykulację przeprowadź po 2 latach.

Dogodnym terminem na przeprowadzenie zabiegu w obydwu przypadkach jest chłodniejszy dzień (temperatura powinna wynosić +10 stopni), gdy gleba będzie lekko wilgotna. 

Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika? 

Wertykulację powinno poprzedzić niskie skoszenie trawnika. 

Podczas pierwszego przejazdu wertykulatorem, ustaw noże tnące nie za głęboko, wystarczy na 5 mm, tak aby skutecznie usunąć  z powierzchni trawnika płytką warstwę filcu. Przed kolejnym przejazdem zwiększaj stopniowo głębokość nacięć o 10 - 15 mm, (w zależności od możliwości wertykulatora).

Planujesz wiosenne prace w ogrodzie? Nie zapomnij o wertykulacji trawnika!
Planujesz wiosenne prace w ogrodzie? Nie zapomnij o wertykulacji trawnika!

Po skończonej pracy wertykulatorem usuń z trawnika martwą darń wraz z chwastami wyrwanymi w trakcie wertykulacji - i wyrzuć do kosza (worka na odpadki biodegradowalne) .Dzięki wertykulatorowi   ASC 1.3 E wyposażonemu w pojemny (40 - litrowy) kosz nie musisz ręcznie sprzątać mchu i filcu pozostałych na trawniku po wertykulacji. Podobnie w wertykulatorze ASC  1.5 E, tylko w tym wypadku worek jest 50-litrowy. Miej na względzie to, że odpadki powstałe wskutek  wertykulacji nie nadają się do wykorzystania jako składniki kompostu, gdyż mogą zawierać zarodniki szkodliwych grzybów (patogenów chorobotwórczych), a te mogą poważnie uszkodzić glebę w jej głębszych warstwach. Co za tym idzie - osłabić kondycję trawy.    

Planujesz wiosenne prace w ogrodzie? Nie zapomnij o wertykulacji trawnika!
Planujesz wiosenne prace w ogrodzie? Nie zapomnij o wertykulacji trawnika!

Urządzenia do wertykulacji trawnika

Wertykulator mechaniczny - elektryczny, spalinowy - pomoże przy mocno zniszczonym trawniku. W porównaniu do ręcznego jest wydajniejszy w działaniu i łatwiejszy w obsłudze. Sprawi, że praca będzie efektywniejsza oraz nie będzie wymagała tak wielkiego wysiłku. 

Do pracy w małym i średniej wielkości ogrodzie przeznaczony jest wertykulator elektryczny, który posiada silnik elektryczny. Największe zalety tego wertykulatora to cicha praca, brak emisji spalin i niedroga eksploatacja. Jest również łatwy i wygodny w obsłudze.  

Wertykulator elektryczny Alpina ASC 1.3 E zapewnia efektywne napowietrzanie dzięki głębokości roboczej do 4 różnych pozycji, 16 ostrzom lub 36 zębom sprężystym i 40-litrowej torbie. Ten wertykulator elektryczny wykonuje nacięcia w zakresie od-6 mm do +4 mm. Szerokość robocza wynosi 32 cm. 

Wertykulator elektryczny Alpina ASC 1.5 E umożliwia efektywne napowietrzanie dzięki głębokości roboczej do 5 różnych pozycji, 20 ostrzom lub 44 zębom sprężystym i 50-litrowej torbie. Wertykulator ma głębokość roboczą w zakresie od -12 mm do +8 mm a szerokość robocza to 38 cm. 

Wiosenną pielęgnację wertykulatorem czas zacząć! Przeprowadzisz ją wiosną, aby przywrócić po zimie trawnik do porządku. Dzięki temu będzie zdobił przydomowy krajobraz.  

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej