Planujesz wiosenne prace w ogrodzie? Nie zapomnij o wertykulacji trawnika!
Ogród po zimie pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie trawnik, który wymaga intensywnej pielęgnacji. Ważnym zabiegiem jest wertykulacja. Więcej o niej - w artykule!
Czym jest wertykulacja?
Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny, który polega na pionowym nacinaniu darni, na głębokość do 20 mm (w zależności od możliwości wertykulatora). Ma na celu usunięcie mchu i filcu (powstającego z martwych źdźbeł trawy - łodyg i liści, a także ścinków pozostałych po koszeniu).
Korzyści z wertykulacji trawnika
- poprawia warunki glebowe,
- podnosi odporność na patogeny chorobotwórcze,
- zapewnia intensywne krzewienie się i prawidłowy rozwój traw,
- pomaga usunąć mech z trawnika,
- usuwa filc i zbyt płytko ukorzenione trawy,
- przygotowuje trawnik na kolejne zabiegi pielęgnacyjne (aerację, nawożenie),
- zwiększa skuteczność pielęgnacji trawnika (aeracji, nawożenia, nawadniania),
- ułatwia przenikanie światła, tlenu, wody i składników odżywczych do korzeni traw.
Kiedy przeprowadzać wertykulację?
Wertykulację powinno poprzedzić niskie skoszenie trawnika. Wertykulację przeprowadzaj przynajmniej raz w roku, po skoszeniu trawy po raz pierwszy w sezonie.
Wertykulację po raz pierwszy należy przeprowadzić po 2-3 latach od wysiania trawy - gdy posiadasz trawnik z siewu. Wykonując ją szybciej, np. po roku od założenia trawnika, nie uzyskasz oczekiwanych efektów. Powodem jest zbyt słabo ukorzeniona trawa.
Jeśli rozłożyłeś trawnik z rolki, werykulację przeprowadź po 2 latach.
Dogodnym terminem na przeprowadzenie zabiegu w obydwu przypadkach jest chłodniejszy dzień (temperatura powinna wynosić +10 stopni), gdy gleba będzie lekko wilgotna.
Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika?
Wertykulację powinno poprzedzić niskie skoszenie trawnika.
Podczas pierwszego przejazdu wertykulatorem, ustaw noże tnące nie za głęboko, wystarczy na 5 mm, tak aby skutecznie usunąć z powierzchni trawnika płytką warstwę filcu. Przed kolejnym przejazdem zwiększaj stopniowo głębokość nacięć o 10 - 15 mm, (w zależności od możliwości wertykulatora).
Po skończonej pracy wertykulatorem usuń z trawnika martwą darń wraz z chwastami wyrwanymi w trakcie wertykulacji - i wyrzuć do kosza (worka na odpadki biodegradowalne) .Dzięki wertykulatorowi ASC 1.3 E wyposażonemu w pojemny (40 - litrowy) kosz nie musisz ręcznie sprzątać mchu i filcu pozostałych na trawniku po wertykulacji. Podobnie w wertykulatorze ASC 1.5 E, tylko w tym wypadku worek jest 50-litrowy. Miej na względzie to, że odpadki powstałe wskutek wertykulacji nie nadają się do wykorzystania jako składniki kompostu, gdyż mogą zawierać zarodniki szkodliwych grzybów (patogenów chorobotwórczych), a te mogą poważnie uszkodzić glebę w jej głębszych warstwach. Co za tym idzie - osłabić kondycję trawy.
Urządzenia do wertykulacji trawnika
Wertykulator mechaniczny - elektryczny, spalinowy - pomoże przy mocno zniszczonym trawniku. W porównaniu do ręcznego jest wydajniejszy w działaniu i łatwiejszy w obsłudze. Sprawi, że praca będzie efektywniejsza oraz nie będzie wymagała tak wielkiego wysiłku.
Do pracy w małym i średniej wielkości ogrodzie przeznaczony jest wertykulator elektryczny, który posiada silnik elektryczny. Największe zalety tego wertykulatora to cicha praca, brak emisji spalin i niedroga eksploatacja. Jest również łatwy i wygodny w obsłudze.
Wertykulator elektryczny Alpina ASC 1.3 E zapewnia efektywne napowietrzanie dzięki głębokości roboczej do 4 różnych pozycji, 16 ostrzom lub 36 zębom sprężystym i 40-litrowej torbie. Ten wertykulator elektryczny wykonuje nacięcia w zakresie od-6 mm do +4 mm. Szerokość robocza wynosi 32 cm.
Wertykulator elektryczny Alpina ASC 1.5 E umożliwia efektywne napowietrzanie dzięki głębokości roboczej do 5 różnych pozycji, 20 ostrzom lub 44 zębom sprężystym i 50-litrowej torbie. Wertykulator ma głębokość roboczą w zakresie od -12 mm do +8 mm a szerokość robocza to 38 cm.
Wiosenną pielęgnację wertykulatorem czas zacząć! Przeprowadzisz ją wiosną, aby przywrócić po zimie trawnik do porządku. Dzięki temu będzie zdobił przydomowy krajobraz.
artykuł sponsorowany