Kalafior - wartości odżywcze

Kalafior znany jest nie od dziś. Jego pierwsze uprawy datowane są na około 600 p.n.e. Najpierw docenili go mieszkańcy Azji Mniejszej, później Włosi, a od XVI wieku również reszta Europejczyków. 100 lat później kalafior trafił do Ameryki, gdzie uprawiany jest do dziś. Inne kraje przodujące w hodowli tego warzywa to Indie, Chiny, Francja, Włochy czy Meksyk.

Co sprawiło, że kalafior zdobył taką popularność? Z pewnością nie tylko smak, ale i wartości odżywcze. Według badań opublikowanych w Journal of the National Cancer Institute, kalafior należy do wąskiej grupy roślin obdarzonej największym potencjałem antynowotworowym. Jego regularne spożywanie może chronić między innymi przed wyjątkowo agresywnym rakiem prostaty – szczególnie dzięki zawartości kurkuminy. Podobne działanie mają zresztą brokuły. Inne badania wskazują na zawartość izotiocyjanów, które neutralizują wolne rodniki i przyczyniają się do zapobiegania rakowi pęcherza. Kalafior zmniejsza też ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła i krtani.

Warzywo słynie nie tylko ze swoich antykarcerogennych właściwości. Jego ogromną zaletą jest również zasobność w witaminy i minerały. Bogaty jest w witaminy z grupy B (B1, B2 B3, B6, B9), C, E, K oraz mangan, fosfor, wapń, potas i magnez. Dostarcza również błonnika i kwasów omega-3. To także jedno z najlepszych źródeł białka roślinnego. Według badaczy, ta roślina wspomaga profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego, neurodegeneracyjnych, narządu wzroku, skóry i cukrzycy – a także skutecznie wyrównuje poziom elektrolitów we krwi, działa przeciwzapalnie, przyśpiesza trawienie i obniża zbyt wysokie ciśnienie.

Wybierając kalafior, warto przyjrzeć się jego główce. Powinna być bowiem biała i nie posiadać przebarwień czy skaz. Liście kalafiora muszą być zielone oraz sprężyste. Ta roślina lubi niskie temperatury, więc trzeba przechowywać ją w lodówce – maksymalnie pięć dni – by zachowała pełną świeżość.

Propozycje podania kalafiora

Jak ugotować kalafior? Warto pamiętać, że gotowanie kalafiora to nie jedyna opcja jego smacznego przygotowania. Pyszny jest także kalafior pieczony. Tradycyjną potrawą przyrządzaną na bazie tego warzywa jest zupa kalafiorowa – jak ją ugotować, by była naprawdę dobra?

Ciekawą opcją jest z pewnością zupa kalafiorowa z marchewką i serem. Jej wykonanie zajmuje nie więcej niż pół godziny, a efekty doceni każdy smakosz. Co będzie potrzebne? Oczywiście kalafior – jedna główka podzielona na różyczki. Do tego dwie małe marchewki, pół szklanki pokrojonego drobniutko selera, kostka bulionu warzywnego, dwie szklanki wody, dwie szklanki mleka, trzy łyżki masła i tyle samo mąki oraz szklanka sera cheddar i słodka papryka. Przyda się również sól i pieprz do smaku.

Marchewki kroimy drobno i wraz z kalafiorem oraz z selerem wrzucamy do garnka, zalewając całość bulionem warzywnym. Czekamy do osiągnięcia stanu wrzenia, po czym gotujemy 15 minut. Kiedy warzywa będą już miękkie, rozpuszczamy masło na patelni, dodajemy do niego mąkę, sól i pieprz. Powoli dolewamy mleko i doprowadzamy do wrzenia. Następnie mieszamy jeszcze 3 minuty, aż zgęstnieje i dodajemy starty ser. Całość dorzucamy do garnka z warzywami i mieszamy. Gotowe!

Innym znakomitym pomysłem na przyrządzenie kalafiora są kotlety roślinne. Tutaj również wystarczy nam jeden kalafior. Oprócz niego, potrzebujemy jedną czerstwą bulkę lub pół szklanki bułki tartej, pół pęczka natki pietruszki, duży ząbek czosnku, dwa jajka, cebulę i olej do smażenia oraz przyprawy – do smaku.

Przyrządzanie kotletów kalafiorowych zaczynamy od ugotowania rośliny w osolonej wodzie, odcedzenia i wystudzenia. W międzyczasie kroimy cebulę w kostkę i podsmażamy ją. Pietruszkę myjemy, osuszamy i drobimy, a czosnek przepuszczamy przez praskę. Ochłodzony już kalafior powinien trafić do dużej miski, gdzie rozgnieciemy go widelcem i dodamy do niego bułkę tartą lub po prostu namoczoną czerstwą bułkę.

Następnie dodajemy jajka, cebulę, pietruszkę, czosnek oraz resztę przypraw. W tym przypadku świetnie sprawdzają się: pieprz ziołowy, majeranek, tymianek, papryka chili, curry, mielona gorczyca czy gałka muszktatołowa; przyda się też nieco soli do smaku.

Wszystkie składniki musimy teraz doprowadzić do stanu jednolitej masy – najlepiej samymi dłońmi. Formujemy okrągłe lub owalne, małe kotlety i obtaczamy je w bułce tartej, po czym smażymy na oleju do zarumienienia. Kalafior w jajku i w bułce tartej to pyszna zdrowa alternatywa dla kotletów mięsnych!

Zobacz także: Dania z kalafiora nie muszą być nudne!

Kalafior w panierce – sprawdzony przepis

Jednym z najbardziej cenionych przez smakoszy dań kalafiorowych jest z pewnością smażony kalafior w panierce. Co więcej – można go wyjątkowo łatwo przygotować i urozmaicić ciekawymi akcentami. Interesującym pomysłem jest na przykład kalafior w panierce z dodatkiem sera. Jak go przyrządzić?

Do tej potrawy wystarczy nam pół kalafiora (nawet niewielkiego). Oprócz tego, potrzebujemy około 100 g sera. Im bardziej intensywny będzie w smaku, tym lepiej. Przydadzą się też 2-3 jajka, 3/4 szklanki mąki pszennej, szklanka bułki tartej, olej i sól.

Najpierw kroimy kalafiora na małe i płaskie kawałki. W przypadku surowego kalafiora dobrze jest najpierw podgotować go w osolonej wodzie – dzięki temu nieco zmięknie. Ser ścieramy na tarce i dodatkowo jeszcze siekamy. Mieszamy go z jajkami i szczyptą soli. Na osobnych talerzykach wysypujemy mąkę pszenną i bułkę tartą. Na patelni rozgrzewamy olej.

Małe kawałki kalafiora obtaczamy w mące, następnie w jajku z serem i na końcu w bułce tartej, a później smażymy na rumiany kolor. Przy zdejmowaniu kalafiora z patelni, warto położyć go na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu.

Kalafior w panierce jest już gotowy – smacznego!

Zobacz także: Przepis na kalafiora w panierce – jak przyrządzić kalafior?

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej