Szklarnie ze szkła - tradycyjne sposoby na uprawę roślin i warzyw

Od lat wielu sadowników i domowników, którzy hodowali warzywa, zioła lub kwiaty uprawne decydowało się na szklarnie z solidnego, grubego szkła. Taki materiał miał zastosowanie przede wszystkim w cieplarniach, gdzie hodowano rośliny tropikalne, wymagające dużej ilości światła słonecznego.

Minusem takich rozwiązań było, jednak przenikanie do wnętrza promieni UV, które posiadają negatywne działanie na rośliny. Co prawda można było ograniczać ich dopływ poprzez specjalne filtry, jednak wymagało to dodatkowej pracy i nakładu finansów.

Rodzaje szklarni: szkło, poliwęglan, folia
Szklarnia ze szkła, poliwęglanu czy folii - co najlepiej wybrać?

Szklarnie poliwęglanowe - dlaczego są lepsze od szklarni ze szkła i folii?

Wiele osób przywykło, że w otoczeniu domu postawiona była szklarnia ze szkła lub z folii. Obecnie jednak odchodzi się od tych materiałów na rzecz poliwęglanu, który jest znacznie bardziej praktyczny i stanowi wybór na wiele lat.

Oferta szklarni ogrodowych z poliwęglanu producenta Volya: https://sklep.arlenteam.pl/szklarnie-z-poliweglanu

Rodzaje szklarni do wyboru
Szklarnia ze szkła, poliwęglanu czy folii - co najlepiej wybrać?

Szkło jako materiał na szklarnię cechuje się dość dużą wagą, co powoduje znaczne utrudnienia w sytuacji, kiedy chcemy zmienić miejsca przeznaczone na uprawę warzyw i nasion. Tymczasem ziemia z biegiem lat wyjaławia się i dlatego istnieje konieczność zmiany lokalizacji szklarni. W przypadku tej z poliwęglanu przeniesienie jest dość proste, ponieważ jej konstrukcja jest lekka i łatwa w montażu.

Z kolei jeśli chodzi o szklarnie pokryte folią to problemem dla użytkowników często jest trwałość. Folia jest narażona na uszkodzenia na skutek silniejszych podmuchów wiatru lub po przebytej zimie. To pociąga za sobą konieczność zakupu nowej - czasami wraz z nadejściem każdego, nowego sezonu wiosennego. To znaczny wydatek dla domowego budżetu,który powoduje, że całkowite koszty utrzymania szklarni znacznie wzrastają.

Szklarnia: szkło, poliwęglan czy folia?
Szklarnia ze szkła, poliwęglanu czy folii - co najlepiej wybrać?

Na tle wskazanych wyżej danych szklarnia z poliwęglanu jest, co prawda, najdroższym wyborem, ponieważ jej zakup jest dość kosztowny i nie ma możliwości stworzenia jej samodzielnie, np. z pozostałych z demontażu okien. Jednak na przestrzeni lat inwestycja zwraca się, ponieważ poliwęglanowa szklarnia jest wytrzymała i solidna, a ponadto cechuje się nowoczesnym designem.

Ma to znaczenie, ponieważ wiele osób dba obecnie nie tylko o praktyczność i funkcjonalność rozwiązań, które umieszcza się w otoczeniu domu, ale też o estetykę. Ciężkie i nieładnie prezentujące się szklarnie ze szkła często nie wpisują się dobrze w krajobraz wokół domu lub na działce.

Inne zalety, które warto wziąć pod uwagę kiedy omawia się cechy szklarni z poliwęglanu to też znacznie łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Jeśli robimy to regularnie to nie ma obaw, że do wnętrza nie będzie przenikać światło słoneczne niezbędne do rozwoju roślin. Dla porównania szklarnie ze szkła z biegiem lat brudzą się, a czyszczenie jest czasochłonne i trudne, co ma wpływ także na jakość powietrza i warunków, jakie rośliny znajdujące się wewnątrz posiadają i jakie mają wpływ na ich rozwój.

Zalety szklarni z poliwęglanu

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu o wielkości dostosowanej do potrzeb domowego gospodarstwa i posiadająca dodatkowe wzmocnienia jest w stanie udźwignąć obciążenie o masie nawet do 360 kg/m2. Nie wpływają na nią negatywnie opady śniegu i tworząca się gruba powłoka śnieżna. Dzięki temu szklarni nie trzeba demontować na okres zimowy, co znacznie ogranicza nakład pracy.

Producenci szklarni z poliwęglanu zapewniają ponadto, że są one odporne na porywiste podmuchy wiatru i zmienne warunki pogodowe, a nawet załamania pogody, co obecnie zdarza się w naszym kraju coraz częściej. Szklarni wykonanej z poliwęglanu nie szkodzą nawet silne opady gradu.

Rodzaje szklarni ogrodowych.
Szklarnia ze szkła, poliwęglanu czy folii - co najlepiej wybrać?

Cena szklarni z poliwęglanu, czyli dlaczego warto zapłacić więcej?

Na tle wymienionych wyżej rodzajów szklarni - ta z folii jest uważana za najtańsze rozwiązanie przeznaczone do uprawy warzyw, ziół i kwiatów. Dlatego w praktyce wiele osób decyduje się właśnie na taki zakup, zapominając jednak, że w praktyce całościowa cena powinna odnosić się także do długości korzystania z niej i innych cech. A folia jest materiałem dość łatwo narażonym na uszkodzenia i zdarza się, że po okresie zimowym wymaga wymiany, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

W praktyce specjaliści wskazują, że na ostateczną decyzję o wyborze konkretnego rodzaju szklarni powinna wpływać nie tylko cena, ale też jakość materiału i konstrukcji. I tak, patrząc na wskazane wyżej parametry wiele osób decyduje się obecnie na wybór szklarni z poliwęglanu, która jest droższa, ale znacznie bardziej trwała. Posiada solidną konstrukcję, która przetrwa wiele sezonów i nie jest jej straszne nawet gradobicie ani opady śniegu.

W sytuacji, kiedy domowy budżet ogranicza nas, jednak i nie możemy pozwolić sobie na zakup dużej szklarni poliwęglanowej - można wybrać mniejszy model, z możliwością dostawienia do niego w przyszłości kolejnych modułów szklarni.

Opracowano przy współpracy:

Sklep Arlen Team

www.sklep.arlenteam.pl
Aleje Jerozolimskie 81 lok. 7.10
02-001 Warszawa
Telefon: +48 22 299 29 32
NIP: 5223046013
REGON: 363030110

ikona podziel się Przekaż dalej