Tawuła

Tawuła to kwitnący krzew liściasty z rodziny różowatych. W skład tej grupy wchodzi od 80 do 100 gatunków tawuły. Te rośliny ozdobne w stanie dzikim spotyka się na półkuli północnej w strefie chłodnej i umiarkowanej. W Polsce naturalnie rozwijają się trzy gatunki, jest to tawuła wierzbolistna, średnia i ożankolistna. Tymczasem w ogrodach uprawianych jest znacznie więcej okazów. Są to popularne rośliny z uwagi na ładny pokrój i pięknie wybarwione liście.
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017
Tawuła - odmiany, sposoby pielęgnacji i uprawy krzewu ozdobnego
Tawuła - odmiany, sposoby pielęgnacji i uprawy krzewu ozdobnego

Tawuła - popularne odmiany pięknego krzewu ozdobnego

Tawuła reprezentuje piękne krzewy ozdobne o egzotycznym pochodzeniu. Może być z powodzeniem uprawiana w naszym kraju. Co ciekawe trzy gatunki występują nad Wisłą naturalnie. Tawuły świetnie nadają się na żywopłot, ale też samodzielne dekoracje ogrodu. Warto dowiedzieć się, jakie stanowisko lubią tawuły i na czym polega ich pielęgnacja.

Kwitnące krzewy do ogrodu

Tawuła to kwitnący krzew liściasty należący do rodziny różowatych. W skład grupy wchodzi od 80 do 100 gatunków tej rośliny. W stanie dzikim tawuły spotyka się na półkuli północnej w strefie chłodnej i umiarkowanej. W Polsce naturalnie rozwijają się trzy gatunki, jest to tawuła wierzbolistna, średnia i ożankolistna. Tymczasem w ogrodach uprawianych jest znacznie więcej odmian. Zyskały popularność dzięki ładnemu pokrojowi i pięknie wybarwionych liściach.

Tawuła jest reprezentowana przez rozmaite odmiany. Tworzą one bardzo zróżnicowaną grupę. Dostępne są tawuły niskie i wysokie, różnią się też wielkością i kolorem kwiatów. Ważnym kryterium podziału jest też termin kwitnienia. Na tej podstawie tawuły można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to gatunki wcześnie kwitnące a druga późno kwitnące.

Zanim pojawią się opisy konkretnych odmian należy uściślić pewną kwestię. Tawuły wcześnie kwitnące tworzą kwiaty od wiosny do początku lata. Tymczasem druga grupa wchodzi w okres kwitnienia w połowie lata i utrzymuje ten stan do końca tej pory roku. Trzeba też dodać, że poza wielkością i kolorami, każdy krzew może różnić się wymaganiami, co do gleby i stanowiska.

Wcześnie kwitnące krzewy do ogrodu – rodzaje kwiatów i liści

Najpopularniejszy krzew z tej grupy to tawuła wczesna. Jej kwiat jest drobny, biały i zbiera się w grona. Do tego dochodzą jasnozielone, eliptyczne liście. Jest to, więc roślina o dużych walorach dekoracyjnych. Jej kwitnienie przypada na przełom kwietnia i maja.

Tawuła wczesna dorasta do około dwóch metrów wysokości. Może się wydawać, że jest mniejsza, ponieważ jej pędy mają tendencję do przewieszania się. Tawuła tej odmiany lubi gleby lekko kwaśne, zasadowe oraz obojętne.

Tawuła biała to kolejny krzew kwitnący wcześnie. Znana jest też od nazwą Van Houtte. Jest to dość rozłożysta roślina dorastająca do 2,5 metra wysokości. Jej kwiat jest biały i pojawia się na pędach od maja do czerwca. Tawuła biała dobrze sobie radzi z zanieczyszczonym, miejskim powietrzem. Dobrze przyjmie się praktycznie w każdej glebie ogrodowej. Stanowisko dla niej może znajdować się w słońcu jak i półcieniu. Ważny jest też fakt, że tawuła biała jest bardzo odporna na mróz.

Nie tylko tawuła wczesna oraz jej białe odmiany zakwitają na wiosnę. Równie ciekawą propozycją jest tawuła szara. Dorasta do dwóch metrów wysokości a jej pędy przewieszają się bardzo ładnie. Wytwarza śnieżnobiałe kwiaty i szarozielone liście, które jesienią przebarwiają się na żółto. Tawuła szara preferuje nasłonecznione stanowisko. Jeśli chodzi o glebę jest bardziej tolerancyjna. Rozwinie się w prawie każdej ziemi.

Tawuła japońska i tawuła wierzbolistna – odmiany późno kwitnące

Tawuła japońska jest reprezentowana przez różne gatunki. Do najpopularniejszych należy golden princess, goldflamae oraz goldmound. Wymienione krzewy ozdobne wytwarzają drobne, karminowe lub różowe kwiat zebrane w kwiatostany. Pojawiają się na początku czerwca i utrzymują nawet do sierpnia. Ponadto tawuła japońska wytwarza czerwonawe, złotożółte lub pomarańczowożółte liście.

Niezależnie od tego czy jest to golden princess, goldflamae czy goldmound, krzew przystosuje się do niemal każdego podłoża. Dodatkowo tawuła japońska nie sprawia problemów w uprawie. Jej pielęgnacja sprowadza się do regularnego przycinania.

Krzewy ozdobne golden princess i goldmound to tawuły niskie. Dorastają do około 0,5 metra wysokości. Tawuła japońska goldflamae jest nieco wyższa. Może osiągnąć około 0,8 metra wysokości i około metr szerokości. Zatem do każdego ogrodu można dobrać najbardziej pasujące rodzaje.

Ciekawą rośliną jest też tawuła wierzbolistna, która w naszym kraju rośnie dziko. Oczywiście jej okazy często spotyka się w ogrodach, jako krzewy ozdobne. Nadaje się na żywopłot lub piękne tło dla innych roślin. Dorasta maksymalnie do 2 metrów wyskości, z tego względu sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Tawuła wierzbolistna w okresie kwitnienia wytwarza różowy kwiat. Wchodzi w ten stan w czerwcu i utrzymuje go aż do sierpnia. Ozdobą są też jej jasnozielone liście.

Tawuły niskie i wysokie, kwitnące wcześnie lub późno mają wiele cech wspólnych. Najważniejszą z nich jest fakt, że zawsze wyglądają zjawiskowo.

Tawuła – uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Tawuły to piękne, kwitnące krzewy do ogrodu, które najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Właściwie wszystkie odmiany, w tym golden princess i goldflamae najbardziej lubią nasłonecznione stanowisko. Wtedy każdy kwiat i liść będzie odznaczał się soczystymi kolorami. Stały dostęp do promieni słonecznych nie jest jednak obowiązkowy. W razie potrzeby różne rodzaje tawuł poradzą sobie w półcieniu.

Optymalne stanowisko to nie tylko nasłonecznienie, ale też gleba. Tawuła wczesna, goldmound i inne rodzaje są bardzo tolerancyjne, jeśli chodzi o podłoże. W zasadzie poradzą sobie wszędzie, lecz mimo tego mają swoje preferencje. Najlepsze gleby powinny być lekko kwaśne, zasadowe lub obojętne. Ważna jest też umiarkowana wilgotność. W takich warunkach tawuły niskie i wysokie będą się pięknie rozwijać.

Opisywane kwitnące krzewy do ogrodu nie sprawiają ogrodnikom wielu trudności. Pielęgnacja to w zasadzie tylko jedna czynność, jest nią przycinanie. Ma ono na celu usunięcie uszkodzonych lub nadmiernie zagęszczonych pędów. Termin przeprowadzania tego zabiegu zależy od tego, kiedy roślina kwitnie. Dla przykładu, tawuła biała reprezentuje odmiany wczesne, zatem jej przycinanie przypada na końcówkę wiosny. Gdy tylko roślina przekwitnie. Jeśli zaś chodzi o rodzaje późne, to te tawuły tnie się wczesną wiosną. Jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia należy usunąć zeszłoroczne przyrosty.

Przycinanie potrzebne jest też każdej nowo posadzonej roślinie. Wpływa na dobre rozkrzewienie się. Skrócenie pędów o 1/3 długości pobudzi kwitnienie.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij