Czym obsadzić pergole ogrodowe? Najlepsze rośliny na pergole

Dlaczego warto ozdobić pergole tarasowe roślinami?

Pergole to niezwykle funkcjonalna konstrukcja, która może stać się uzupełnieniem każdego tarasu, balkonu lub ogrodu. To właśnie dzięki pergoli stworzyć można niesamowity klimat w jednym z tych miejsc. Twarde podłoże i zadaszenie, jakie mają np. pergole Surma, pozwolą wygodnie i przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Niewątpliwie jest to jeden z najlepszych trendów współczesnej architektury oraz bardzo praktyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym. Właśnie takie są pergole Surma dostępne na www.systemysurma.pl – pergole stylowe, funkcjonalne i urozmaicające bryłę budynku bądź projekt ogrodu.

Pergole ogrodowe, balkonowe czy też tarasowe warto ozdobić kwiatami pnącymi, które nadadzą im niesamowitego klimatu. Wybierając rośliny na pergole, powinieneś jednak pamiętać o kliku ważnych rzeczach – zwłaszcza o tym, aby między roślinami a podporą zawsze zachowywać odpowiednie proporcje. Przy lżejszych konstrukcjach lepiej prezentować się będą delikatne pnącza, a przy masywniejszych szybko rozrastające się pędy. Nie zapominaj również o wytrzymałości pergoli na wzrost wybranej rośliny, a także o dobrej jakości pergoli. Pergole Surma to gwarancja zarówno wytrzymałości, jak i efektywności całej konstrukcji

1. Róża pnąca

To najmniej wymagająca ze wszystkich róż, która świetnie podkreśla pergole. Nie będziesz musiał się przy niej zbyt wiele nachodzić, gdyż róża pnąca ma niewielkie wymagania. Warto jedynie pamiętać o jej systematycznym podwiązywaniu, aby pergole ogrodowe zawsze dobrze się prezentowały.

Różna pnąca kwitnie od początku lata aż do późnej jesieni, oczywiście w zależności od jej odmiany. Najlepiej posadzić różę na możliwie żyznej i przepuszczalnej glebie, w półcieniu. Róże pnące będą wspierać się na podporach swoimi długimi pędami. Najlepszą odmianą róż na pergole tarasowe czy ogrodowe jest „Goldstern” oraz „New Down”

2. Bluszcz pospolity

Systemy Surma będą przepięknie wyglądać porośnięte bluszczem. Mimo że roślina ta rośnie bardzo długo, równie długo będzie oplatać pergole. Jest to więc roślina na lata! Bluszcz dobrze czuje się w niemal każdych warunkach i nie trzeba go specjalnie pielęgnować. Co ciekawe, bluszcz pospolity może osiągnąć długość nawet kilkanaście metrów!

Pędy bluszczu bardzo mocno chwytają się podpór pergoli, a roślina świetnie uzupełni wystrój każdego ogrodu, tarasu lub balkonu. Bluszcz da też przyjemny cień pergoli, w której będzie można się schować przed słońcem. Pamiętaj, aby regularnie podcinać roślinę, ponieważ bluszcz rozrasta się z ogromną siłą i bywa przez to inwazyjny. Może więc stać się kapryśny i wejść np. sąsiadom na podwórko.

Najlepsze rośliny, którymi obsadzisz pergole tarasowe i ogrodowe

3. Aktinidia chińska

Dlaczego warto obsadzić nią pergole? Otóż aktinidia chińska szybko rośnie (do nawet 10 metrów), doskonale wygląda i w dodatku… świetnie smakuje! W celu uzyskania z niej owoców powinieneś jednak posadzić zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty tej rośliny. Pergole z aktinidią chińską powinny znaleźć się w miejscu słonecznym, które będzie osłonięte od wiatru. Warto pamiętać o tym, że mrozy poniżej -10 st. C mogą poważnie zaszkodzić roślinie.

Egzotyczna aktinidia chińska to doskonała roślina na pergole ogrodowe, tarasowe i balkonowe. Warto udekorować będzie nią zwłaszcza systemy Surma, czyli wysokojakościowe pergole, na których aktinidia będzie prezentować się wyjątkowo ciekawie. Nie martw się tym, że roślina nie lubi mrozu! Zimą wystarczy przysłonić ją np. agrowłókniną, aby wiosną móc na nowo cieszyć się jej niesamowitym wyglądem.

4. Wiciokrzew

To przepiękna roślina, która może rozrastać się zarówno poziomo, jak i pionowo. Dzięki niej można więc stworzyć ciekawe połączenie np. między ogrodem lub tarasem. Pergole z wiciokrzewem powinny jednak znaleźć się w miejscu półcienistym lub całkiem cienistym, gdyż takie stanowisko najbardziej lubi wiciokrzew.

Roślinę warto posadzić obok np. róży pnącej, gdyż wiciokrzew znacznie lepiej rozwija się w towarzystwie różnorodnych roślin pnących. Wysokiej jakości pergole Surma obsadzone wiciokrzewem oraz innymi pnączami będą prezentować się malowniczo. Nikt, kto zobaczy tak przepiękną konstrukcję oplecioną roślinami, nie przejdzie obok niej obojętnie!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej