Wiosenne porządki w ogrodzie. Pozimowe naprawy, które trzeba wykonać
Pogoda za oknem zachęca do wyjścia, ale pozimowy ogród już nie tak bardzo. By odzyskał swój urok i znów mógł cieszyć nasze oczy, konieczne będzie poczynienie odpowiednich przygotowań. Jak zadbać o teren wokół domu, by uszykować go na nadejście letnich miesięcy? Oto kilka kroków, które warto poczynić podczas wiosennych porządków.
Jakie narzędzia wybrać do prac ogrodowych?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace ogrodowe, upewnijmy się, że sami jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani. W takiej sytuacji z pewnością warto wyposażyć się w sprzęt pomocniczy. Nie musi to być nic specjalnego, większość z nich z pewnością znajdziemy w domowych skrzynkach z narzędziami. Do pracy przygotujmy sekator, niewielką łopatkę, grabie oraz tzw. pazurki ogrodnicze. Takie zestawy w niewielkiej cenie można znaleźć nawet w większości hipermarketów. Warto zainwestować również w kosiarkę – standardową lub ręczną. A jeśli do zadania chcemy podejść bardziej profesjonalnie, możemy wyposażyć się jeszcze np. w nożyce do żywopłotu, dmuchawę do liści, elektryczny sekator, a nawet rozdrabniacz do gałęzi. Każdy z tych sprzętów możemy kupić, korzystając np. z kredytu gotówkowego w Santander Consumer Banku – banku od kredytów. To bezpieczne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na uzyskaniu dofinansowania do zakupów.
Zacznijmy od czyszczenia
Niestety nie wszystkie rośliny są w stanie przetrwać zimę. Wiosenne porządki warto więc zacząć od oceny sytuacji w ogrodzie. Zacznijmy od wycięcia chwastów, obumarłych krzewów i kwiatów – jednocześnie przygotowujemy miejsce na posadzenie nowych roślin. Zajmijmy się także liśćmi zalegającymi na trawniku. Przede wszystkim są nieestetyczne, a ponadto nasiąkają wodą, utrudniając trawnikowi odpowiednie nawodnienie.
Przycięcia wymagają także niektóre gałęzie na znajdujących się w ogrodzie krzewach. W ten sposób zapewniamy im lepszą cyrkulacją powietrza i większy dostęp do słońca, dzięki czemu będą o wiele zdrowsze i bardziej wytrzymałe. Z przycinania należy zrezygnować, jeśli rośliny zaczęły już pączkować.
Porządek na trawniku
Wyczyszczony wcześniej trawnik należy przystrzyc. Przy okazji dostrzeżemy fragmenty, w których gleba jest odsłonięta. W jaki sposób uzupełnić te braki? Przerzedzone miejsca warto przekopać i obsiać nową trawą. Jej ziarna należy wymieszać z suchą ziemią i rozsypać w wybranym miejscu. Później fragment trawnika należy wygładzić, a świeżo obsiane miejsce zasilić dodatkowo, np. nawozem.
Czas na zmiany
Od czasu do czasu ogród warto także trochę przearanżować. Po pozbyciu się chwastów i fragmentów suchych roślin z pewnością pozostało trochę miejsca na posadzenie nowych krzewów. Warto poświęcić czas na wprowadzenie kilku zmian. Wczesna wiosna to najlepszy moment na przesadzanie. Wiele roślin nie zaczęło jeszcze kwitnąć, możemy więc też przy okazji sprawdzić stan ich korzeni. A poza tym niewielka zmiana z pewnością pomoże odświeżyć wygląd całego podwórza.
Zagospodaruj odpady
Wiosenne sprzątanie ogrodu z pewnością przełoży się na ilość odpadów, które ostatecznie zbierzemy na naszym trawniku. Co z nimi zrobić? Okazuje się, że mogą się nam jeszcze przydać. Kupując prostą rozdrabniarkę do gałęzi, możemy szybko przerobić je na przydatny w ogrodzie kompost. Zmielone resztki warto rozsypać np. pod zasadzonymi roślinami. To naturalny nawóz, który będzie zasilać nasz ogród w porze rozkwitu.
artykuł sponsorowany