Oświetlenie podjazdu - rodzaje, ceny, polecane instalacje, porady dla wybierających
Powroty do domu po zmroku są naszą codziennością. Pracujemy do późna, robimy sprawunki, odwiedzamy znajomych. Właściwe oświetlenie podjazdu zapewni nam poczucie bezpieczeństwa. Poruszanie się w dobrze oświetlonej przestrzeni pozwoli sprawnie wjechać do garażu i przy okazji zwrócić uwagę na dobrze znane otoczenie w blasku lamp ogrodowych. Podpowiadamy, jak efektywnie oświetlić nasz podjazd.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oświetleniu ogrodu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podświetlenie podjazdu – rozmieszczenie świateł
Właściciele posesji często muszą rozwiązać problem oświetlenia domu po zmroku. Jak oświetlić ogród, wejście do domu i podjazd, by móc bezpiecznie poruszać się po własnym terenie? Drogę do garażu rozjaśniamy przy pomocy zewnętrznego źródła światła. Możemy sięgnąć po lampy elektryczne lub oświetlenie LED, stosowane również w ogrodzie. Wszystkie rodzaje lamp muszą spełniać wymogi, dzięki którym korzystanie z oświetlenia będzie bezpieczne:
- lampy ogrodowe powinny zostać wykonane z wodoodpornego materiału, który nie ulegnie uszkodzeniu w czasie opadów,
- lampa musi być odporna na niskie temperatury, co umożliwi bezproblemowe podświetlenie podjazdu zimą,
- lampy elektryczne należy podłączyć do odrębnego obwodu, nie obciążając domowej instalacji elektrycznej,
- zamontowanie wyłącznika przeciwporażeniowego (różnicowoprądowego) zapewni nam ochronę przed porażeniem prądem,
- zamontowanie wyłącznika instalacyjnego (nadmiaroprądowego) zabezpieczy obwód elektryczny przed zwarciem i przeciążeniami.
Częstym niedopatrzeniem jest oświetlenie jedynie bramy garażowej, co może prowadzić do nieprzyjemnych nocnych zdarzeń, np. uszkodzenia pozostawionych dziecięcych zabawek, potrącenia domowego zwierzęcia, wjechania na trawnik czy ryzykownego ominięcia drzew i wysepek. Im dłuższa droga od bramy wjazdowej na posesję do garażu, tym występuje więcej zagrożeń. Jedynie dobre oświetlenie podjazdu sprawi, że poczujemy się komfortowo, docierając do domu po zmroku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o oświetleniu ogrodowym LED?
Na rynku dostępne są różne modele lamp, dzięki którym dobrze oświetlimy bramę wjazdową oraz bramę garażową. Wyposażone w czujnik ruchu włączą się samoczynnie, gdy znajdziemy się w ich pobliżu. Oświetlenie z czujnikiem ruchu jest także dobrym zabezpieczeniem domu przed intruzami. Oprawy najazdowe, umieszczone na poziomie kostki brukowej, doprowadzą nas wygodnie pod same drzwi garażu. Ich światło jest mniej intensywne, nie oślepia, a przy okazji stanowi oryginalną i efektowną część podjazdu. Popularne lampy słupkowe LED, o wysokości około 50 cm, ustawiane są wzdłuż drogi dojazdowej. Nie oślepiają kierowcy i dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną, podświetlając rosnące w pobliżu rośliny. Wszystkie zastosowane sposoby na oświetlenie podjazdu, sprawdzą się także jako efektowne oświetlenie ogrodu. Sprawdź także ten artykuł o oświetleniu oczka wodnego.
Podjazd do garażu – wybieramy oświetlenie podjazdu
Oświetlenie zewnętrzne powinno być wydajne oraz opłacalne finansowo. Ważną sprawą jest odporność lamp na czynniki atmosferyczne – opady, wiatr oraz kurz. Poza tym zastosowane oświetlenie powinno spełniać wymóg funkcjonalności, energooszczędności oraz estetyki. Do oświetlenia bramy wjazdowej warto zastosować naświetlacze LED. Sprawdzą się również w ogrodzie, na podwórzu, a nawet wewnątrz garażu. Wyróżniają się długotrwałym użytkowaniem, niskim poborem energii i dużą skutecznością świetlną. Ich solidne obudowy odporne są na trudne warunki. Użytkownicy cenią naświetlacze za możliwość sterowania kierunkiem oświetlenia i zmieniania barwy światła. Naświetlacze dostępne są również z czujnikiem ruchu. Cena innowacyjnego oświetlenia w technologii LED wynosi od około 60 zł do około 600 zł – za naświetlacz z czujnikiem ruchu oraz kamerą.
Wzdłuż drogi dojazdowej do garażu warto zastosować oprawy najazdowe. Umieszcza się je na poziomie kostki brukowej, więc decyzja o zastosowaniu tego typu oświetlenia powinna zostać podjęta na etapie projektowania podjazdu. Oświetlenie najazdowe nie zabierze dodatkowego miejsca, co jest szczególnie cenne, jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Oprawy lamp wykonane są z wytrzymałej stali nierdzewnej i hartowanego szkła, dzięki czemu bezpiecznie można na nie najeżdżać kołami samochodu. Oświetlenie doskonale spełnia swoje zadanie, zamontowane po obu stronach drogi dojazdowej. Lampy cechuje wysoka wodoszczelność. Możliwe jest regulowanie ich kąta świecenia. Lampy najazdowe wykorzystują do pracy żarówki halogenowe lub żarówki LED. Często wykorzystywane są jako oryginalne oświetlenie ogrodu – podświetlone ścieżki lub schody na taras zapewnią nam bezpieczne poruszanie się. Cena opraw najazdowych kształtuje się od około 40 zł/szt. do około 425 zł/szt. za lampę LED zaopatrzoną w panel solarny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o oświetleniu altany ogrodowej?
Jeśli zastanawiamy się, jak oświetlić ogród i podjazd w skuteczny i zarazem tradycyjnych sposób, wybierzmy stojące lampy ogrodowe. Umieszczone wzdłuż podjazdu, dobrze rozjaśnią mrok i umożliwią szybkie dotarcie do garażu. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych wzorów – do wbijania bezpośrednio do gruntu lub do trwałego zamontowania na powierzchni utwardzonej. Na podjazd nadadzą się niskie lampy słupkowe, o wysokości około 50 cm, które nie będą oślepiały kierowcy. Lampy solarne nie wymagają instalacji elektrycznej. Wieczorem rozświetlą się samoczynnie, wykorzystując czujnik zmierzchu. Odporne na zmienne warunki atmosferyczne, zapewnią bezpieczny dojazd do garażu przez cały rok. Solarne stojące lampy LED efektownie prezentują się w różnych częściach ogrodu. Dostępne są od około 50 zł/szt.