Rośliny bukowate

Ilustracja rośliny bukowate

Rośliny bukowate (Fagaceae Dumort.) - rodzina roślin, do których zaliczają się drzewa i krzewy sklasyfikowane do rzędu bukowców. Wśród bukowatych wymienia się 8 rodzajów gromadzących nawet ponad 900 gatunków. Ich zasięg obejmuje głównie klimat umiarkowany na półkuli północnej. Poszczególne gatunki spotykane są głównie w Europie, Azji, Ameryce Północnej, a także w północnej strefie Ameryki Południowej oraz Afryki. Rośliny bukowate zasiedlają głównie lasy liściaste i mieszane, przez co określane są one jako gatunki lasotwórcze.

Rośliny bukowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny bukowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny bukowate - charakterystyka, występowanie, zdjęcia, uprawa

Patrząc na potężne i wysokie drzewa, do których zalicza się między innymi buk, dąb lub kasztan, warto sprawdzić, czy niektóre okazy można uprawiać w swoim ogrodzie. Ich niebywały i majestatyczny wygląd doskonale prezentuje się w ich naturalnym środowisku. Jeżeli jednak zdecydujemy się na gatunki ozdobne, dobrze jest dowiedzieć się, jakie warunki powinny mieć zapewnione.

Rośliny bukowate - charakterystyka

Rodzina bukowatych obejmuje głównie potężne i wysokie drzewa dorastające nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości. Gatunki uznawane są za lasotwórcze ze względu na bardzo szybki przyrost, a także osiąganie średnicy 100 cm w dość szybkim tempie. Te lasotwórcze gatunki wyróżniają się głównie pojedynczymi i skrętoległymi liśćmi, które bardzo często posiadają dość wyraźne unerwienie.

W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty zebrane najczęściej w główki lub kłosy. Natomiast po okresie kwitnienia pojawiają się zazwyczaj orzechy, które różnią się wyglądem ze względu na konkretny gatunek drzewa. Wykorzystanie roślin bukowatych jest bardzo obszerne. Najczęściej są to gatunki wykorzystywane do drewna opałowego. Jednak niektóre z nich są nawet jadalne. Do nich zaliczają się głównie kasztany jadalne.

Drzewa i krzewy z rodziny bukowatych

Rodzina roślin bukowatych dzieli się na 8 rodzajów, wśród których wymienia się między innymi dąb, buk, kasztan, czy też Chrysolepis. Każdy z tych rodzajów cechuje się nieco innym pokrojem, a także występowaniem w stanie naturalnym. Na przykład buk jest rodzajem drzew, który porasta głównie klimat umiarkowany, a także międzyzwrotnikowy. Gatunki zaliczające się do tego rodzaju są bardzo wysokie, ponieważ osiągają nawet do 40 metrów wysokości. Natomiast kasztany, które potrafią także być bardzo potężne, mogą dorastać aż do 70 metrów wysokości.

Przeglądając najpopularniejsze gatunki roślin bukowatych, do nich zalicza się między innymi:

  • Kasztan amerykański (Castanea dentata) - jest do drzewo, które w stanie naturalnym zasiedla sporą część Stanów Zjednoczonych. Gatunek ten dorasta do 35 metrów wysokości. W odróżnieniu od znanych nam kasztanowców kasztan amerykański wyróżnia się podłużnymi liśćmi, a także dość pokaźnymi kwiatostanami, które osiągają do 20 cm długości. Owocem są kasztany, czyli dość spore orzechy ukryte w łupinie.
  • Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.) - określany również jako buk pospolity, zasiedla głównie klimat umiarkowany w rejonie Europy oraz Azji Środkowej. Ciekawostką jest to, że w Polsce przebiega dość charakterystyczna granica występowania buku zwyczajnego, która wiedzie przez środkowo, zachodnią część kraju. Buk pospolity dorasta do 30 metrów wysokości. Charakterystyczne liście o mocno zaznaczonym unerwieniu, przybierają najczęściej kształt eliptyczny.
  • Dąb czerwony (Quercus rubra L.) - jest to gatunek zadomowiony w Polsce, który przybył do nas z Ameryki Północnej. Za jego największą ozdobę uznaje się liście, które są skrętoległe i składają się one z bocznych klap. Osiągają one ponad 20 cm długości. Przez cały sezon są zielone, natomiast jesienią przebarwiają się na czerwono oraz pomarańczowo. Po okresie kwitnienia pojawiają się charakterystyczne żołędzie.

Uprawa ozdobnych gatunków bukowatych

Jeżeli chcesz uprawiać krzewy lub drzewa z rodziny bukowatych, to warto dowiedzieć się, w jaki sposób można uprawiać takie okazy. Na pewno warto pamiętać o tym, że każdy z gatunków może mieć nieco inne preferencje. Jednak najczęściej takie drzewa jak dąb, buk, czy też kasztan, są dość wymagającymi okazami.

Najlepiej zatem zadbać o jak najbardziej żyzne podłoże, a także słoneczne stanowisko. Drzew z rodziny bukowatych nie należy sadzać blisko iglaków, ponieważ źle znoszą one środowisko kwaśne. Młode sadzonki wymagają dość intensywnej pielęgnacji, która polega głównie na podlewaniu oraz nawożeniu. Niektóre gatunki bukowatych mogą być drzewami dość wrażliwymi na mróz. W takich okolicznościach należy je odpowiednio zabezpieczać poprzez ściółkowanie, okrywanie lub bielenie kory.

Rośliny bukowate jako gatunki lasotwórcze. Zobacz, jakie drzewa wysokie i potężne, takie jak buk, dąb, czy też kasztan mogą być uprawiane w Twoim ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto