Bez koralowy (Sambucus racemosa) - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje

Dziki bez - skąd pochodzi ta roślina

Bez koralowy - Sambucus racemosa, znany jest również jako dziki bez koralowy. Roślina, jaką jest bez koralowy, jest gatunkiem krzewu, który zalicza się do rodziny piżmaczkowatych - Adoxaceae. Kiedyś natomiast gatunek zaliczany był do rodziny przewiertniowatych - Caprifoliaceae, oraz do rodziny bzowatych - Sambucaceae.

Warto wiedzieć, że do rodziny piżmaczkowatych zalicza się 5 rodzajów roślin, w których znajduje się około 200 gatunków i jeszcze więcej odmian. Rośliny z tej rodziny naturalnie występują w strefach klimatu umiarkowanego na północnej półkuli. Do piżmaczkowatych zaliczane są rośliny ozdobne, ale też rośliny o jadalnych kwiatach i owocach, które wykorzystywane są w przetworach i lecznictwie.

Do samego rodzaju bez - Sambucus, zalicza się 20 gatunków roślin, które są krzewami lub małymi drzewkami. Są to rośliny jednopienne, które wytwarzają owoce w postaci niewielkich pestkowców, a ich liście ułożone są na pędach nakrzyżlegle. Przejdźmy jednak do tego, gdzie naturalnie występuje bez koralowy - Sambucus racemosa.

Otóż bez czarny to roślina, która naturalnie występuje na terenie Europy, Kaukazu, Azji Mniejszej i zachodniej części Syberii. Warto wspomnieć również o tym, że jest to gatunek krajowy, który jest pospolity na terenie całego kraju. Co więcej, jest to roślina ruderalna, która świetnie czuje się na glebach wapiennych i zasobnych w azot.

Bez koralowy - charakterystyka krzewu

Jeśli planujemy, by w naszym ogrodzie znalazła się trzęślica modra, trzęślica trzcinowata, czy właśnie bez koralowy, z pewnością w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się tym, czym charakteryzuje się dana roślina. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile miejsca potrzebują wokół nasze sadzonki i czy cały pokrój i wygląd rośliny będą dobrze komponowały się z innymi roślinami w naszym ogrodzie.

Zacznijmy więc od tego, że bez koralowy jest szerokim krzewem, który dorasta do około 4 m wysokości. Warto wiedzieć, że korona bzu koralowego jest luźna, a jego gałęzie są wyprostowane i z biegiem czasu przewisają malowniczo. Kora na starszych pędach jest brązowawa, a pędy wewnątrz mają gąbczasty i ceglasty rdzeń.

Liście tych roślin są nieparzystopierzaście złożone i składają się z 5, czasami 7 lancetowatych listków, które są długo zaostrzone. Możemy je zaobserwować już wczesną wiosną i mają jasnozielony kolor. Właśnie w tym kolorze pozostają na drzewie nawet jesienią. Warto wspomnieć także o kwiatach. Otóż zielonożółte kwiaty są drobne i złożone są w wiechy, które mają do 10 cm długości. Kwiaty pojawiają się na roślinie w okresie od IV do V.

Bardzo ważnym elementem są także owoce, których kolor jest czerwony. Owoce bzu mają kulisty kształt i pojawiają się na roślinie już od VI. Pamiętajmy jednak o tym, że owoce tej rośliny szybko opadają, a ich nasiona są trujące. Jednak czerwony kolor doskonale kontrastuje z zielenią innych roślin, dlatego też często decydujemy się na uprawę tych roślin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy bzu w ogrodzie.

Dziki bez koralowy (Sambucus racemosa) - co musimy wiedzieć o uprawie

Bez koralowy - jakie wymagania musimy zapewnić sadzonkom

Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie znajdą się bzy koralowe, czy też trzęślice modre lub trzęślice trzcinowate, w pierwszej kolejności po zakupie lub najlepiej przed zakupem, powinniśmy zapoznać się z wymaganiami tej rośliny. Tylko dzięki temu sadzonki będą się prawidłowo rozwijały.

Pamiętajmy również o tym, że kiedy nie sprostamy wymaganiom roślin lub źle dobierzemy im glebę, będziemy musieli liczyć się z tym, że spotkamy się z poważnymi konsekwencjami, ponieważ roślina może zostać zaatakowana przez choroby i szkodniki. Dlatego też tak ważne jest, by przestrzegać wszystkich wymagań.

Krzew bez koralowy z owocami, a także jego zastosowanie i właściwości lecznicze
Jakie zastosowanie ma bez koralowy, czyli jego właściwości, a także uprawa

Zacznijmy więc od tego, że bez koralowy - Sambucus racemosa, to roślina, która najlepiej radzi sobie na lekkich, próchniczych, dostatecznie wilgotnych i ubogich w wapń glebach, chociaż doskonale radzi sobie także na słabszych glebach. Warto zadbać również o to, by stanowisko pod uprawę było nasłonecznione lub znajdowało się w półcieniu. Bez koralowy, podobnie jak bez czarny, ma szeokie zastosowanie.

Uprawa bzu czerwonego - jak pielęgnować i rozmnażać krzew

Poza wymaganiami, których powinniśmy przestrzegać, podczas uprawy roślin ważna jest również ich pielęgnacja i to, w jaki sposób następuje rozmnażanie rośliny. Zacznijmy więc od tego, co powinniśmy wiedzieć na temat rozmnażania bzów koralowych - Sambucus racemosa.

Otóż rośliny z rodzaju bez - Sambucus, w tym również bez koralowy - Sambucus racemosa, rozmnażane są poprzez wysiew nasion. Nasiona wysiewa się wiosną po stratyfikacji. Tak właśnie rozmnaża się gatunki. Dodatkowo odmiany i inne formy, rozmnaża się poprzez sadzonki zielne lub sadzonki zdrewniałe.

Warto wiedzieć, że czasami stosuje się także szczepienie zimą w ręku na kawałkach korzeni bzu czarnego, lecz ten sposób wykorzystuje się tylko przy bzie koralowym w odmianie 'Plumosa Aurea'. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Zastosowanie bzu koralowego - na jakie przetwory się nadaje

Ze względu na to, że roślina, jaką jest bez koralowy, wydaje trujące owoce (nie tak, jak bez czarny), nie nadaje się ona na przetwory. Jednak nie zmienia to faktu, że bywa on chętnie sadzony jako krzew ozdobny, który jest bardzo atrakcyjny zarówno podczas kwitnienia, jak i w trakcie owocowania, natomiast nie jest to długotrwały efekt.

Bez koralowy jest chętnie wykorzystywanym krzewem parkowym, który sadzony jest w krajobrazie otwartym. Może być z powodzeniem sadzony zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Sadzi się go także na skrajach zadrzewień i pod luźno rosnącymi drzewami. Nadaje się on do obsadzania hałd i umacniania skarp.

Warto wiedzieć, że ten krzew jest bardzo ważny szczególnie dla zwierząt, ponieważ dostarcza im on spore ilości pożywienia. Jest to jednak bardzo rzadko rozmnażany gatunek, ponieważ większym powodzeniem cieszy się atrakcyjna żółta odmiana, którą jest 'Plumosa Aurea'.

ikona podziel się Przekaż dalej